Arvustus: “Baja: Edge of Control HD” – seisab tugevalt enda kitsas žanris.

Tootja: 2XL Games / BlitWorks / THQ Nordic
Lavastaja: –
Platvormid: PS4, PC, Xbox One
Ilmumisaeg 14. september 2017
Toetaja: THQ Nordic

Off-road võidusõit või maakeeli maastikuralli on kallis, kuid ülemõistuse lõbus hobi. Kes kunagi on proovinud, see teab millest räägin. Maailmas populaarne hobisport ei ole saavutanud erilist kuulsust nö “päris” spordis, kuid see ei tähenda, et videomängud antud teemal ei võiks olla head ja huvitavad. THQ Nordic ja 2XL Games on taaselustanud 2008 aastal ilmunud “Baja: Edge of Control“, mis kannab nüüd suurepäraselt originaalselt nime “Baja: Edge of Control HD“. Mäng keskendub maastikuralli profispordi kõige kuulsamalesündmusele, milleks on Baja 1000 vastupidavussõit läbi California ja Mehhiko kõrbete ning lisab sinna juurde ka muud huvitavad aspektid selle motospordi juures.

Peaaegu kümme aastat on möödas kui mängu originaalne versioon ilmavalgust nägi ning ei mäleta enam, kas seda üldse proovisin, kuid hiljem ajapikku paar korda riiulis silma hakanuna olen mõelnud, et kuidas see mänguga toimib. Kunagi reaalselt proovima ei jõudnud, samuti ei olnud tegemist mingisuguse mahamagatud hitiga, seega natukene pani kulmu kergitama uudis mängu HD uusversiooni kohta. Tark internet näitab, et kriitikud ja mängurid ei olnud eriti vaimustuses, kuidas “Baja: Edge of Control” andis edasi spordiala realismi ja adrenaliini, kuid kokkuvõttes lepiti pooliku tootega, sest antud žanris põhimõtteliselt ei olnud millegi vahel valida. Samasugune seis on ka tegelikult tänapäeval, mis ehk vihjab ka põhjustele, miks see mäng on saanud HD versiooni. Mis on siis ajaga muutunud ning kas uuendatud versioon vastab fännide ootusele? Proovin neile küsimustele vastata.

Baja 1000 on iga maastikuralli austaja tippsündmuseks ja sportlase jaoks riitus, seega see on kindlasti ka kogemuse keskpunkt, mille ümber peaks mäng olema ehitatud ning seda see ka on. “Baja: Edge of Control HD” sisaldab kolm põhilist mängurežiimi – tavaline sõit, karjäär ja mitmikmäng. Kõikide nende vahel on lihtne navigeerida ning menüüd on iseseletavad ja standartse disainiga, mis on suurepärane valik arendaja poolt. “Baja Career” on muidugi põhiline koht, kuhu enamus ajast saab investeeritud ning seda üldiselt suure arvu sõitude ja väljakutsete pärast, mida see pakub. Kokku saab ennast proovile panna kaheksas erinevad liigas, kus iga liiga esitleb ka uut võistlusklassi (erinevad autod).

Alustamiseks on kohe olemas Baja Bug klass, kus nimestki on aru saada, et sõit käib väikese põrnikatega. Liigad peale seda on Unlimited VW, 4×4 Class, Open Wheel, Mini Truck, Fullsize Truck, Class 1 Unlimited ja Trophy Truck. Iga järgmise liiga avamiseks on vaja saada teatud arv kogemuspunkte ning neid saab muidugi sõites ja võites. Mängus on huvitav süsteem, kus XP punktid on fikseeritud, mitte lõputult kumuleeruvad. See tähendab, et ühe sõidu eest on võimalik saada näiteks 1000 punkti, kus esimene koht ongi see 1000 punkti. Näiteks esimene kord lõpetab mängija sõidu kolmandana, siis saab 450 punkti ja kui nüüd lõpuks võidab, saab juurde 550 punkti. Peale seda enam ei saa mitte midagi – isegi mitte raha, seega sõitude kordamine peale nende võitmist ei oma mingit mõtet. Pidev võitmine on päris keeruline, sest iga klass sisaldab erinevaid tüüpe radu, kus on mägedesse ronimine, kiired ja lühiksed ringrajad, siis on pikad ja hüppelised võistlusrajad ning need kõik vajavad erinevaid seadistusi, et olla võidukas.

Võitmise võti on peidus masina uuendamises ja parendamises, kuigi alguses on võimalik võita ka niisama, siis päris kiiresti muutuvad vastased paremaks ja rajad sedavõrd ohtlikuks, et isegi lõpuni jõudmine on saavutus oma ette. Masinale saab viga tekitada erinevat moodi, kus põhiline probleem on auto kerele, kuid tavaline nähtus on ka katkine kumm. Tõsisemad vigastused tulevad mäkke ronimistel ja pikkadel sõitudel, kus ülekuumenemine on probleem, pidurid annavad otsad, erinevad vedelikud saavad otsa, õhurõhk vedrustuses kaob ära, sidur enam ei tööta, käigukast ei tööta ja muud taolised tehnilised probleemid, mis jätavad masina tihti täiesti seisma. Minu jaoks see osa mängust on problemaatiline, sest kogu see protsess tundub surutud ja äärmiselt ebarealistlik. Toon selle välja, sest päris selgelt on proovitud tabada atmosfääri ja selle motospordi realismi, siis näiteks kummi vahetus toimub ühe nupuvajutusega ja paari sekundiga, mis pani jällegi kulmu kergitama. Lisaks ei ole neid vigastusi võimalik vältida. Proovisin sõita nii ettevaatlikult ja ohutult kui sain, kuid ikkagi need tulevad, seega pigem gaas põhja ja täie rauaga.

Parandamiseks on olemas meeskond kui sõita ringraja ning helikopter kui sõita pikal rajal, kuid need mõlemad toimivad täpselt samamoodi. Igasugune parandamine on päris tüütu, seega auto tugevamaks tegemine on kindlasti tark mõte, kuigi isegi kõige tugevam variant mingisugusel imelisel põhjusel hakkab lagunema peale paari sõitu. Nüüd kui mängija on kogunud piisavalt palju kogemust ja raha, saab liikuda edasi järgmisesse võistlusklassi. Selle jaoks tuleb osta uus masin. “Baja: Edge of Control HD” pakub 160 erinevat masinat, mis kõik on ametlikud ja sponsoreeritud nende tegijate poolt – fakt, mida meile ei unustata kordamast iga sõidu vahel. Masinatel on erinevad raskused, kiirendused ja muud omadused, seega igale maitsele ja stiilile on kindlasti midagi olemas. Erinevalt teistest võidusõidumängudest on siin uued autod väga odavad, seega ei võta eriti aega, et osta kokku mitmesuguseid versioone erinevatest klassidest.

Väljaspool karjääri on kõik suhteliset standard, kus tavaline sõit on lihtsalt suur valik radu ja masinaid ning kogu tegevus käib vabalt valitud reelgite järgi. Seal on võimalik ka radu harjutada, aja peale sõite teha ja muid võimalusi enda oskuste proovilepanekuks. Mitmikmäng on samal ekraanil koos sõbraga või läbi interneti, kuid kuna proovisin mängu Xbox One peal, siis nagu tavaliselt – mängijad peaaegu ei olegi. See probleem õnneks ei ole nii hull Playstation 4 ja PC versioonidel, kuid palju inimesi seda kitsale fännibaasile suunatud toodet igal juhul mängimas ei ole.

HD mängu nimes tähendab eelkõige seda, et nüüd jookseb kogu asi 1080p/60fps (isegi Xbox One peal) ning samuti sisaldab 4K tuge Playstation 4 Pro ja Xbox One X jaoks. Uuendatud on ka värvid, valgustus, varjud ning keskkond on detailsem ja elavam (rohkem taimi, puid ja loomi). Nüüd jääb masinatest maha rattajäljed, mis oli 2008 aasta versiooni üks suuri miinuseid – puhtal liival sõites polnud ühtegi viidet võidusõidust.

Kokkuvõtteks saab öelda, et “Baja: Edge of Control HD” ei ole ligilähedale suurtele võidusõiduseerjatele nagu Forza, WRC, Gran Turismo ja teised, kuid seisab üpris viisakalt enda kitsas žanris. Suhteliselt mõistliku hinnaga toode, mis pakub meelelahutust pikaks ajaks, rohkem arkiidilik kui realistlik, kuid igal juhul lõbus, eriti need järsud mäkke tõusmised (ja suured kukkumised). Maastikuralli asutajale kindel valik (ja ainukene valik).

Hinne: 6/10

+ Maastikuralli videomäng.
+ 160 erinevat masinat.
+ Mahukas ja pikk.
+ Lihtne süsteem läbi kogu mängu.
+ Parandatud visuaalid ja lisatud võimalused.

– Masinate lõhkumine tundub surutud ja mitte vajalik.
– Üldine visuaalne mulje on eelmine generatsioon.
– Parandamine sõidu ajal on piinlikult halb.
– Ei ole realism, mida tootja lubas.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar