Arvustus: “Call of Duty: Black Ops 3” – kas tõesti saab Call of Duty olla nii hea?

Black Ops 3” on tehnoloogiline luupainajana, mis esitab tumeda tuleviku täis CIA supersõdureid, hävitavaid eraarmeesid, kübersõda, tapjaroboteid arenenud tehisintellektiga ning nii palju lund kui üks futuristlik sõjamäng mahutada suudab. BO3 jätab hüvasti minevikuga ning viib mängijad sellesse hirmutavasse lähitulevikku. Alles jääb ainult frantsiisi imeline kvaliteet, koos hästi arendatud üksikmängija kampaaniaga ning robustne online mitmikmäng, mis hoidab CoD fänne tegevuses veel mitmeid kuid.

Call of Duty: Black Ops 3” on Activisioni frantsiisi värskeim lisa, millele eelnes eelmisel aastal ilmunud “Advanced Warfare“. Mängu arendati kolm aastat ning seekord läks suur vaev ja töö üksikmängu arendamisele. Õigemini ei saa seda nimetada üksikmänguks, sest iga asi selles kogemuses on mängitav kuni nelja mängijaga, andes juurde veelgi rohkem mängitavust ja eluiga. Mängija saab valida kahe täispika kampaania vahel – soolo ja luupainaja, lisaks veel ülevalt vaates tulistamismäng nimega “Dead Ops 2“, “Freerun” valik kõikidele parkour fännidele ning tagasi on ka klassikaline zombi mänguviis. Esimesel pilgul on päris selge, et Treyarch (arendaja) on saanud hakkama kuldse kolmikuga – kvaliteet, kvantiteet ja hind.

Siiski ei ole saladuseks, et enam kui pooled “Call of Duty” austajatest osatavad mängu selle mitmikmängu tõttu, kuid kuidagi ei saa maha salata sisu ja kvaliteeti, mida toob endaga BO3 üksikmäng. Sellise sisugaja maitseka lahendusega üksikmängule hetkel turul vastast ei ole ning kas tõesti peame ütlema seda, et aasta parim lugu võib olla Call of Duty mängust?

Kes on tõeline Call of Duty kuningas?

Iga kolmas COD mäng on arendatud Treyarch stuudio poolt, mis toimub selliselt tänu Activisioni poolt paika pandud vahetussüsteemile. Treyarch on võitnud kõikide fännide südamed ja konkurentide kadeduse ning hetkel ei ole kahtlust, et “Call of Duty: Ghosts” tootja Infinity Ward ei suuda midagi vastu pakkuda.
Treyarch meeskond spetsialiseerus juba varakult Black Ops alaseeriale, kus põhirõhk on CIA salaagendi igapäevasel elul, seega neil oli keeruline ülesanne toota uus peatükk, mis oleks vähemalt samal tasemel kui “Advanced Warfare”, tooks midagi uut ning jääks samal ajal truuks Black Ops juurtele.

“Black Ops 2” ilmus 2012. aastal ning tookord purustas kõik müügirekordid, kui müüs üle 500 miljoni dollari käivet oma esimese 24 tunni jooksul. Aasta hiljem tuli superhitt GTA 5, mis tegi sellest numbrist 850 miljonit. Juba varakult oli teada, et “Black Ops 3” peab olema midagi eepilist ning Treyarchile ebaloomikult kulus neil uue mängu loomiseks tervelt kolm täispikka aastat. Õnneks saame nüüd öelda, et asi oli ootamist väärt.

Aleternatiivne tulevik ja maailm versus CIA

Mäng viib meid aastasse 2065, mis on vägagi sarnane meie praeguse maailmaga, kus suur number erinevaid terrorirühmitusi ähvardab maailma stabiilsust. Kaitsmaks inimesi selliste kurjade organisatsioonide eest, loodi uus CIA nimega Black Ops.Need kõrgelt treenitud sõdurid peidavad endas mitmeid uuendusi, mis aitavad inimpopulatsiooni elus hoida. Osad liikmed on saanud tõsiseltvõetavad füüsilised modifikatsioonid (nagu major Kusanagi “Ghost in the Shell” seeriast).
Seekord pole küll tarvis eksoskelette, sest neil on terved jäsemed välja vahetatud kõvasti efektiivsemate mehhaaniliste osadega, lisaks on iga sõdur alati ühenduses terve Black Ops organisatsiooniga läbi DNI (Direct Neural Interface). See DNI süsteem, mis ühendab nende aju ja selgroo terve Black Ops süsteemidega, on võimeline ka suhtlema teiste masinatega ning selle kaudu on võimalik avada näiteks uksi ja kasutada muid tehnilisi seadmeid.

Kuigi BO3 tegevustik leiab aset tulevikus, on see teistsugune tulevik kui nägime “Advanced Warfare” mängus. Jetpack on endiselt saadaval, küll ainult mitmikmängus, kuid kõik kiiresti liikumise fännid ei pea pettuma, sest supersõduritel on palju uusi trikke – nagu seinast vertikaalselt ülesse jooksmine. Kõik “Titanfalli” ja “Mirror’s Edge” austajad saavad rõõmu tunda.
Ulmeline tulevik pakub ka palju huvitavat relvastust ja eksootilist varustust, kuigi kahjuks on puudu populaarsed programmeeritavad granaatid.  Kasutades kõiki neid võimalusi, saab iga mängija nautida üksikmängu, mille kestus on kümne tunni lähedale. Kindlasti tasuks proovida ka õhtul pimedas ja üksinda mängida, sest üllataval kombel on mängus korralikult õuduse elemendid täiesti sees.

Ilma lugu rikkumata ei saa palju öelda, kuid tuumas on piir inimese ja roboti vahel. See on selline sõbralik segu tuntud filmidest nagu “Matrix”, “Ghost in the Shell” ja “Deus Ex”. Narratiiv on üpriski lihtne, kuid piisavalt vürtsikas ja kogukas, et toita ära CoD austaja uudishimuliku meele ning seeria uustulnuka esmakordse huvi.
Lisaks tavalisele poliitilisele ja sõjalisele vandenõule, saab mängija osa paljudest enigmaatilistest episoodidest ning meeldejäävatest vaheklippidest, mis on üllatavalt kunstipäraselt ülesse ehitatud. Kvaliteet on kõrge ning silmal ei ole ilu vaja pikalt otsida – kõik tundub paigas olevat.
Seekord on puudu küll tuntud Hollywoodi näitlejad, kuid kõik osalised teevad oma töö ära suurepäraselt. Põhitegelastest Hendricks on kergelt imponeeriv karakter ning mängija parem käsi, siis Taylor on veidikene keerulisem ja raskema iseloomuga. Veider on muidugi see, et peategelase nimi on lihtsalt Player (tõlg.- mängija).

Lõbusam koos teistega

Black Ops 3” sisaldab ka co-op mänguviisi, kus tuleb koos sõbraga võidelda läbi kahekümne erineva raskusega leveli. Erinevalt “Black Ops 2” co-op mänguviisist, paistab BO3 silma suure raskusastmega. Isegi kõik neljakesi koos ei olnud meie suutelised saama edasi level kaheteistkümnest, kuid samas mitte keegi Videogamers.eu meeskonnas tegelikult FPS oskaja ei ole. Võtab palju tunde ja kannatlikust, et see mänguviis edukalt läbida ning lõpuboss unustusse saata.
Arendaja on mängule juurde lisanud “Freerun” võimaluse. Mis see täpselt on? See on täpselt selline nagu see kõlab – tuleb joosta lühikene maa läbi võimalikult kiiresti, peale mida saab asetuse gloobases järjestuses. Kui olete mänginud “Mirror’s Edge” nimelist teost, siis seal oli mitu DLC kaarti, mille juures on tegemist põhimõtteliselt täpselt sama asjaga – tuleb teha mitu seinajooksu, täpset hüpet ning samal ajal tulistada erinevaid sihtmärke. Hea võimalus arendada enda kiirust, täpsust ja koordinatsiooni.

Konsoolide peal on “Freerun” äärmiselt agressiivne ja stressirohke kogemus pultide jaoks, sest kogu tegevus käib vasaku analoogiga ning L3 nupuga, mis on sprintimine. Kindlasti on seda parem mängida klaviatuuriga. Hetkel on olemas ainult kuus sellist rada, kus saab oma oskuseid proovida, kuid neid tuleb kindlasti juurde. Lõpuks see ainult üks lõbus lisa, kuidas BO3 mängus oma aega veeta.

BO3 toob tagasi klassikalise “Zombie” mänguviisi, kus saab koos kuni kolme sõbraga proovida ellujäämist zombihordide ees, neid ribadeks lastes, raha korjates, uusi relvi muretsedes ja uksi avades pidevalt edasi liikudes. Põhimõtteliselt see ongi kogu see mänguviis ning selles osas mingit muudatust ei ole tehtud.

Mitmikmäng on endiselt frantsiisi süda

Kui üksikmäng kohe üldse ei sobi, siis on olemas 12 erinevat kaarti (pluss Nukedown, kui eeltellimus) mitmikmängu jaoks. Koheselt on saada ka mitu modifitseerimise varianti – Team Deathmatch, Free for All, Domination, Demolition, Kill Confirmed, Hardpoint, Capture the Flag, Search & Destory, Uplink ja Safeguard.
Kuigi mitmikmäng on klassikaline, on see suurepäraselt tehtud, ilma et midagi uut olekski väga juurde tarvis. Uue lisana on võimalus valida üheksa eksperdi (karakteri) vahel, kus igal ühel on oma oskused, relvad ja muu selline. Nende oskuste õppimine ja kasutamine on suurepärane kogemus ning osa õppimiseprotsessist ja ainult pikendab mängu eluiga.

Mäng näeb välja suurepärane

Graafiliselt on tegemist nagu Hollywoodi hittfilmiga, kus Playstation 4 konsool suudab hoida 60fps ilma erilise probleemita, kuigi peab ütlema, et momentidel kui ekraanil on palju liikumist, plahvatusi ja segadust, siis see kippus kõikuma. Detailid on imeliselt selged ning konsoolide võimsuse kohta on tulemus imetlusväärne.
Vastaste AI ei ole paraku endiselt midagi erilist, vaid pigem on kerge puudega nagu igas FPS mängus. Muusika hakkab vahel väsitama, sest see kohati liiga dramaatiline ja joovastav lahendus ei lähe kokku ekraanil oleva emotsiooniga. Lisaks panime tähele palju häälnäitlejate vigu ja veidraid piiksatusi.

Kokkuvõtteks võib julgelt öelda, et Black Ops 3 on peaaegu sama hea mängu kui Call of Duty esimene triloogia, kandes endas seda avastamise, märuli ja meelelahtuse imelist suhet. Varasemalt olime Call of Duty seeriat juba maha kandmas, kuid BO3 näitas, et liikumine on toimumas ainult õiges suunas ning peab ütlema, et kui varasemalt ei ole olnud suurem Call of Duty austaja, siis nüüd on selleks ideaalne võimalus olemas.

8,0 – suurepärane mäng, kus kõik töötab suurepäraselt

 

Mängu arvustamisega abistas Gamestar!

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar