ARVUSTUS | “Fairy Tail” on vahelduseks üks õnnestunud anime-videomänguks projekt

Arvustus: “Fairy Tail”
Arvustus: “Fairy Tail”

Arvustus: “Fairy Tail”
Tootja:
GUST Studios, Koei Tecmo
Lavastaja: –
Platvorm:  Playstation 4, PC, Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 
31. juuli 2020
Toetaja:
Koei Tecmo

Anime seriaalide ületoomine videomängude maailma on enamasti lohakas, sest eesmärgiks on kiirelt ja kergelt fännide raha ära võtta. Kvaliteet ei ole üldiselt sõna sellistest teostest rääkides, eriti kui projektiga on seotud Bandai Namco. Fairy Tail on järjekorde suur anime bränd, millest valmis Jaapani rollimäng, kuid kuna projekti taga on Gust ja Koei Tecmo, siis olid lootused ka natukene paremad ning õnneks ei pidanud pettuma. Kümme aastat jooksnud seriaal toodi üle fännidele lojaalselt ning sobib ka suvalisele žanri austajale, kes pole minutitki algmaterjali näinud ega lugenud. Kahjuks ei ole siin originaalne lugu, vaid eelviimane narratiivikaar tänaseks ilusa lõpu saanud loost.

Arvustus: “Fairy Tail”
Arvustus: “Fairy Tail”

JRPG žanr on lai ning definitsioonid on ajaga leebemaks muutunud, siis “Fairy Tail” jääb konkreekseks ning vanamoeliseks. Stuudio on valinud turvalise valemipõhise mudeli, kus suurimaks riskiks on enese kordamine. Visuaalselt on kõik üks-ühele algmaterjaliga, olles ilusalt ja selgelt joonistatud, animeeritud ning värvidega üleküllastatud, et luua see veelgi maagilisem keskkond. Häälnäitlejad on kõik samad, kes ka seriaalis ning kohati on dialoogid üle toodud seriaalist. Olles seriaali fänn, siis suurimaks plussiks mängu juures on see maailm, kus sain lõpuks vabalt ringi liikuda ja kaardi abiga tundma õppida. Tegemist pole küll avatud maailmaga, kuid parim, mida antud juhul oleks saanud teha.

Narratiiv pole originaalne

Kes looga tuttav pole, siis mäng algab lahinguga Tenrou saarel, kuhu Natsu, Lucy, Gray, Erza ja teised Fairy Taili killa liikmed on läinud, et läbida S-klassi eksam. Neid ründab kildi teine meister ning legendaarne draakon Acnologia. Surmaks pääsemiseks käivitab kildi esimene meister loitsu, mis jätab terve grupi seitsmeks aastaks ajamulli lõksu. Sealt naastes nad leiavad eest muutunud maailma, kus Fairy Tail pole enam parim maagide kild tervel maal. Nüüd mängija ülesandeks on kildi tuntust tõsta, et saada üha paremaid töid ning samal ajal uurida välja, et mis täpselt seal saarel juhtus ning kes on sündmuste taga.

Arvustus: “Fairy Tail”
Arvustus: “Fairy Tail”

Traditsioonilise JRPG-le kohaselt on kogu tegevus jagatud kaheks – enne ja pärast lõppu. Põhilugu kestab kusagil 35 tundi ning peale seda jagub mängu veel kusagil 25 tundi, seega kokku pikad 60 tundi mängu. Kõik see aeg on tegevust täis, seega igav kindlasti ei hakka. Ülesehitus on tegelikult äärmiselt lihtne – enda baasis räägid inimestega, saad ülesande ja täidad selle ning selliselt kuni mäng saab läbi. Ülesanded jagunevad kolmeks – põhiline narratiiv, mis on enamasti pikad segmendid dialooge täis, tellitud tööd kildi käest (kannab siin nime “Request”) ning inimeste mured, mis on kõik resursside kogumised.

Võitlemine on korrapõhine, kus mängijal on järgmised valikud – abivahendid, tavaline rünnak, maagia või kaitse. Lisaks neile on karakteripõhised erivalikud, Ärkamine ning Fairy Tail Combo. Karakteripõhised erivalikud on näiteks Natsu võime tuld süüa või Grey võime kasutada keskkonnas olevaid esemeid, et enda jäärünnakud tugevamaks teha. Ärkamine toimub kui karakter on saaud piisavalt haiget. See käivitab erilise oleku, kus maagia ja rünnakud muutuvad. Draakonilapsed nagu Natsu, Gajeel, Wendy, Sting ja Rouge saavad erinevad valikud, millel kõikidel omad plussid. Fairy Tail Combo on kõige tugevam rünnak, mida mängus saab teha ning sellega on seotud terve eraldi menüü ja mehhanism.

Arvustus: “Fairy Tail”
Arvustus: “Fairy Tail”

Fairy Tail Combo on liiga tugev

Fairy Tail combo koosneb mitmest rünnakust, kus kõik liikmed ründavad vastast järjest kuni Combo saab otsa või läheb valesti. Alguses on mängijal kolm liiget, hiljem viis ning Combo pikkus kasvab pidevalt, olles alguses viis kuni lõpuks lausa 100. Karaktereid arendades saab muuta nende rünnakute valikuid Combo jooksul ning suurendada võimalust, et kogu asi pooleli ei jääks. Edukalt lõppenud Combo lõppu saab teha Extreme Magic, milleks on mängu neli erinevat hästi pika animatsiooniga superrünnakut. Vahel harva kui mõni liige on Äratatud, siis saab koos teise karakteriga teha erilise rünnaku. Neil karakteritel peab olema mingisugune omavaheline side nagu näiteks Lucy ja Natsu, Sting ja Rogue, Erza ja Jellal ja muud taolised.

Karakterite arendamisel on kolm moodust – klassikaline kogemuspunktidel põhinev level, teiste karakteritega olev side ning karakteri tase kildis sees. Teiste karakteritega sideme arendamine käib lihtsalt – nad tuleb koos valida ühte meeskonda ning täita ülesandeid kuniks nad omavahel räägivad. Kuna mängus on kokku 16 erinevat karaterit, siis selliseid sidemeid on 360 ning kõikide ärategemine on pikk protsess. Karakteri tase kildis on mõõdetud Fairy Tail punktidega ning see saab tõusta kuni Level 10. Neid punkte teenib taaskord läbi ülesannete ja muud viisil kildi abistamisega.

Arvustus: “Fairy Tail”

Kildi arendamisel on kaks põhilist punkti – tõusmine üldises pingereas, kus mängija alustab kusagil 160 kandis ning erinevate ruumide ja võimaluste lisamine/uuendamine. Kõik need siiski arenevad alati sama moodi – tehes missioone ja ülesandeid. Erinevaid asukohti on kahjuks vähe – kolm linna ja seitse koobast (vastaseid täis looduslikud alad). Graafiliselt rahuldav keskkond muutub kiirelt korduvaks, sest missioonide arv on äärmiselt kõrge, seega ühel momendil lihtsalt kordad asjade toomist või koletiste hävitamist nagu masin. Kordamine on üleüldiselt ka suurimaks probleemiks, kus olenemata sisu näilisest erinevusest on tegemist alati sama asja kordamisega.

Kümme peatükki ja 16 karakterit

Kümme peatükki kestev lugu on hea, täis keerdkäike ja emotsioone. Selgelt see mõjub paremini kui karakterid on juba varem tuttavad, kuid see pole vajalik. Kahjuks parimad aspektid mänguliselt on alles peale lõppu. Seal näiteks on S-klassi eksamid, S-klassi missioonid nagu 10-aastane väljakutse ja 100-aastane väljakutse. Erinevad kostüümid, kuus karakterit ja neli asukohta – kõik need tulevad alles peale mängu lõppu. Mul on hea meel, et nad nii palju sisu peale lõppu jätsid, kuid natukene liiga palju olulist, mis peaks olema ikka enne. Kõik need pikad 60+ tundi ei olnud igavad. Mingi hetk natukene väsisin, sest tegin ära kõik need 360 karakteri suhte dialoogi ning otsisin maailmast 50 kommi, mida viia Lucy korterisse, kuid neid ei pea tegema. Neid pole isegi vaja teha, et saada Platinum trofee.

Arvustus: “Fairy Tail”

Mäng on mõnusalt raske – suremine ei ole üldse keeruline. Sisu on palju, rünnakuid on palju ning kõik on pikalt välja animeeritud. Põhiloo narratiivis olevad dialoogid on kõik sisse loetud. Tervelt 173 karakterite vahelist dialoogi sideme arendamisel on sisse loetud. Osad olulised missioonid on samuti näitlejatega sisse loetud, seega siin on palju vaeva nähtud. Mängus on 44 erinevat muusikapala, millest umbes pooled on originaalsed, teised juba tuntud ja armastatud. Arenemiseks on selgelt veel ruumi, kuid “Fairy Tail” on siiski positiivne näide antud žanris. Saab teha anime põhjal head mängu küll – tuleb ainult tahta ja osata!

Hinne: 7,5/10

+ Palju sisu pikaks ajaks.
+ Post-Game osa naeruväärselt pikk ja põhjalik.
+ Enamus dialoogi on sisse loetud näitlejate poolt.
+ Kiire Fast Travel.
+ Palju mängitavaid karakterid.
+ Rasked bossid.
+ Visuaalselt truu algmaterjalile.
+ Bikiinid.

– Lõputu kordamine missioonidega.
– Vähe keskkondi.
– Teatud asjade kvaliteet on asendatud kvantiteediga.

Mängu saab osta SIIT.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar