Arvustus: “GRIDD: Retroenhanced” – just nagu “Audiosurf”, aga nõks ägedam.

Tootja: Antab Studio, Kongregate
Lavastaja: Lara Gianotti
Hind: Steam: 11.99€
Platvormid: PC, Mac, Xbox One, Linux
Ilmumisaeg: 26. juuli 2017

Seekordne kõnealune mäng, “GRIDD: Retroenhanced“, on küberpunk stiilis intensiivset keskendumist nõudev kiiretempoline kaheksakümnendate aroomi ja heliga 3D tulistamismäng, mis maitseb tugevalt mitu dekaadi vanade häkkerifilmide moodi. Konkreetne jupp meelelahutuslikku tarkvara on kolme inimese töö ja vaeva tulemus, kes resideeruvad Itaalias Milani linnas ning kuuluvad tiimi nimega Antab Studio. Uurime lähemalt, mida see mäng endast täpsemalt kujutab!

Mängu narratiiv viitab ikka ja jälle kogu sellele läbivale “häkkerlikule” ja heale ja pahale õhustikule iga mõne minuti järel kui oled taaskord ühe vahepahalase maha nottinud. Otseselt karaktereid kui selliseid ei ole – mängu peategeleane on üks tore, futurlislik, “TRON-ilik” kosmoselennuk kelle ülesandeks on vältida piiritletud liikumisrajale tekkivaid takistusi ja pahalasi. Siinkohal julgen väita, et mäng nõuab üle keskmise head reaktsiooni ning head ruumilist taju, vastasel korral on pettumus suur ning ühe sõidu aeg pahalaste ja takistuste vahel lühike.

Mängu mehhaanika on väga lihtne – kasutades ära piiridega määratletud lennuala pea tervel ekraanil tuleb vältida erinevaid statsionaarseid kui ka liikuvaid takistusi ja käsilasi, koguda erinevaid lisasid oma lennukile ning hoiada parema punktiskoori saamiseks punktisumma kordaja nii kõrgel kui oskused lubavad. Asjale lisab funki dünaamiline kaameravaade, mis vastavalt lennuraja suunale ning lennukikese asukohale muudab mängija jaoks vaadet pidevalt, sujuvalt ja kohati pisut rohkem kui vajagi. Natukene “ekstra” võib mõni featuur mängus ju olla, ent mind isiklikult see mõnel hetkel häiris.

Mängurežiimide köögipool on lihtne: esimene ja ühtlasi alguses ka ainuke valitav variant on “Arcade” ehk siis õhk-õrn lugu ja vaheklippidega pidev kosmosekollidega mauramine. Teine valik on “Endless” kus lõppu ei ole ega tule kui mängija seda ise ei soovi või kui nn. “surma saamine” aset ei leia.

Mängu tehniline pool on väga meeldiv. Muusikavaramu on küll piiratud, ent esmane emotsioon on natukenegi vanakooli austava inimese jaoks väga positiivne. Heliefektid menüüs sobivad nagu rusikas silmaauku. Aeg-ajalt jutustav pahalane on ehk kohati liiga sügava hääletämbriga ja hirmus, aga tõenäoliselt ei peagi paharetid malbelt kõlama. Ei ole kõige sobivam, aga ei saaks ka selle voiceover-i üle väga kurta.

Tulistamismänguna on GRIDD-il mingi oma nišš olemas, kuna tegevus toimub eraldatuna ning kindlalt määratud teel, ta ei poputa mängjat väga pikalt ning muutub üsna kiiresti dünaamiliseks varieeruva vastaste hulgaga ning takistuste intensiivsusega. Learning curve ehk aeg, mis on mängjale mängu poolt olukorraga tutvumiseks antud, on lühikene. Võrdleksin GRIDD-i ise ilmselt tõenäoliselt paljudele tuttava “Audiosurf-iga”, mille kontseptsioon ja tehniline ülesehitus on sarnane ent mehhanika soovitud tulemuse, ehk suure punktisumma, saavutamiseks on erinev.

Eeldasin enne mängu esmast prooviringi pisut sõbralikumat sissejuhatust pea-ees laavakraatrisse heitmise asemel. Ei välista muidugi, et olen ise vatis kasvanud ja lihtsalt ei saanud piisavalt hästi mänguga hakkama kuid minu jaoks ei olnud tegu ikka päris sellega, mida lootsin seda olevat – “Audiosurf-i” ja “Gradius-e” segavereline järglane uues kuues. “GRIDD: Retroenhanced” maksab hetkeseisuga Steamis 11.99€, mis on kergelt krõbe. Audiovisuaalselt kõva esmaemotsioon antud mängu puhul on artikli autori arvates väärt pigem 7.99€. Brace yourselves, Steams sales are coming.

Seega, megabaitidelt suhteliselt kergekaaluline kosmosetulistaja on vanemate mängurite jaoks vägeva WOW-efektiga mäng, mille intensiivsust saab kirjeldada ilmekalt nobedate näppude vooruna. Mäng neile, kes suudavad nautida vanakooli elektroonikasünte ja reaktsiooniaeg on suhteliselt hea.

Hinne: 7/10.

+ Tugevad visuaalsed efektid.
+ Raskustaseme dünaamika on laia amplituudiga.
+ Menüü ülesehitus on lihtne ja arusaadav.
+ Kontrolleriga veelgi nauditavam.

– Stoorist jäi vajaka.
– Kaamera liikumine jättis mulje nagu ripuks nööriga lennuki saba küljes.
– Arvestades mängu väikest mahtu, on ta arvuti raudvara osas suhteliselt nõudlik.
– Muusika tekitab küll tugeva esmamulje, ent variatsioon on pea olematu. On tunda, et see on üks aspekte, millega ilmselt mängu püsimälu kasutust väiksena üritati hoida.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar