Arvustus: “Plague Road” – maailm pärast katku.

Tootja: Arcade Distillery
Lavastaja: Conrad Zimmerman
Platvormid: PC, Playstation 4, Xbox One, PSVita,
Ilmumisaeg 23. mai 2017 (PC), 27. juuni 2017 (konsoolid)
Hind: 19,99€ (Steam)

Plague Road” on 2D käigupõhine rollimäng (turn-based RPG) väikselt mängutootjalt nimega Arcade Distillery. Tegu on ainult üksikmänguga. Antud mäng sai toetust läbi Kickstarteri platvormi, kus loodeti toetuseks saada 30 000 dollarit. Läks aga paremini – raha saadi kokku ning lõplikuks summaks sai 55 734 dollarit. “Plague Road” on välja antud PC-le, PlayStation 4-le, PS Vitale ja Xbox One platvormidele. Tulevikus on plaanis ka Nintendo Switchi versioon. Minu käsutuses on PC versioon.

“Plague Road” räägib doktorist, kes katku ilmnemisel põgenes oma kodukohast ning pärast katku laastamist naaseb oma kodumaale avastamaks kui katastroofiline katk tegelikult oli. Mängija peamine ülesanne on jõuda linna ning teel sinna päästa katku üle elanud tegelasi, kelle abil on julgem ja efektiivsem liikuda haigusest j asurmast räsitud maailmas.

Mäng ise enesest on lihtsa ülesehitusega. Oma tegelasega saab liikuda maailmas, mis koosneb koridori sarnastest sektsioonidest. Aeg-ajalt kohtab vastaseid, kellega kokku puutudes kandub mäng edasi areenile, kus on ristkülikutest koosnev ala. Siit saab tuua paralleeli vägagi sarnaselt toimiva mänguga Heroes of Might and Magic (HOMM), kus küll ristkülikute asemel on kuusnurgad. Mängija peab vaenlastest jagu saama tehes taktikalisi valikuid, mille abil oma abilisi säästa ja võitlusest välja tulla võitjana.

Suur osa mängust tuleb veeta farmis, kuhu mängu peategelane juhatab ellujääjad. Alles farmis saab teada, mis sorti abilisi on mängija metsadest ja tühermaadelt päästnud. Mängus on viit sorti ellujääjaid: talunikud, sõdurid, õed (ravitsejad), insenerid ja nõiad. Kuna väga oluline on teha võimalikult palju viga vastastele ja samas jääda ka ellu, tuleb läbi mõelda milliste omadustega ellujääjaid oma retkedele kaasa võtta.

Ebaefektiivsed ellujääjad on kasulikud farmi arendamisel. Seal on palju erinevaid hooneid, mida saab arendada ellujääjaid erru saates. Sellest tõusebki kõige põhilisem missioon mängust esile: tuleb tohutul koguses ellujääjaid päästa, et jõuda lõpuks linna, kus on kõige tugevamad vastased. Farmis erinevaid hooneid arendades saab ka oma ellujääjatele lisada uusi võimeid ja oskuseid.

Minu mängukogemus antud teosega on vastakaid tundeid tekitav. Alguses oli äratundmisrõõmu just sarnasusega Heroes of Might and Magicuga, mida varajases nooruses ja isegi tänapäeval väga palju mängitud on. Ühel hetkel muutub mäng tüütuks. Iga natukese aja tagant toimuvad lahingud, mis ei ole strateegiliselt rasked, vaid on aega raiskavad ja seetõttu viivad mängutuju ära. Lahinguid on aeg-ajalt võimalik vältida joostes lihtsalt ruttu mööda, kuid alati see ei õnnestu ning see põhjustab frustratsiooni. Sellises olukorras tunnen puudust auto-fight võimalusest, mis on aegade algusest HOMM-is olemas. Maailma avastamine on nenda lahingute tõttu raskendatud.

Kui mängus on võimalus kasutada mängupulti, siis seda alati ka teen. Seekordki pole erand. Mängides Xbox 360 puldiga, olid lahingud paremini talutavad kui hiire ja klaveriga mängides, sest loitsu valides fokusseeris sihik automaatselt lähimal vastasel. Seeläbi sai tüütud lahingud kiiremini lahendatud kui hiirega. Hiirega oleks pidanud alati valima täpset kohta, kuhu loits peab maanduma. Üleüldiselt tegi puldiga mängimine Plague Roadi talutavamaks. Talutavaks siiski mitte. Selleks on mäng tasakaalust liialt väljas.

Jättes mängimise kõrvale, on teos ise üpris tervikliku lähedane. Muusika on atmosfääri lisav, välimus on visuaalselt ilus ning animatsioonid on sujuvad. Mitte mingisugust hakkimist mängitud kümne tunni jooksul ei täheldanud. Pole ka imestamist väärt, sest tehnilised nõuded on Plague Roadil madalad. Usun, et seda saaks mängida isegi 10 aastat vana arvutiga. Plague Roadi loomisel on abiks olnud ka Jim Sterling, kes on YouTube maailmas tuntud mängude arvustaja. Oma panuse andis ta jutustaja häälega. Oma tugeva briti dialektiga annab ta just selle õige tunnetuse.

Kas ma soovitaksin seda mängu inimestele, kes on suures HOMM-i fännid? Kindlasti mitte. Isegi kõige esimene HOMM-i seerias on mängukogemuselt palju mõnusam. Aga inimestele, kes sedasorti mängu varem pole mänginud? Kindlasti soovitaksin, aga mitte täishinna eest. Mina ootaksin ära 75-protsendise allahindluse. Kui mängutegija lihviks lahingute toimumissagedust, olekski Plague Road nauditav teos. Praegu ei ole see mäng oma hinda väärt.
Kuigi näiliselt on mängul plusse rohkem kui miinuseid, on need miinused oma kaalult suuremad. Kogu avastamisrõõm rikutakse lihtsalt ära tüütute võitlustega, mis kuhugi ei vii.

Hinnang: 5,5/10

+ Väike: Kõigest 196MB.
+ Madalad nõuded arvutile.
+ Sujuvad animatsioonid.
+ Atmosfääriline muusika.
+ Jim Sterling.

– Balansseerimata lahingute tihedus ja avastamise tasakaal.
– Mängu vastu kaob huvi just lahingute tõttu.

 

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar