Arvustus: “Senko no Ronde 2” – mäng, millest keegi midagi kuulnud pole.

Tootja: G.rev Ltd. / Degica Games
Lavastaja: Hiroyuki Maruyama
Platvormid: PS4, PC
Ilmumisaeg 06. september 2017

Tavamängurile on Senko no Ronde nimi täiesti võõras, kuid Jaapani kultuuri ja meelelahutuse austajale on see kindlasti tuttav. Jaapan on täis videomänge, mis kunagi sealt välja ei jõua ning need, mis siiani jõuavad, on üldiselt juba igasugused sõelad ja muud katsumused läbinud. “Senko no Ronde: Dis-United Order” (või DUO lühidalt) ilmus aastal 2010 ainult Jaapanis, kuigi oli olemas ka digitaalne versioon inglise keeles, mida sai osta ainult läbi Jaapani PSNi Playstation 3 peal. Mingi hetk sai see isegi endale seotatud mingisuguste kopikate eest, kuid kunagi mängima ei jõudnudki. Alles nüüd, kui “Senko no Ronde 2” ilmus pool kogemata avastasin, et eelmine variant tegelikult täiesti olemas. Teine osa on põhimõtteliselt DUO reboot, andes rohkem valgust ja tähelepanu potentsiaalsele ja unikaalsele videomängule.

Senko no Ronde 2” on ulmeline lennumasinate võitlus-kaklus-tulistamismäng, kus inimkond on Maa pealt lahkunud ning elavad avakosmoses Aria Föeratsiooni koosluses. Räägitav lugu on otsene koopia 2010 aasta versioonist, mis keskendub Rounderi sõduritele. Rounder on suur sõjamasin, mida piloodid juhivad, olles põhimõtteliselt nagu ülimobiilsed lendavad robotid, kes kasutavad relvi, mõõkasid ja muid vahendeid. Terroristide grupp proovib enda valdusesse saada superrelva, millega Aria Föderatsioon endale allutada ning mängija ülesandeks on see kuritegevuslik plaan peatada.

Esimene asi, mida mängu käima pannes märkab oma erinevate mängurežiimide rohkus. Esimene on “Story Mode“, mis on klassikalises madalaeelarvelises Jaapani stiilis, kus on karakteri pilt ja tekstikast, ehk siis tekstipõhine lugu, kus vahepeal on võitlused. Erinevalt teistest mängudest, on siin kogu lugu jaotatud osadeks, kus mängija saab ise valida, millises järjekorras ja kas üldse asju teha. Iga karakter on mingil määral tüüpiline (anime ja teiste mängude järgi), kus iga iseloom on defineeritud ühest omadusest, mis on keeratud üle võlli. Siit kohe ka esimene probleem – see tohutu kogus teksti tegelikult ei ole eriliselt kaasahaarav, sest heli on jaapani keeles, seega põhimõtteliselt nagu loeks subtiitreid filmile või seriaalile, mis huvi ei paku. Ühesõnaga – idee on hea, kuid teostus on igav ning kindlasti mitte midagi sellist, mis siin mängus tegelikult üldse olema peaks.

Lisaks eelnimetatule on pakkuda veel online ja offline kahele mängijale mõeldud erinevad režiimid nagu VS, harjutamine, punktide peale väljakutse, aja peale väljakutse ja veel taolised kaklusmängudele omased mänguviisid. Sisu on omajagu, et huvilistele tegevust pakkuda pikaks ajaks, kuid minu jaoks oli probleem leida vastaseid online keskkonnas. Proovisin kõiki võimalusi ning suutsin leida ainult ühe vastase, seega meie regioonis on mäng põhimõtteliselt nagu poolik vähese huvi tõttu. Kokku pakub mäng 14 korda 2 erinevat masinat (igal masinal on kaks varianti), Akira Ito poolt joonistatud karakterid ja täielikult Jaapani keeles peale loetud karakterid.

Mäng ise on 1-vs-1 ülevalt vaates robotite võitlus, mis segab mehaanikaid erinevatest žanritest. Iga karakteri masinal on erinevad relvad, oskused ja rünnakustiil, mida saab kombineerida toetava rünnakuga, milleks on vabalt valitud teine karakter. Mänguliselt on tegemist päris keerulise võitlusega, kus on palju asju segamini ja korraga ekraanil. Kaklusmängule kohaselt tuleb vastase masin hävitada ning selle jaoks saab kasutada tavalisi rünnakuid, lähivõitlust, heiteid, erirünnakuid, kaitsemehhanisme, eriline “Boss mode” ja lisaks veel ka ülekuumenemise riba (käitub kui standard stamina bar). Siin läheb asi keeruliseks ja päris strateegiliseks, sest erinevad rünnakud (ka kaitse) viib lähemale ülekuumenemisele, mida keegi ei soovi saada, sest see võtab ära liikumise, ei saa tulistada ja veel palju muid puudujääke. Siia lisanduvad eriline staatus Vanish, mis tuleb kui on viimane energiariba, kus olles saab käivitada erilise “Super Boss Mode“, mis annab jällegi uusi lisasid. Samuti on palju kombinatsioone ja variante, kuidas seda kõike kokku panna – seega mänguliselt väga magus teos žanrisõpradele, kus tegevustik motiveerib tugevamaid ja osavamaid mängijaid.

Minu jaoks on tegemist suurepärase mänguga, kuid tajun probleeme, mida taolised endaga kaasa toovad tavamängijale, kes ei viitsi või ei soovi süviti mängu sisse minna. Sellisel juhul on raske näha, et keegi tunneks sellest lõbu, sest suur keerukusaste ja palju informatsiooni jätab kogemuse kuivaks, kui puuduvad oskused ja huvi sügavamale vaadata. Tunnistan, et algus oli raske, kuid mida mäng edasi ja osavamks sain, seda enam sõltuvusse jäin. Kahju ainult, et see online meie jaoks siin väga ei tööta.

Visuaalselt ei paku “Senko no Ronde 2” midagi erilist, pigem isegi natukene nõrgemapoolne, sest põhimõtteliselt on tegemist Playstation 3 mänguga. Menüüd on lihtsad ja intuitiivsed, kuid mida peab kindlasti kiitma on muusika. Yasuhisa ‘Yack.’ Watanabe loodud Jaapani-elektro on sobilik ja tõmbab mõnusalt käima, loob atmosfääri ning tabab teemat suurepäraselt. Kahju ainult, et taustad on igavalt üksluised ning UI kohmakas. Samuti ei mõista, et miks 1/3 ekraanist on karakteri nägude all, kui seda ala oleks vaja võitluse jaoks. Soovitaksin seda mängu hea meelega, kuid 40€ ja väga kitsas žanr pigem ütleb, et ei tasu vaeva näha. Pealegi online ei tööta, sest pole mängijaid, kuid kuna see on ainukene taoline mäng hetkel turul, siis ega tegelikult midagi muud asenduseks võtta ka ei ole.

Hinne: 6/10

+ Suurejooneline ja tabav soundtrack.
+ Unikaalne žanrisegu.
+ Nauditav ja sügav mängukogemus.
+ Palju sisu üksikmängijale.
+ Akira Ito poolt joonistatud karakterid

– Igav lugu.
– Online ei tööta, sest pole mängijaid.
– Rebootina on ajale jalgu jäänud
– Visuaalselt alla standardi

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar