Arvustus: “ELEX” – õige rollimängur ei karda paari väikest viga.

Tootja: THQ Nordic, Piranha Bytes
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4, PC, Xbox One
Ilmumisaeg: 17. oktoober 2017
Hind: 49,99€

ELEX” (Eclectic, Lavish, Exhilarating, Xenial) on märul-seiklus-rollimäng, mis leiab aset maailmas Magalan – post-apokalüptiline versioon meie Maast, mis komeedi tabamuse järel jättis maha müstilise energiaallika nimega Elex. See uus ulmeline element on võimeline andma lõputult energiat, maagilisi võimeid inimestele ja isegi ümber kodeerima bioloogillist massi – luues uusi ja unikaalseid eluvorme. Antud element sai inimeste kinnisideeks ja viis niigi kaoses maailma täielikku pöörisesse. Selle segaduse keskel tekkisid kommuunid, kes lõid omad ideaalid ja leidsid enda viisid, kuidas Elexi ära kasutada. Kõik Magalanis alles jäänud inimesed otsivad oma kohta maailmas, kus mäng elu ja surma peale viib mängija vastamisi mutantide ja muude ohtudega. Kõige selle segaduse keskel on tähtsaim hoopis see, et kas Elex suudab pakkuda kogemust ja narratiivi, et leida igas mängijas ellujääja ning paista silma ka suuremale publikule?

Seiklused algavad komandör Jaxi sammudes, kes kuulub fraktsiooni nimega The Albs, mida kontrollib masin nimega The Hybrid. Ühel päeval tema grupi liikmed reedavad ta ja jäädes ilma oma varustusest ja võimetest peale ebaõnnestunud hukkamist, tahab Jax saada vastuseid ja seda magusat kättemaksu kõigile, kes tema reetmisega seotud olid. Nagu aru saada, on peategelasel motiiv ja alused, et luua lugu, mis on omakorda paeluv ja intriigide rohke. Üksikmängija põhilugu, mis koosneb viiest peatükist täis erinevaid põhi- ja kõrvalmissioone, on võimeline pakkuma ka tundide viisi kõrvalist tegevust.

Loo narratiiv on veenev ja kompleksne. Alguses jääb peamine lugu mõneks ajaks tagaplaanile, kuna mängija peab suutma ennast elus hoida ja korralikult vaeva nägema, et üldse jätkata põhimissioonidega. Üldiselt rahuldav kogemuse juures valmistas pettumust lõpplahendus, mis pigem loob alused “ELEX 2” jaoks. Teekonnal läbi täielikult avatud maailma kohtab protagonist erinevate kaaslaste ja tegelastega, kes pakuvad missioone ka põhiloo kõrvale ning kellest osa saab mängija ka endale abiks kutsuda.

Mängijal on võimalus liituda erinevate fraktsioonidega (kellest saab lõpuks ainult ühe valida) nagu The Berserkers (meie mõistes viikingid maagiliste võimetega), The Outlaws (gäng bandiite ja röövleid) ja The Clerics (kõrgelt arenenud tehnoloogiaga sõdurid, kes on usklikud ja pühendunud oma jumalale – Callaan). Iga klass pakub peategelasele erinevaid võimeid, relvi ja oskuseid ohtlikuks teekonnaks. Oluliseks muutuvad ka mängija võimalikud otsused Magalani maailmas, kuna tegevused ja valikud muudavad seda, kuidas kogu lugu edaspidi hakkab kujunema.

Nagu mainitud sai on mängija komandör Jaxi rollis, kelle arsenali satuvad seikluste käigus relvad igale maitsele, alustades klassikalisest vibust/mõõgast ja lõpetades laserrelvadega. See tähendab, et mängijale antakse kõikvõimalikud variandid luua oma viis vastastega võitlemiseks, olgu see nende jahtimine kaugelt või maatasa löömine nende nina ees. Siin tuleb aga mainida esimene probleem, millega kokku puutub – vastastega võitlemine. Käsitsi võitlus on piiratud ainult raske ja kerge löögi võimalusega ning neid kasutades väheneb võhma/vastupidavuse meeter. See tähendab, et löögid, jooksmine ja kukerpallitamine vastaste eest on limiteeritud ning kui korraga ründab rohkem kui üks vastane, pead lootma, et suudad kiiresti kõik ükshaaval maha võtta, sest mitme vastase ründamine korraga lähivõitluses ei ole võimalik. Ära jooksmine ei ole häbiasi.

Algust ei aita ka fakt, et mängija on ääretult nõrk võrreldes kõikide vastastega, kes komandör Jaxi ümbritsevad ning koletised, keda suudab ära tappa, jäävad surnuks, seega kogemuspunktide teenimine ja kõrgemate tasemete saamine on raskendatud. Siit tuleb endaga võtta kaasa mentaliteet, et Sa sured üpris tihti ja hästi arenenud AI ei tee elu sugugi kergemaks. Üheks probleemiks on ka dialoogide ja missioonidega olukorrad, kus mängija ei saa neid lõpetada. Tootja väidab, et sellega küll tegeletakse, aga oleks olnud lihtsasti välditav.

Kui võtta aega ja alustada Magalani uurimisega, on see kindlasti seda väärt ja pakub tundide viisi seiklemist, otsimist ja tegevust. Terve maailm on avatud täies mahus ning kõrguste uurimiseks on karakteril olemas jet-pack, seega on saladusi mida leida. Karakterite dialoog põhineb mängija tegevusel ja vastustel (loomulikult on ka fikseeritud dialoogid), mis loob olukorra, kus peab mõtlema, mida valida ja mis tagajärgi see võib endaga kaasa tuua.

Piranha Bytes on kujundanud Magalani pakkumaks lummavat keskkonda, kus oma võitlusi ja seiklust ellu viia. Alustades lõõmavatest kõrbetest ja laavajõgedest ning lõpetades mitmekesise taimestikuga metsadest ja lumedega kaetud mäestikuid. Antud keskkond ei eristu olulisel määral sellest, mida on varem nähtud, sarnanedes juba olemasolevaga nagu Fallout, Mass Effect, Destiny ja Fable seeriatega, mis kindlasti ei ole negatiivne, aga puudub Elexi enda eristumine juba eksisteerivast. Üleüldine pilt aga sarnaneb 2000. aastate keskpaiga mänguga, mis on taastatud fännide poolt modifitseerimiste ja tänapäevasema tekstuuriga. Tasub siiski mainida, et väikestele detailidele on tähele pandud ning öö ja päeva vaheldumine loob olukorra, kus tegemist kahe erineva maailmaga, mille erinevused on silmaga nähtavad.

Kõige silmapaistvam aspekt on helidisain, tuues ellu ümbritseva maailma. Huulte sünkroniseerimine ei olnud kahjuks Piranha Bytesi tugevam külg, aga tekst, mis on suudetud kõikidele tegelastele välja mõelda, on silmapaistev ning fraktsioonid erinevad oma kõnepruugi ja käitumise poolest, luues sotsiaalse süsteemi, mis ei tekita tunnet, et lähed lihtsalt järgmise tegelase juurde, et temalt ainult uus missioon saada. Iga olukord, olgu see maailmas ringi seiklemine või linna uurides, on sobiva heliga kaasatud, et luua õige meeleolu vastava tegevuse käigus.

Kas “ELEX” on rollimäng, mis oma raskustega, ebavõrdsuse ja graafiliste vigade on see, mida üks õige rollimängija oma kollektsiooni peaks lisama? Peab tõdema, et jah. Kuigi õhku jääb palju küsimusi Piranha Bytes otsustega teatud mehaaniliste külgede koha pealt, on antud kogemus tervikuna positiivne, mis on väärt avastamist. “ELEX” pakub rohket potentsiaali ning samas koguses pettumust tehniliste vigade, vajadust saada pidevaid uuendusi ilmnevate probleemide tõttu. Lootust siiski on, kuna Piranha Bytes tegeleb antud vigadega ning on juba toonud uuendusi, mis on muutnud kogemuse nauditavamaks.

Pikk tee on veel minna ja arvestades, kuidas räägitav lugu lõpeb, on suur šanss, et see ei ole viimane kord, kui me näeme komandör Jaxi seiklusi Magalanis. Piranha Bytes on loonud vundamendi mängule ja potentsiaalsele universumile, mille tulevikul on siiski lootust.

Hinne: 7,5/10

+ Ilusti disainitud ja kaasahaarav keskkond.
+ Avastamist ja erinevat sisu tundideks.
+ Reaalsete inimestena tunduvad tegelased.
+ Väljakutseid pakkuv.
+ Vabadus avastada maailma ja progresseeruda omal tempol.

– Ebapiisavad autasud missioonide eest.
– Kehadelt relvade võtmine ei ole võimalik.
– Võitlus ei ole mõeldud mitmete vastastega tegelemiseks.
– Algus aeglane vastaste ebaloomuliku tugevuse tõttu.
– Disaini eripära puudumine.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar