Kaklusmängude armastajana, kelle põhiline tööriist on ustav ja vastupidav mängupult, ootan ennekõike võimalusi pulti kohandada vastavalt oma vajadusele. Tavalised mängupuldid on ajas muutuvad ning sellega tulevad-lähevad erinevad probleemid, seega üldiselt on pilgud suunatud erinevate kolmanda tootja lahenduste poole. Üldiselt pean oma parimaks sõbraks Hori ja Scuf toodetud spetsiaalselt kaklusmängude jaoks mõeldud juhtpulte, kuid neil on seni olnud üks fataalne probleem – vastupidavus. Veidi kallima hinnaga Dualsense Edge on tulnud, et pakkuda uusi võimalusi ka kõige nõudlikumale mängijale, seega võtsin asja tõsiselt ette. Kas Dualsense Edge peab vastu ja suudab põhjendada oma hinda?
Minu seni lemmik Sony mängupult on Dualshock 4, mis pole küll ideaalne, kuid tõsise tööloomana otseselt alt ka ei ole vedanud. Mõnusalt pehmed ja täpsed nupud ning aku kestvus püsis stabiilsena läbi kõikide aastate. Isegi täna veel kasutan DS4 ka Playstation 5 peal kui võimalik. Dualsense meenutab rohkem Xboxi pulti nii suuruselt kui kaalult, kuid siin on endiselt olemas see Sonyle omane võlu ja pehmus. Sarnaselt Xboxi puldile on tavaline Dualsense minu silmis äärmiselt tüütu, sest tagumised R2 ja L2 nupud on liiga kõrged. Vajutamine võtab kaua aega, seega kiiruse ja täpsuse peale mängides ei ole just kõige parem valik.
Disaini erinevused tavapuldiga
Dualsense Edge ja tavaline Dualsense on esimesel pilgul täpselt samad. Sama suurus ja kaal. Lähemalt uurides tulevad erinevused välja nagu suunanoolte, suure puutetundliku plaadi ja põhinuppude värvide vahel (tavalisel on valged, Edge omad on mustad). Lisaks on TouchPadi peal hästi väikeselt Sony signatuursed neli nuppude sümbolit. Suuremad erinevused on puldi all analoogide küljes olevad lisanupud ning taga pool olevad uued võimalused.
Tagumisel poolel on olemas seadistuse nupp just nende kahe suure tagumise nupu R2 ja L2 jaoks, mis on kaua oodatud võimalus. Nüüd saab sellest teha tavalise nupu, kus vajutamine on instantne, mitte enam sügav kangi tõmbamine. Tõeliselt vajalik funktsioon, mis peaks olema igal Dualsense puldil. Järgmised kaks „auku“ on tagumiste nuppude jaoks, kuhu saab paigutada kahte erinevat tüüpi kangi. Ühed on väikesed nööbilaadsed ja teised pikemad ning peenemad. Lisaks on ilusas karbis kaasas veel kolm analoogi kangide vahetuse varianti pluss USB-C kaabli kinnitus, et vältida selle kogemata eemaldumist.
Liikuvad osad tähendab kiiremat kulumist?
Kuidas need asjad siis kinnituvad? Analoogi kinnitus on väikene kang ja kogu asja seal sees hoiab väikene pistik, siis kangid ise on kinni magneetiliselt. Sama jutt ka tagumiste nuppude kohta. Idee on hea, vahetamine on kiire, kuid ma ei näe selliselt asjal pikka elu. Mida rohkem on liikuvaid ja väikeseid detaile, seda keeulisem on seda parandada ning seda kiiremini see laguneb. Siiski ei saa eitada vahetamise kiirust ja mugavust. Mängimisel tajusin koheselt ka tagumiste suuremate kangide vajadust just tulistamismängude juures, seega siin on palju potentsiaali, mida kohe ei märka.
Analoogide vahetamine on kiire ja see pistik, millega need komplektid kinnituvad tundub olevat USB-A. See lahendab ära ühe olulise Dualsense probleemi – väsinud analoogid. See ei ole tegelikult ainulaadne mure Dualsense pultide juures, vaid levinud probleem üldse videomängude maailmas. Vähemalt Dualsense Edge puhul on vahetamine kiire ja lihtne. Kiirelt mainin ära, et Edge tuleb ilusas kõvade kaantega kotis, mida minusugune kollektsionäär hoiab ilusti juba klaasi taga. Seal on kõik vajalikud jupid ja ka USB-C kaabel.
Uus tarkvara ja seadistamine
Esimest korda pulti ühendades avaneb ilus menüü, mis õpetab kuidas seda seadistada ning tutvustab ka võimalusi. Hiljem leiab selle sama menüü seadete alt. Automaatselt on olemas neli varianti ning neid saab vahetada kasutades neid uusi väikeseid nuppe analoogi alumises ääres. Muidugi saab salvestada endale sobivad variandid näiteks mitme mängu jaoks ning siis vajadusel instantselt nende vahet liikuda.
Tunnistan, et olin skeptiline selle väärtuse suhtes, kuid näiteks kaklusmängudes annab see täiesti eraldi kihi mugavust, mis varem on tekitanud omajagu probleeme just e-spordis. Miks? Sest mängijad kasutavad samas masinad erinevaid pulte, juhtkange, hitboxe, klaviatuure ning iga seade vajab eraldi seadistamist – iga ühendamise kord. Tüütu. Edge annab oma omanikule kiirema ja mugavama võimaluse. Mida veel muuta saab? Analoogide tundlikus ja käivitumise koht. Sama ka tagumiste nuppude puhul. See tähendab, et saad panna puldi ignoreerima õrnu puudutusi või hoopis panna reageerima kohe isegi kõige väiksema pealehingamise korral. Valik on sinu – mis tundub Edge disaini põhiline fookus ka olevat.
Kas mängides on vahet tunda?
Esimese asjana muidugi panin peale kaklusmängud „Tekken 7“ ja „Mortal Kombat X“. Koheselt sain aru, et lühikene tagumine kang on totaalne võit ja lõpuks oli tunne, et Dualsense on kaklusmängude jaoks sobilik. Rallimängudes muidugi on hea kui on reguleeritav tagumine kang, kuid tulistamise puhul jällegi tundsin, et võimalus tundlikkust muuta on täiesti vajalik funktsioon, mis peaks olema standard ka tavapuldi juures. Edge muidu töötab nagu Dualsense, lihtsalt rohkem võimalusi.
Kvaliteet on tugev ning mulle tegelikult meeldivad rasked puldid. Aku eluea üle ei saa hetkel kurta, sest testimise ajal ei olnud märgatavat vahet. Olen kuulnud kuulujutte, et aku nagu peaks olema nõrk, kuid selle jaoks peab seda pikemalt testima kui loetud päevad. Üks asi siiski tundub mulle veider – need analoogi alumised nupud, et vahetada seadistuse profiili. Neid kahte nuppu ei saa eraldi kuidagi määrata, mis tundub natukene raisatud võimalusena. Hea asukohaga nupud oleks veel üks ekstra võimalus teha kogemus paremaks, kuid mingil põhjusel otsustati jätta need ainult profiilide vahel liikumiseks. Ja need kes on mures selle aku kestvuse pärast, siis puldiga on kaasas pikk juhe ning USB-C kinnitus, seega sisuliselt saab selle muuta juhtmega puldiks.
Konkurendid on isegi kallimad?
Kõige suurem murekoht on siiski see hind. Eestis jääb see natukene alla kolmesaja euro, mis tekitab selge küsimuse – on see seda raha siis ka väärt? Jah ja ei. Tavaline pühapäevane pereisa, kes natukene siin ja seal midagi proovib, siis kindlasti mitte. Elukutseline nagu mina või mõni muu e-sportlane, siis vastus on muidugi jah. Soovin, et see kõva kaanega karp oleks PS5 logoga, siis oleksin veel rohkem rahul. Samuti pean mainima, et Edge krõbe hind ei ole tegelikult kuidagi “hirmkallis”, sest nii Hori kui Scuf müüvad eripulte isegi kallimalt ning need ei tule nii paljude funktsioonidega. Julgen Edge pulti soovitada eelnevalt mainitud sihtgrupile, ülejäänud saavad rahulikult tavalise Dualsense puldiga edasi mängida. Head klõbistamist!