MachineGames ja Bethesda tõmbas lõpuks eesriide maha kauaoodatud Indiana Jones’i videomängult “Indiana Jones and the Great Circle”, mis ilmub 9. detsembril 2024 Xbox Series X|S, PC ja kevadel 2025 PlayStation 5 peale. Pärast mitu kuud kestnud väikeseid vihjeid ja filmilikku treilerit on mängu kohta lõpuks rohkem teavet avaldatud.
“Indiana Jones and the Great Circle’i” sündmused leiavad aset aastal 1937, pärast filmi “Raider of the Lost Ark” sündmuseid. Natside režiim on pühendunud oma võimu kindlustamisele Saksamaal ja hiljem ka Euroopas, kasutades selleks ka legende ja müüte, ehk siis tüüpiline Indiana Jones’i teema. Mängus seikleb Indiana läbi Himaalaja, Vatikani linna, kõrbete ja muistsete surmavate varemete ja palju muud ootuspärast, sest see on ikkagi ju Indiana Jones. Kuigi mõned mängukohad on loodud hoolika uurimistöö tulemusena, on arendustiim võtnud ka loomingulisi vabadusi, luues uusi varemeid ja tähtsaid paiku, et mängule põnevust lisada.
Pikem, suurem ja keerulisem kui keegi oskab oodata
Lugu algab sellega, et Indy ärkab üles sissemurdmise helide ja ühe reliikvia varguse peale. Kogenud seikleja avastab peagi, et see kõnealune reliikvia on osa suuremast vandenõust, mis on seotud niinimetatud Suure Ringiga ja paljude iidsete monumentidega üle kogu maailma, sealhulgas mitmete väljamõeldud templitega. Gamescomi eelvaade algas mõne mänguhetke näitamisega, mida mängijad templites ja krüptides kogema hakkavad. Pärast lühikest filmiklipi, mis viib templisse sissepääsu kokkuvarisemise hetkeni, liigub kaamera esimese isiku vaatesse ja mängija võtab juhtimise üle.
Nüüd, kui uks on rusude alla mattunud ja liiv laest sisse voolab, on Indy ainus väljapääs kõrgel peakohal oleva ava kaudu. Mängija hakkab läbi liiva liikuma, ronides järk-järgult kasvava kuhja otsa, kuni jõuab ukseavani, kust saab mööda koridori põgeneda, hüpata laes rippuva köie otsa, et kiikuda keerdus võllile, mis toimib nagu liurada. Mäng algab sisuliselt samamoodi nagu „Tomb Raider“ või „Uncharted“.
Mängu direktor Jerk Gustafsson ütleb, et see on suurim mäng, mida nad kunagi teinud on ja mitte ainult suurim ruumi ja ulatuse poolest, vaid ka kõige pikim mäng. Kuigi eelvaates nähtu tõenäoliselt kuulub mängu lineaarsemate, loo juhitud osade hulka, lubab MachineGames, et on ka teisi avatud maailmaga alasid, mida saame ise uurida. Rääkides uurimisest, alustame mängu tühja päevikuga, mida täidame järk-järgult mängu edenedes. Märkmed, kaardid, pildid, mida teemete Indy kaameraga, ja muu selline lisatakse meie päevikusse, luues mälestusteraamatu, mis mitte ainult ei logi meie saavutusi, vaid toimib ka tööriistana, mida kasutada vihjetena mängus leiduvate mõistatuste jaoks. Meile lubati, et mõistatuste raskusaste on muudetav, sest mõned pidavat ikka niivõrd rasked olema, et isegi kõige kangemad olevat alla andnud. Eks me seda vaatame kui mäng on väljas.
Troy Baker on uus Indiana Jones
Suurejoonelised stseenid, nagu piitsaga üle Vatikani linna kiikumine, samal ajal kui allpool palvetatakse küünlavalgel, on mängus visuaalselt muljetavaldavad kui see esimese isiku vaade pinda ei hakka käima. Ent väiksemad detailid, nagu Indy kaamera funktsioon, lisavad mängule sügavust. Kaamera töötab sarnaselt Metroid Prime’i skaneerimisvisioonile või “Beyond Good and Evil” fotosüsteemile – Indy teeb pildi ja kui seal on midagi ajalooliselt huvitavat, hakkab ta selle kohta rääkima, pakkudes taustainfot, mis on mõistatuste lahendamisel oluline. Ja muidugi pean ära mainima, et Indy hääleks on ei keegi muu kui Troy Baker isiklikult, sest Harrison Ford tõenäoliselt saatis tegijad kukele.
Mängus on palju avastamist ka eemal põhiloost ja seda tasub teha, sest Indy kogub seikluspunkte, mida saab kasutada uute oskuste ja võimete avamiseks (selline oskuspuu laadne toode kannab siin nime Adventure Books või Seikluste Raamat). Mõistatused varieeruvad keerukusastme poolest, pakkudes nii lihtsamaid kui ka keerukamaid väljakutseid, meenutades näiteks Unchartedi seeriale omaseid süsteeme. Näiteks, ühes mõistatuses tuleb seinamaali all olev kivikauss täita vedelikuga, et avada mehhanism, mis blokeerib Indy teed. Sellised hetked toovad esile Indy ajalooliste teadmiste olulisuse mängus, kuid samal ajal tuletab ka meelde, et nii Lara Croft kui Nathan Drake on tegelikult ju Indiana Jonesi kloonid.
Proovib eristuda “Tomb Raider” ja “Uncharted” mängudest
Mäng ei keskendu ainult mõistatustele ja tööriistade kasutamisele, vaid pakub ka mitmekesist võitlust. Tulistamine toob kaasa probleeme (näiteks vastased tulistavad vastu ja saad haavata), seega Indy peab sageli kasutama alternatiivseid lahendusi, nagu hiilimine või vastaste relvituks tegemine piitsaga. Käsitsivõitlus on samuti oluline osa, kus Indy saab kasutada erinevaid strateegiaid vastaste alistamiseks.
Arendustiim pööras erilist tähelepanu käsitsi võitlusele, töötades selle kallal pikalt, et saavutada õige tunnetus ja rahuldustpakkuv kogemus. Siiski – minu silmis see mäng ei sobi esimesse isikusse, vaid peaks olema kolmandas. Samal ajal mõistan ka muret, et siis oleks keerulisem eristuda „Tomb Raider“ ja „Uncharted“ mängudest, seega pole muud teha kui sellega ära harjuda ja mõelda, et mängin hoopis „Far Cry“ uut seiklust.
„Indiana Jones and the Great Circle“ näeb välja kui lõbus austusavaldus filmidele, pakkudes mängijatele kaunist ja mitmekesist seiklusmängu, kus on tasakaalus nii lineaarsed kui ka avatud maailmaga mänguelemendid. Mäng on täis avastusi, võitlusi ja mõistatusi, mis teevad sellest Indiana Jones’i fännidele tõelise maiuspala, mis suudab üle meelitada ka tõsisemad flmide austajad. Mäng ilmub Xbox Series X|S ja PC jaoks Windowsi ja Steami kaudu 9. detsembril 2024 ning PlayStation 5 jaoks kevadel 2025.