“Injustice” kaklusmänguseeria algas 2013, mis tutvustas DC koomiksiuniversumist tuntud tegelasi uues multiversumis, kus Superman hakkas inimkonda valitsema peale seda kui Joker tema abikaasa Lois Lane’i ära tappis. Netherrealm Studios (NRS ja endine Midway) poolt toodetud mäng on samal mootoril kui Mortal Kombat ja kasutab samasuguseid põhimõtteid, kuid ei ole kaugeltki sedavõrd vägivaldne ja verine. “Injustice 2” on järjekorras tegelikult kolmas mäng, kus esimene oli “Mortal Kombat vs DC Universe” (2008), mis oli suurejooneline põrumine. 2013 ilmunud “Injustice” esimene mäng jättis küll suurem osa žanriaustajaid külmaks, oli see siiski piisavalt edukas, et tekitada Warner Bros suurstuudios huvi järje tootmise vastu. Värskelt ilmunud “Injustice 2” pakub koheselt mängimiseks 29 karakterit, millele hiljem lisandub veel 9 võitlejat, palju uusi mänguviise, parandatud funktsioone, täispikka lugu, värvikaid karaktereid ja sisu sadadeks tundideks ja enam. NRS näitas taaskord, et kuulab mida küsitakse ning proovib teha täpselt seda, mida fännid soovivad.
“Injustice” seeria on suhteliselt lihtsakoeline kaklusmäng, mis kasutab kolme nuppu löömiseks, ühte nuppu omaduste kasutamiseks ning kahte nuppu oskuste võimendamiseks ja keskkonnaga suhtlemiseks. Nuppude asetust on võimalik muuta vastavalt enda soovidele ning NRS pakub ka abistavaid vahendeid algajatele (Negative Edge, Input Shortcuts, Diagonal Inputs jms), mida saab sisse ja välja lülitada. Mängus on saavutatud suhteliselt hea tasakaal algajate sõbraliku ja professionaalidele mõeldud mängustiiliga, mis on jällegi sammukene edasi.
Kaks aastat tagasi ilmunud “Mortal Kombat X” näitas selgelt NRSi võimekust luua ilusat mängu, siis “Injustice 2” viib selle järgmisele tasemele. Nägude animatsioonid, interaktiivsed keskkonnad, erinevad asukohad, detailsed karakterid, isikupärased liigutused ning läbimõeldud menüüd on ainult mõned näited. Muljetavaldav on töö, mis on pandud iga karakteri arendamisele – iga riideese, aksessuaar, abivahend ja sõnad, mida kasutavad, on alati kooskõlas situatsiooniga ning vastasega. Samuti on uuendatud menüüsid, kus nupuvajutusi on vähendatud, sisu lihtsustatud ning kogemust tugevalt parandatud. Eriliselt hea kogemus on “Practise mode”, kus uued menüüd pakuvad erakordselt detailset võimalust enda oskust iga nurga alt arendada. Uue ja olulise lisana on mängus “Gear system”, mis on põhimõtteliselt viis, kuidas muuta enda karakterite välimust ja suurendada oskuseid, jõudu, kiirust ja veel palju muud. Iga erinev mänguviis annab peale lõpetamist alati midagi uut, kuid auhinnad on suvalised, seega vahel peab kaua ootama, kuni enda lemmik karakterile midagi uut ja lahedat saab.
Mängus on korralikult kirjutatud lugu, mis jätkub täpselt sealt, kus esimene pooleli jäi. Superman on vangis, Batman nüüd kontrollib olukorda ja proovib koos sõpradega taastada valitsusi ja korda, kuid asjad lähevad kiiresti hullemaks, kui keegi oskas oodata. Gorilla Grodd on kokku ajanud uue seltskonna superpahalasi, kellega koos proovitakse luua uut ühiskonda, keda peaks hakkama kontrollima Grodd. Wonder Woman ja Black Adam peidavad samuti suurt saladust – Supergirl. Aastakümneid kadunud olnud Kara on leitud ning kolmekesi plaanitakse Superman vabastada. Samal ajal Doctor Fate tuleb kangelasi hoitama, et suurem oht on peagi tulemas – Brainiac. Maa ainukene võimalus on jõud ühendada, seega Batman, Superman ja pahalased peavad kõik koos töötama, et peatada võitmatuna tunduv võõras eluvorm.
Lugu on kokku kusagil neli tundi, mis koosneb valikutest ja kaheteistkümnest peatükist. Mängija peab ära tegema kõik 76 võitlust, et lukustada lahti tegelik lõpp, sest muidu on saadaval ainult kaks varianti – Supermani või Batmani lõpp. Suurepäraselt tehtud lugu on kaasahaarav ja mängib nagu korralik DC mängufilm.
Žanriaustajale on kõige olulisem muudatud netikoodis, mida NRS kasutab. Varasemalt legendaarselt halb netikood (Mortal Kombat X ilmumisel näiteks) oli üks suur komistuskivi stuudio jaoks, siis kusagil aasta aega peale Mortal Kombat X ilmumist palgati uued inimesed ja loodi eraldi osakond parema ja võimsama netikogemuse loomiseks. Tulemused olid suurepärased, mis tõstis Mortal Kombat X koheselt populaarseks eSpordi alaks ning üheks vaadatuimaks mängus internetis. “Injustice 2” on koheselt suurepärase internetis mängimise kogemusega, seega pole ka enam regioonide jaoks vajadust ning alustab koheselt kui üks suurimaid eSpordi videomänge. Näiteks praegusel hetkel on olemas 8 erinevat online liigat (kokku 1,8 miljonit eurot auhinnaraha) ja 4 offline liigat (kokku 4 miljonit eurot auhinnaraha), mis on ka põhjuseks miks ESLi programmijuht Joshua Gray ütles, et kaklusmängud on kiiremini kasvav eSport maailmas, isegi rohkem kui panustamine näiteks UNIBET keskkonnas. Suurepäraselt on näha stuudio eSpordile suunatud mõtteviis sellega, et mängus on täiesti eraldi olemas “Tournament Mode” ja “Competitive Mode“, mis võtab ära kõik lisaefektid, mis on tulnud juurde lisavidinate abiga.
“Injustice 2” ei ole siiski probleemideta videomäng. NRS-il on tekkinud endale omased tüüpvead ja osaliselt on need tagasi ka siin. Näiteks animatsioonid (löögid ja erilised liigutused) on paigast ära karakteri enda omadusega. Näide: 1,55cm pikk Harley Quinn ulatab kaugemalt lööma kui 3m suur Gorilla Grodd. See vähendab üldmuljet ning on põhjuseks, miks näiteks “Tekken 7” ja “Street Fighter V” näevad ikkagi paremad välja. Samuti ei ole kadunud ära “Ranked Mode” ainult suvalise vastasega mängimine ning mängud on endiselt ainult ühe võiduni, mis on žanris iganenud idee. Siiski “Injustice 2” on piisavalt hea, et tekitada lootust NRSi tuleviku suunas ja võimalustest, mida nad toovad.
Kokkuvõtteks saan öelda, et “Injustice 2” on aasta 2017 üks parimaid investeeringuid, kuid viimane sõna žanris siiski jääb juuni alguses ilmuva “Tekken 7” kätte, kes on antud žanri vankumatu liider. Olen mängu matnud juba ligi 40 tundi ja julgelt saan öelda, et matan sinna veel sadu tunde julgelt, sest lihtsalt nii palju karakterid on proovida, nii palju võimalusi üksinda ja koos sõpradega mängimiseks. Samuti on oodata 9 uut karakterit, kelle ilmumise aeg on hetkel veel teadmata. Kindlasti julgen soovitada.
Hinne: 8/10
+ Imeliselt detailne ja visuaalselt võimas kogemus
+ Väga isikupärased karakterid nii dialoogis kui käitumises
+ Seni kõige parem NRS võrgusmängimise kogemus (netikood on suurepärane)
+ Enneolematult palju võimalusi enda karakteri muutmiseks ja isikupärastamiseks
+ Vägagi kaasatõmbab “Story Mode” pakkudes mitu lahendust ja tundide pikkust filmi
+ Üks parimaid “Practice Mode” kogemusi terves žanris– Mehaanika on endiselt lohakas ning rõhk oskustele on laialivalguv
– Animatsioonid on endiselt veidrad, kus kaugused ja liigutused ei vasta karakteritele
– Pole eraldi mänguviisi neile, keda ei huvita lisavidinate kasutamine
– “Ranked Mode” on endiselt ainult üks mäng ja suvaliste vastastega, mitte enda oskusklassist
– Lisavidinate saamine on suvaline ning võin tekitada frustratsiooni