Final Fantasy XIV: Stormblood
Tootja: Square Enix
Lavastaja: Nobuaki Komoto, Naoki Yoshida
Platvormid: PlayStation 4, PC, MAC
Ilmumisaeg: 29. juuni 2017
Toetaja: Gamestar.ee
“Final Fantasy XIV: Stormblood” on teine suur laiend mängule “Final Fantasy XIV: A Realm Reborn“, mis pakub kaasahaarava tempoka MMORPG narratiivi, kus keskmes on vastupanu liikumise võitlus kurja impeeriumi vastu. Juurde tuleb mitu fantastiliselt värvikat idamaiste sugemetega tsooni ja uued väljakutsuvad koopad, mida avastada. Stormblood tõstab kogemuse kvaliteeti parandatud põhiloo ja kõrvalmissioonide arvepidamisega, uuendab süsteemi teiste mängijate leidmiseks ning tugevalt parendab “Job Gauge” mehaanikat. Põhimõtteliselt on tegemist laiendiga, mis annab suurepärase põhjuse naasta Final Fantasy XIV maailma või uutel huvilistel enda seiklusega alustada, sest ainult “Stormblood” soetamisega saab põhilugu läbi mängida kasutades selleks kahe uut klassi võitlejaid. Kõik südametud, keda ei huvita Ala Mhigo südamlik lugu, võid kasutada valikulisi võimalusi, et terve lugu vahele jätta ja alustada avatud maailma avastamist.
Ei ole kunagi olnud eriliselt pühendunud MMO mängija, sest mulle ei meeldi pikad ootejärjekorrad ning ei naudi keskmise mängukorra grindimist, lisaks MMO ajanõue on suurem kui saan endale lubada. Final Fantasy XIV 60+ tunnine läbimängimine ei ole eriline probleem, kuna loo ülesehitus on segatud strateegilise ja haarava võitlusega, mis teeb kogemuse sujuvaks ning muudab arusaadavaks massiivsed kogused materjali, mida erinevad laiendid mängule lisavad. “Stormblood” annab suures koguses nauditavat sisu, mis demonstreerib imeliselt, kui kaugele on Final Fantasy XIV arenenud.
Hinne: 9/10
Smashbox Arena
Tootja: Archiact, BigBox VR
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR, PC
Ilmumisaeg: 25. juuli 2017 (PSVR), 07. detsember 2016 (PC)
Toetaja: BigBox VR
Pikalt tegemisel olnud sport-tulistamise-meeskonnamäng saabus juulis ka PSVR peale, kus ootasin selle saabumist pikkisilmi. PC versioon ei olnud midagi erilist, kuid tugevalt kiidetud ja üllatavalt head kriitikat saanud “SmashBox Arena” Playstation 4 versioon pidi olema parem, ilusam ja rohkemate võimalustega, siis reaalsus seda lubadust ei peegeldanud. Visuaalselt üks nõrgimaid VR mänge kannatab tehniliste probleemide käes, kuid särab seal kus oluline – mängitavus. Suurepäraselt toimiv jälgimissüsteem lubab kiireid ja täpseid liigutusi, pakkudes palju põnevaid momente, kui vastaste kuulide eest varjuda. Mehaaniliselt lihtne selline koolispordilik tulistamine lubab fantaasial möllata, tehes sellest ehk ühe huvitavaima mitmikmängu, siis üksikmängijale ei paku paraku suurt midagi.
Tegijate kiituseks siiski tahan öelda, et füüsika toimib ideaalselt, kaugused on intuitiivsed ning tegemist on esimese mänguga, kus teleportimine on sujuv ja ei tekita segadust. Kahjuks isiklikult ei lange antud mängu sihtgruppi, kuid need õnnelikud, kes seal on, kiidavad mängu taevani ja nimetavad seda lõbusaimaks VR mänguks, mis eales tehtud on. Suurepärane põhjendus VR tehnoloogiale.
Hinne: 7,5/10
Tiny Trax
Tootja: FuturLab
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR
Ilmumisaeg: 25. juuli 2017
Toetaja: FuturLab
Liigume tagasi aega, kus olime noored lapsed ja mängisime halvasti valgustatud toanurgas automudelitega – sõites mööda raamatutest ja joonlaudadest ehitatud rada, saates igat manöövrit eriliselt efektse suuga tekitatud häälega. Kummid vilisesid, kurvid olid karmid ja autod kunagi katki ei läinud, siis täpselt seda lapsepõlve “Tiny Trax” läbi imeliselt hästi realiseeritud VR keskkonna pakub. Tegemist on võidusõidumänguga, kus eesmärgiks on olla kõige kiirem, kuid tavalise akraadilaadse ülevaltvaate asemel saab nautida VR vabadust, kus kurvid on keerulised, rajad ilusad ning ralli peadpööritav. Kael on kindlasti kange, kuid meel lahutatud, kui hingelt noor mängija ennast kirub, et sõidurida õigel ajal ei vahetanud või mõni lihtne kurv piinlikult halvasti vastassuunas tahtis minna.
Mängus on neli erinevat turniiri, kus igaüks koosneb viiest sõidust. Mängija saab valida mitme masina vahel, mis kõik on tegelikult täpselt samad. Edukalt turniire läbides, tuleb juurde uusi võimalusi nagu rohkem värve, radu ja autosid. Igal rajal saab tegelikult sõita ainult kahel joonel ning kurvide läbimine on vasakule ja paremale, pannes pea ringi käima. Oskus tuleb mängu ainukese funktsiooni “Boost” kasutamisel, sest seda saab tagasi, kui kurvid osavalt läbi driftida, seega osavam mängija saab alati liikuda kiiremini ning nagu AI näitas, siis seda on tõepoolest ka tarvis. Tegemist on suurepärase VR mänguga, kuid mitte eriliselt meeldejääva võidusõidumänguga. Minu jaoks liiga simplistlik ja kiirelt muutus korduvaks kui lõpetasin visuaalse poole imetlemise.
Hinne: 7/10
GNOG
Tootja: KO-OP MODE INC., Double Fine Presents
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR
Ilmumisaeg: 02. mai 2017
Toetaja: Hobbygamer.ee
“GNOG” on 3D puzzle VR mäng, mille tegevus toimub mänguasjade, saladuste ja mõistatuste maailmas. Iga level on uue kujuga suur pea, olles kord robot, siis jänes või miski muu, kuid ülesanne on alati sama – lahenda puzzle. Terve keskkond on katsutav, keeratav ja iga nurga alt vaadatav, seega mida kaugemale mängus liikuda, seda keerulisemaks ülesandes lähevad, olles lõpuks sedavõrd mehaaniliselt keerukad, et iga edukas läbimine kutsub esile rõõmuhõiked, sest mängijat tabab naiivne lootus, et ehk ei olegi kõige madalaubalisem isend üksinda keset elutuba nurkalt VR kiivri ja energiajoogiga.
Ainult paar minutit esimest ülesannet lahendades leidsin ennast muusikaga samas rütmis õõtsutamas, olles pingsalt keskendunud detailselt disainitud interaktiivsele keskkonnale enda ümber. “GNOG” on audiovisuaalne meistriteos, mis tõstab VR võimaluste kasutamise ja esitamise lati päris kõrgele. Tegijad on targad ja ei alahinda enda suhtgruppi, kus mitte ükski level isegi ei ütle, et mida nüüd tegema peab. Katsu, proovi ja leia võimalus ning kui oled edukas, kuuled rahustavat serenaadi võib-olla ühes sürrealistlikumas maailmas, mis videomängudes on olnud. Esialgu tunduvad 3D puzzle ja VR veidrad sõnapaarid, siis KO-OP Mode näitab selgelt ja julgelt, mida originaalne idee ja teostus tegelikult tähendavad. Alustasin seda mängu tuimalt ja ükskõikelt, lõpetasin imestunult lahti vajunud lõuaga, kus liigsest Monsteri tarbimisest paistes alahuulega proovisin selgust saada uitmõttest – kas see üks 2017 parimaid mäng? “GNOG” ilmub peagi ka PC, Linuxi ja teiste platvormide peal.
Hinne: 9,5/10