Tootja: Tamsoft, Aquaplus, NIS America
Platvormid: PlayStation 4
Ilmumisaeg: 13. september 2019
Toetaja: NIS America
“Utawarerumono” on suur frantsiis, mis algselt oli täiskasvanutele suunatud sisuga taktikalise rollimängu ning visuaalromaani segu. Hiljuti ilmunud “Utawarerumono: ZAN” on aga selle žanri aknast välja visanud ning muutunud hoopiski musouks(musou on hävitav liigutus Dynasty Warriorsi frantsiisist, mis hiljem muutus avatud beat’em’up sünonüümiks, kus fookuses on ebanormaalselt tugevad ja välkuvad liigutused). Arvustus uurib, kas ja kuidas on žanrivahetus olnud seeriale kasuks.
Teose lugu jutustab uuesti “Utawarerumono: Mask of Deceptioni” lugu, milles peategelane Haku ärkab ilma mingite mälestusteta üles ning aitab kaasa suures sõjas. Narratiiv on tehtud veidikene kompaktsemaks ning on üliüldiselt hõlpsam sissejuhatus uutele tulijatele. Sellest annab kõige paremini aimu see, et algselt kolmekümnetunnine visuaalromaan on nüüd jaotatud kaheksateistkümneks peatükiks, millest osad on puhtalt lugemine ja teiselt poolt on mõned ainult madistamine.
Kui suuremalt jaolt on musoumängud üks inimene versus nelisada pisikest vaenlast, siis “Utawarerumono ZAN” kasutab hiljuti üleüldiselt samasse žanrisse jõudnud suunda, milleks on tegelaste vahetamine keset lahingut. Korraga on ühes salgas neli tegelast, keda on võimalik vahetada ükskõik millal. Iga karakter mängib täiesti erinevalt ning see väljendub ka nende abistavates oskustes, kus näiteks peategelane Haku saab taastada elusid, samas kui enamik teevad lihtsalt suures koguses haiget. Lahingu käigus täitub mängijal ka meeter, mille nimi on “Zeal”. Antud meetrit saab kasutada kahel erineval moel- kas teha väikene rütmimängulaadne välksündmus, milles mängija peab vajutama õiges tempos nuppu, et kasutada oma ülimat võimet või siis suurema koguse meetri manustama, et täita enda tegelane energiaga, tehes ta kiiremaks, tugevamaks ning muutes liigutusi.
Peale nende kolmeteistkümne loosisese võitluse on teoses ka kakskümmend viis Freeplay missiooni. Seal saab mängija rohkem keskenduda oma tegelaste arendamisele, sest rollimängulikud elemendid on enda tee ka sellesse mängu leidnud. Tegelaste atribuute, erinevaid oskusi ning isegi rõivastust saab uuendada ja arendada. Küll aga tekib siin teose ainukene suur murekoht, milleks on naturaalse progressiooni puudulikkus- mängija on sunnitud veetma oma aega Freeplay missioonides, et saada enda salk mingisugusele märkimisväärsemale tasemele viimaste missioonide jaoks.
Arendaja Tamsoft on loonud “Utawarerumono ZANi” näol ühe ülimalt nauditava musou. Arvestades nende kogemust “Onechanbara” ning “Senran Kagura” seeria teostega, ei tule see üldsegi üllatuseks. Kuigi teoses on veidikene kitsaid kohti, nagu eelnimetatud sunniviisiline leveldamine, siis see ei jäta mitte mingil moel varju fakti, et tegemist on ülimalt hea sissekandega enda seerias ning lisaks sellele ka väga hea alguspunkt kõigile, kes on soovinud frantsiisiga tuttavaks saada.
Hinne: 8/10
+ Palju tegevust.
+ Hea alguspunkt seeria uutele fännidele.
+ Mõnus nupuklõpsimine.
+ Audiovisuaalselt fantastiline.– Tegelaste arendamine võtab suures koguses aega.