Tootja: Koei Tecmo, Gust
Lavastaja: Yashichiro Takahashi
Platvormid: Playstation 4, PC, Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 29. oktoober 2019
Toetaja: Koei Tecmo
Ma olen tulihingeline Atelieri seeria fänn. On vähe frantsiise, mis nii korda lähevad oma tegelaste, mängitavuse ja struktuuri poolest kui just see erinevatest alkeemikutest rääkiv sari. Värskeim episood seerias, “Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout” on kindlasti üks parimaid peatükke oma värskuse ning uuenduste poolest. “Atelier Ryza” arvustus uurib, millega on seekordne sissekanne mind ära võlunud?
Atelieri mängud erinevad tavalistest Jaapani rollimängudest selle poolest, et kui tavaliselt on põhiprobleemiks “suur paha jumal, kelle alistamiseks on vaja sõpruse ülimat jõudu”, siis nendes Gusti iga-aastastes teostes keskendutakse rohkem tegelastele ning nende igapäevastele muredele. Seetõttu tekib mängijal suurem side tegelastega, olgu nendeks kas pea- või kõrvaltegelased. Mitte ükski karakter pole kõrvale jäetud. Kuigi võib tekkida kahtlusi, et kas teose üleüldine lugu ei kannata selle tõttu, ei pea absoluutselt muret tundma – kõik need väikesed kõrvalpõiked ning tegelastele keskendumine on looga suurepäraselt ja selgelt seotud. Pean ka ära märkima, et kuigi vanemates Atelieri teostes oli olemas päevalimiit, et lugu läbi teha, siis siin see puudub. Kogu lugu on läbitav omas tempos ning ei pea arvutama, mitu päeva on mängijal järgi, et teha neli pommi.
Seekordseks peategelaseks on Reisalin Stout ehk Ryza. Ryza on noor tüdruk, kes veedab oma päevad koos oma sõpradega sigadusi korraldades ning oma vanemate talu mitte aidates. Kuna ta elab Kurkeni-nimelisel saarel, tahab ta oma hallist argielust põgeneda ning hiilib koos oma sõpradega paadile, et külastada maismaad. Seal algabki selle teose suur seiklus, kus Ryza ning tema sõbrad avastavad maailma, aitavad hädasolijaid ning kohtuvad uute inimestega.
Alkeemiasüsteem on nüüdseks täiesti uutmoodi ning enam ei pea panema asju ruudustiku sisse, vaid nüüdseks on selleks võrestik. Sinna saab lisada koostisosi kas ise või nüüdseks isegi automaatselt. Lisaks sellele on võimalik uusi retsepte avastada mitte ühte asja sada viiskümmend korda uuesti tehes, vaid lisades kindla aine kindlasse kohta selles võres. Tegemist on parima sünteesimissüsteemiga frantsiisi ajaloos ja ma loodan, et tulevased sissekanded jäävad selle juurde edasi.
Lisaks igasuguste asjade tegemistele on vahepeal vaja ka mööda maailma ringi rännates vastastele kere peale anda. Atelier Ryza on taaskord käigupõhise võitlussüsteemiga, mida on tugevalt uuendatud. Kui ekraani vasakul poolel olev ikoon jõuab käigupunktini, siis on vaja otsustada kiirelt, sest enam ei jää aeg seisma. Korraga saab võidelda kolm tegelast. Erinevate asjade kasutamisel või vastastele tavaliste rünnakutega kere peale andes saab mängija APd, mida saab kasutada kas oskuste valla päästmiseks või hoopis enda Taktikataseme suurendamiseks, et lüüa korraga mitu korda ning teha rohkem haiget. Võitlused olid seetõttu huvitavad ning ma ei saanudki enam vaenlaste korra ajal pulti käest panna, et sotsiaalmeedias toimuvat kontrollida.
Audiovisuaalne pool teosel on vapustav. Muusika poole pealt on Gust alati teadnud, kuidas luua just seda õiget meloodiat, mis paneb paika õhkkonna antud olukorras. Graafilise poole pealt on aga näha suuri muutusi võrreldes varasemate seeria sissekannetega, kuna nii kasutajaliides kui ka üleüldiselt tegelaste mudelid; alad, kus mängija rändab ning erinevad vaenlased näevad lihtsalt head välja. Suurt rõhku on pandud mängijat ümbritsevale maailmale, kuna kõik kohad on kontrastsed ning esiletoodud varjud loovad silmale ilusa vaate.
“Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout” on kindlasti üks tugevamaid mänge terve Atelieri frantsiisi ajaloos. Ootan huviga, mida toovad endaga järgmised teosed selles alaseerias, kuna Ryza lugu on kõigest algus(Nimelt on kõik Atelieri mängud triloogiad, milles tegelased vanematest osadest naasevad uuemates). Senikaua aga ootan 14. jaanuari, kuna siis jõuab praeguse põlvkonna konsoolidele minu meelest parim Atelieri teos, “Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX”.
Hinne: 9/10
+Ülimalt hästi kirjutatud tegelased.
+Loo ja mängu enda tempo on väga head
+Muusika paitab kõrvu
+Visuaalselt vapustav oma seeria kohta
+Tipptasemel häälnäitlemine
+Palju teha peale teose lõppu-Animatsioonid on ikka vanadest aegadest samad