Arvustus: “Fast RMX” – kiire, ilus ja tugevalt meelelahutuslik

Tootja: Shin’en Multimedia
Lavastaja: –
Platvormid: Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 03. märts 2017
Toetaja: Hobbygamer.ee

Fast RMX” on hetkel parim Nintendo Switchi mäng ja seda väga mitmel põhjusel. Ülimalt kõrge meelelahutuslik väärtus ja veidralt sõltuvusttekitav mänguviis on ainult pealispinnal olevad tõmbenumbrid, millest piisab, et ennast mängu totaalselt ära kaotada. Enne Nintendo Switchi sisse lülitamist polnud kuulnud mitte ühtegi sõna selle mängu kohta või siis lihtsalt varasemalt ignoreerisin, kuid kuna Switch tuli ainult paari mänguga, siis “Fast RMX” oli esimene digitaalne mäng, mille soetasin ja juba paari mänguminutiga sain aru, et tegin hea investeeringu. Paraku ei ole “Fast RMX” originaalne teos, vaid sümboolne järg Wii U peal 2015 aastal ilmunud “Fast Racing Neo” futuristlikule rallimängule, kuid sisaldab uuendatud graafikat, kõike DLC-d ning kuus täiesti uut rada, tuues kogusumma ilusa täisarvuni – 30. “Fast Racing Neo” on omakorda sümboolne järk Wii mängule, mis ilmus 2011 nimega “Fast Racing League” ning need kõik kolm on osa Nintendo “F-Zero” mänguseeria jätkamisest kolmanda osapoole poolt.

Eelnevalt tundmatuks jäänud mänguseeria on tänu Switchi kesisele tulemisele suurema tähelepanu all, seega on lootust, et värskelt leitud populaarsus tasub ennast mängijate jaoks positiivsel kujul ära. Väljanägemiselt on tegemist Playstationi legendaarse futuristliku võidusõidumänguga “WipeOut” klooniga, olles kohati lausa üks ühele ära tuntav, kuid mänguliselt on pigem Nintendo enda “F-Zero” koopia, seega saame öelda, et arendaja Shin’en Multimedia on võtnud parima neist kahest ja avastanud imelise kombinatsiooni.

Koheselt tõuseb esile hullumeelne rajadisain, mis on pööraselt segamini, täis keerulisi trikke ja hüppeid ning peadpööritavat suunataju kadumist. Suurejooneline saavutus on kiiruse tunnetuse andmine ja see on üks oluline komponent, miks see mäng sedavõrd hästi toimib – tõepoolest tunnen, et kihutan äärmiselt kiiresti. Liikumise poolest on “Fast RMX” vabaks lastud, kus tasakaalukas tundlikus ja lõbusale kogemusele suunatud füüsika toimivad koos suurepäraselt.

Tehniliselt jookseb mäng 1080p ja 60fps ilma eriliste probleemideta isegi suurel ekraanil ning toetab kõiki hetkel saada olevaid Nintendo Switchi mängupulte. Mängus on kümme erineva teemaga turniiri, kus üks turniir koosneb kolmest rajast ning iga sõit on kolm ringi. Valida saab lõpuks viieteistkümne masina vahel (enamus neist tuleb lahti mängida nagu ka sõidetavad rajad ja turniirid), olles kõik erineva välimusega ning omadustega. Igal masinal on kolm võimalikku võrdluspunkti – kaal, kiirendus ja turbo. Olenevalt turniiri teemast, peab päris tihti masinaid vahetama kui on soov olla edukas ning jõuda kolme parima hulka. Mänguviisidena on saadaval hetkel ainult turniirid (kolmes eraldiseisvas raskusastmes), mitmikmäng ning Hero Mode. Mitmikmäng jaguneb samuti kolmeks – pooleks jagatud ekraaniga, sõbra Switchiga (kuni neli mängijat) ning võrgus teiste inimestega üle maailma (kuni kaheksa mängijat). Hero Mode on sisuliselt F-Zero kadunud mänguseeriale suunatud austusavaldus, mis on raskem ning kõvasti keerulisem, kuna nüüd masinad lähevad katki. Edu selle asja ära tegemisel.
Samuti on teada, et lisatakse jooksvalt juurde “Time Attack Mode” ja “Online Friend Support“, kuid hetkel veel ei tea millal.

Rajadisain on märkimisväärne ning üldmuljega rohkem lõbustusparkides olevad ameerikamäed kui võidusõidu jaoks mõeldud rallirada, on lõpptulemus antud kiiruste juures vanade “WipeOut” mängude lähedale. Radade teemad on suure haardega – džungel, kõrb, kosmos, linnad ja rahvuspargid, kus iga sõitu saadab ilmastikuefekt nagu äike, vihm või asteroidid (jap, need lähevad pihta ja segavad). Ilusa graafikaga teos on silmale mõnus ja näitab selgelt, et väikene Switch suudab ilu ja kvaliteeti näidata küll. Iga masin on detailne endale omase iseloomuga ning tehniliselt ei ole probleemi olnud kordagi – isegi kui mängida koos sõbraga sama televiisori taga. Rütmikas tehnomuusika mängib taustaks kui kümme masinat liiguvad 1000 km/h läbi kitsaste teede suures vihmasajus. Mida veel soovida ühelt futuristlikult võidusõidult?

Kahju on sellest, et hetkel puudub võimalus harjutada, sest mäng ei ole kaugeltki lihtne. Isegi kõige aeglasem raskusaste on kohati keeruline, sest paar AI vastast on alati rohkem ülbed ning veidralt kiiremad kui teised. Uute turniiride lahtilukustamiseks tuleb kolme sõidu kokkuvõttes jääda kolme parima hulka, mis samuti annab ka uue masina. Kõik kolm raskusastet on täpselt samad, ainult raskemad – ehk siis need samad kümme turniiri. Kõige keerulisem osa mängust on Hero Mode, kus mängija saab kasutada kogutud turbot ka enda masina kaitseks, olles rohkem taktikaline ja oskustele suunatud võidusõit, kus autode erinevad omadused ei määra sedavõrd palju.

Fast RMX” on ainult puhas sõit, seega ei ole olemas erilisi võimeid või relvasid, mille abil enda positsiooni kindlustada. Olemas on küll kaks faasi – sinine ja kollane, mida peab pidevalt vahetama, sest rajad on täis platvorme, mis annavad kiirendust, kui mängija masin on samas faasis platvormi värviga. Kohati on faaside vahetamine kiire ja nõuab osavust andes kogemusele juurde rohkem energiat, mis koos ekraanil oleva kiirusega on unustamatu kombinatsioon.

Probleemid kerkivad esile kui minna online mitmikmängu. Hetkel on terve sealne kogemus reguleerimata, sest viskab mängija suvalisse turniiri, kus kõik osalejad hääletavad järgmist rada, kus sõita. Puuduvad igasugused muud võimalused ja valikud ning interneti stabiilne ühendus ei tahtnud kuidagi saabuda – koguaeg oli võrguga seotud muresid ning ei oska öelda, kas tegemist ainult minuga või ongi see selliselt tehtud. Igal juhul on lubatud mitmikmängu parandada ja lisada juurde võimalust valida turniiri ja leida enda sõpru.

Kokkuvõtteks ütlen, et “Fast RMX” ei ole päris valmis ja läikiv nagu masinad võidusõidus, kuid tugevalt meelelahutuslik komplekt sellest hoolimata. Hetkel veel ei saa öelda, et “Fast RMX” ulatuks nende mängude tasemeni, mida proovib nii raskelt kopeerida, kuid hea tunnetusega kiire ja ilus futuristlik võidusõit on alati teretulnud ja vajalik lisa igale mängukonsoolile. Lõpetan hea uudisega, et kirjutamise hetkel maksab see mäng natukene alla kahekümne euro.

Hinne: 8/10

+ imeilus graafika
+ suurepärane kiiruse tunnetus
+ meelelahutuse pomm
+ palju sisu, mida avastada
+ korralik väljakutse
+ energiline ja rahuldav mängukogemus

– hetkel on puudu võimalus üksinda radu harjutada ja õppida
– võrgus mitmikmäng on lapsekingades
– AI on kohati arusaamatult raske
– natukene vähe originaalset ja uut sisu (järje kohta)

Artikkel ilmus varasemalt Raiko veebilehel.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar