Tootja: Gun Media, IllFonic
Lavastaja: David Langeliers, Bryce Glover
Platvormid: Playstation 4, PC, Xbox One,
Ilmumisaeg: 26. mai 2017 (digitaalselt), 13. oktoober 2017 (füüsiline)
Hind: 36,99€ (Steam), 39,99€ (PSN)
“Friday the 13th: The Game” on online ellujäämise õudusmäng IIIFonic väikestuudiolt, mis rahastati läbi Kickstarteri ja avalikustati konsoolidele Gun Media poolt. Mäng ilus esimest korda digitaalsel kujul 26. mail 2017 ja lõpuks plaadiga füüsilisel kujul 13. oktoober 2017. Ikooniline õudusseeria jätab endast suure varju, mis täis fännide ootuseid, seega kas ja kui hirmus see mäng tegelikult on?
Mäng on tehtud kurikuulsa filmiseeria “Friday the 13th” põhjal, mille peategelaseks on surematu hokimaskiga jõhkard Jason Voorhees. Mängus on korraga 8 mängijat, kellest üks valitakse Jason rolli, ülesandega üles leida ja tappa ülejäänud 7 hirmunud noortelaagri juhendajat. Noorte ülesanne on leida viis ellujäämiseks või põgenemiseks. Põgeneda saab kas autoga (millele on vaja leida aku, kütust ja võtmed), paadiga (milleks on vaja paadimootorit ja kütust) või politsei abiga, keda saab kutsuda kui ära parandatud telefoniga (selleks on vaja kasutades telefonikasti sütikut ja siis tuleb oodata 5 minutit kuni politsei saabumiseni). Keerulisem viis võitmiseks on Jason ära tappa, mida ei soovita kellelegi.
Jasonil on erinevad võimed, mis aktiveeruvad aja jooksul. Esimeseks on Morph, mis on kohe alguse olemas ja mille abil saab teleporteeruda ükskõik kuhu punkti kaardi peal. Teine on Sense, mille abil Jason näeb noorukeid punaselt tema vahetus läheduses või maju, kus nad end peidavad. Kolmas on Shift, mille abil saab Jason umbes 5 sekundit liikuda nagu kummitus, kiiresti ja ilma, et teda nähtaks. Neljas on Stalk, millega saab noorukitele lähedale hiilida ilma nende teadmata, sest tavaliselt kui Jason nende lähedal on, hakkab hirmuäratav muusika tööle, siis Stalk vüimega seda ei ole. Kui mäng on juba pikemat aega käinud, saab Jason kätte Rage Mode, mille abil saab ustest ja mahalõhutavatest seintest lihtsalt läbi kõndida ja noorukitel on tema käest raskem lahti saada kui verejanuline mõrvar on nad enda haardesse saanud.
Noorukid saavad kasutada Jasoni uimastamiseks erinevaid relvi: pesaballikurikas, kirves, matšeete, pott, pann, mutrivõti, tulepadrunid, põletuspüstol, pumppüss ja karulõks. Mängus sees saab kutsuda appi Tommy Travis´e (esimene inimene filmiseerias, kes Jasoni alistas), kelle rolli võtab suvaline nooruk, kes on kas surma saanud või edukalt ära põgenenud. Temal on tavalisest noorukist oluliselt paremad oskused ja kannab pumppüssi, kaarti ja raadiosaatjat. Jasonil on kokku 20 minutit, et kõik noorukit ära tappa või nad muidu võidavad.
Visuaalselt on tegemist keskpärase videomänguga, kus midagi otseselt ette heita saa, kuid kiita pole ka põhjust. See on üks aspekt, millele tegelikult ei mõtle, sest ei oma tähendust sellise mängustruktuuri juures. Animatsioonid on natukene kandilised, kuid mitte midagi sellist, mis paneks kulmu kergitama. Probleemiks saab pidada tehnilisi viperusi, kus eriti tapmise animatsioonide ajal kipuvad asjad nihu minema. Üldmulje on positiivsema poolsem ning arvestades, et väikestuudio pool tehtud mäng ainult Kickstarti rahastusega, siis on tulemus on muljetavaldav.
Mängu heli ja muusika tegi Harry Manfredini, kes tegi heli ja muusika ka originaalfilmile. Disainer on Dan Russet ja kunstnikud on Cole Gray ja Shane Stoneman. Mängu saab mängida ainult online ja mängija saab valida kümne erineva Jasoni (erinevad versioonid läbi filmiajaloo, pluss kostüümid) ja üheteiskümne erineva nooruki vahel. Mängu ilmumisel oli suureks mureks matchmaking (mängijate leidmine, kellega koos mängida), sest inimestel oli keeruline mängu sisse saada, sest süsteem ei suutnud lihtsalt inimesi teistega kokku panna või mäng läks lihtsalt poole pealt kinni. Tänaseks on see mure parandatud, kuid üks oluline viga on alles.
Kui mängu peremees (mängija, kes alustas) läheb mängust välja, siis läheb kogu kupatus kinni ja vahel see võib inimesi närvi ajada, eriti siis kui on just hästi minemas. Selle asemel võiks süsteem hakata uut peremeest otsima ja mäng läheks rahulikult edasi. Vanades Call of Duty mängudes, kus peremees lahkus keset lahingut, tuli ekraanile tekst Migrating Host, mis kandis õigused üle järgmisele suvalisele mängijale. “Friday the 13th: The Game” on kõige parem mängida kas suurema kamba sõpradega või mängus, kus jagatakse mikri kaudu informatsiooni, sest see on mänguliselt äärmiselt oluline.
Mäng on omas žanris hea, aga mulle ei meeldi see, et see ei tundu eriliselt reaalne ja palju juhtub selliseid asju, mida tegelt ei peaks juhtuma. Näitkes tihti on olnud nii, et kui Jason parasjagu noorukit tapab, siis laip on kuskil maas ja Jason sõna otseses mõttes kratsib õhku või midagi sellist (ehk siis tehnilised vead). Ja reaalsuse all mõtlen seda, et kui Jason noorukit tapab, siis võiks olla rohkem verd, sest muidu jääb mulje, et inimesed on topised. Mängus on olemas suur arv erinevaid fantaasiarikkaid viise, kuidas inimesi tappa, kuid arvestades nende võikust ja stiili, on verepuudus veider.
Hetkel “Friday the 13th: The Game” maksab 36 ja kopikad eurot, kuid see peaks maksta ikkagi olulisem vähem, sest seda mängides ei tunne kusagilt seda raha väärtust. Lisaks on tegemist ainult online teosega, kus üksikmängija sisu ei ole olemas. See muidugi tähendab konsooliomanikele, et PS+ ja XLive peavad olema tellitud.
Kui sellest mängust teada sain, olin sellest koheselt huvitatud ja tahtsin seda igal juhul saada. Kõige esimene mäng oli päris hirmus, aga pika peale hakkas see igavaks muutuma ja see pole selline mäng, mida mitu-mitu tundi järjest teha võiks. Soovitan seda mängu inimestele, kellele meeldib sõpradega mängides lõbutseda, ellu jääda, inimesi hakkida ning naudivad kõike, mis on antud filmiseeriaga seotud. Seda võin küll õelda, et kambaga koos mängides võib väga palju nalja saada, eriti siis kui ise oled Jason ja kellelgi kaelast kinni hoiad…
Hinne: 7/10.
+ Seeria atmosfäär on tabatud.
+ Jasonit mängida on äärmiselt lõbus.
+ Tabab ära selle tunde, mis võiks olla mõrvari eest põgeneda.
+ Suurepärane idee filmiseeria mänguks tegemisel.– Endiselt on palju tehnilisi vigu.
– Hosti lahkumisel terve mäng katkeb.
– Lühiajaline meelelahutus.