Arvustus: “Mario + Rabbids Kingdom Battle” – seeni süüakse nüüd kambaga

Tootja: Ubisoft
Lavastaja: Davide Soliani
Platvormid: Nintendo Switch
Ilmumisaeg:  29. august 2017
Toetaja: Gamestar.ee

Kes meist ei teaks ülivõimekat torumees-tuletõrjujat Mariot, kelle supervõimeks on ära süüa endast suuremaid seeni, mille mõju all on lihtsam peaga telliseid purustada ning aeg-ajalt näha vilkuvaid tähekesi. Üsna paljudele mänguritele on selle vuntsidega onu seiklused ka esimeseks videomängukogemuseks. Aja jooksul on muutunud vähe, laias laastus on ju tegemist enam-vähem samasuguse mänguga. Kurja kilpkonnaisanda käest tuleb päästa seenekuningriigi printsess, seda kõike ise samal ajal täpilisi puravikke süües, võimalikult palju hüpates ning  aeg-ajalt tulepalle loopides. Siiani on olnud mängudevahelised erinevused üsna väiksed, selle hetkeni, kus Super Mario mängudesse ilmusid tulirelvad ning pesumasinas läbi aja reisivad tulnukjänesed. Just nii, Mario proovib sel sügisel kätt käigupõhiste strateegiamängude maailmas.

Pean tunnistama, et see teos hakkas mulle koheselt meeldima, juba treilerite nägemise hetkest teadsin, et see saab olema hea. Ennekõike meenutab “Mario + Rabbids Kingdom Battle” mulle Xcom’i nimelist käigupõhist strateegiamängu, millest on kõik alustalad võetud. Erinevalt tumedast ja tõsisest keskkonnast, mida viimasest leida võib, on Mario jäetud rõõmsaks, värviliseks ja võimalikult lastesõbralikuks. Vähesel määral on küll humoorikat kiusamist ja omajagu oimetuks tagumist, kuid ühtegi puruks pekstud kolbaga verist jänesekorjust siiski kaadrisse ei jää.

Mäng saab alguse ühe teadusprojektiga tegeleva tüdruku kodus, kes juhtumisi kipub olema ka suur Mario fänn. Terve töötuba on tal täidetud erinevate selleteemaliste kujukeste ja meenetega. Peale järjekordset ebaõnnestunud katset täiustada oma leiutist – prille, mis suudavad kaks objekti üheks sulatada, otsustab ta aga magama minna ning jätab leiutise toolile vedelema. Mõne aja pärast ilmub keset töötuba üks Otto-Triinu meenutavate jänestega täidetud ajamasin, mis on ehitatud kokku pesumasinast, täiesti juhuslikult. Jänesed, keda teatakse teistest mängudest sellise nime all nagu Rabbids, toovad endaga kaasa tõelise kaose, lärmi ja segaduse. Üks nendest elukatest hakkab näppima vedelema jäetud prille, muundab ära mõned oma liigikaaslased ning ajab segi ajamasina. Tekib suur pööris, mis toimetab kõik jänesed Seenekuningriiki, mis omakorda segi paisatakse ning erinevate jänesehübriididega üle ujutatakse. Eriti probleemseks kisuvad asjad aga siis, kui kurja kilpkonnaisanda poeg Bowser jr. prillidega jänese, Spawny, oma valdusesse saab ning teda oma kurjade plaanide jaoks ära kasutama hakkab. Suure probleemi lahendamine veeretatakse loomulikult Seenekuningriigi suurima kangelase, Mario ja tema meeskonna kaela.

“Mario + Rabbids Kingdom Battle” mängu peategelaseks ei ole siiski seekord ainult Mario. Gruppi juhib robot nimega Beep-O. Juhtumisi on ta ka mängija poolelt ainuke karakter, kes on võimeline printsessi ning seeneriigi elanikega reaalset dialoogi pidama (Mario ainult noogutab ja häälitseb aeg-ajalt). Lahingutes jänesehübriididega ta siiski ei osale ning seal juhib asju Mario. Beep-O on muundumisprillid leiutanud teadlase assistent, kes suure kaose keskel imeti pesumasinasse ning nüüd otsib viisi, kuidas kõike endiseks muuta. Meeldiv on näha, et lisaks teistest mängudest laenatud mehhanismidele on ka omalt poolt uusi asju lisatud, näiteks tiimikaaslase abil on võimalik kõikide karakteritega teha suuri hüppeid, mis annavad juurde erinevaid võimalusi. Lisaks on ka mängijast mitteolenevad elemendid, mis võivad mõlemale osapoolele liiga teha(nt liivatormid). Lahinguväljad ei ole liiga suured ning kõik aktiivsed vastased on kohe nähtaval. On ka mitut erinevat liiki lahinguid, kus mõnel puhul tuleb kõik vastased ära taguda, teisel korral aga mõnda karakterit eskortida. Alguses olevad esimesed alapeatükid toimivad õpetuse ja harjutamisena. Korraga on kasutuses 3 karakterit, keda soovi ja võimaluse korral saab välja vahetada, seikluse jooksul koguneb rahvast juurde. Lisatud on rollimängu elemente – erinevate relvade ostmine ning skill tree. Viimane kasutab uute oskuste omandamiseks lillasid kerasid, mida lahingute võitmise eest jagatakse. Lahingute võitmine saab üsna kiiresti selgeks ning erinevad minimängud ja mõistatused, millega mängija kokku satub, ei ole raketiteadus. Pigem jääb kõik nobedate näppude taha. Igal muul juhul on ka võimalik raskusastet kergemaks sättida.

Lahingute vahepealses osas saab vabalt üsna lineaarses maailmas ringi joosta ning münte ja kirste korjata. Aeg-ajalt satub tee peale mõni mõistatus või kõrvaline nurk, kust on võimalik leida erinevat muusikat, pilte mängus sisalduvate karakterite kohta, 3D kujutisi või uusi relvi. Vaatamata sellele, et mängus puudub Free roam’i ajal võime hüpata ja telliseid lõhkuda on seened endiselt alles. Kogu kamba elud taastatakse osaliselt nendega kokkupuutel. Kõik võidetud vastased kogutakse Seenekuningriigi printsessi lossi juurde. Teatud arvu vastaste võitmise puhul tekivad lossi ümber uued ehitised, näiteks relvapood ja maja, mis lubab amiibo kujukesi mängu laadida. Eelnimetatud ala paistab olevat ka kogu mängu tsenter, millest on võimalik kõikidesse uutesse kuningriigialadesse siirduda. Meeldiv on ka näha, et mängus on korralikud bossilahingud, mis kipub olema tänapäeval väljasurev nähtus. Peale bossi võitmist avaneb mängijale uus oskus, näiteks kivide lõhkumine, mis laseb avastada uut kuningriigi osa. Kui minna tagasi juba lõpetatud peatüki juurde, siis ootavad seal mängijat erinevad uued väljakutsed, mille täitmise puhul autasustatakse mängijat lillade keradega (no pun intended). Siiski võiks olla olemas ka mingisugune kaart, et oleks parem ülevaade avastamata aladest ning kirstudest. Graafika kohta pole midagi halba öelda. Maailm on värviline ja ilus, karakterite disain on suurepärane ja on näha, et Ubisoft on oma teosega vaeva näinud. Välimuselt nagu seenekuningriik ikka, lihtsalt väikeste muudatustega. Pidevalt jäävad silma mõned omavahel kaklevad jänesed või inimestemaailmast kaasa tulnud hiiglaslikud nipsasjad. Muusika on sarnane kõigi teiste Mario mängude omaga ning sobib sinna hästi.

Lühidalt kokku võttes võib öelda et olen üllatunud, kui kaasahaarav “Mario + Rabbids Kingdom Battle” on. Rohke multikavägivalla ning mitme selfinaljaga teos ületas mu ootusi ning on antud žanri austajale kindlasti väärt ost. Lisaks ilusale välimusele on lahingud mugavad ning suudavad kohati pakkuda ka korralikku väljakutset. Mitmed bossid ja minibossid lisavad mängule vürtsi ning lahingute vahepealne free roam on positiivne edasiminek teiste sarnaste teostega võrreldes. Karakterite tuunimise ja narratiivi sügavuse ja tõsiduse poolest jääb küll mõnele teisele žanri esindajale alla, kuid siiski väga tugev sooritus Ubisoft’i poolt.

Hinne: 8/10

+ Kena välimus
+ Palju karaktereid, kes toimivad erinevalt
+ Võimalus lahingute vahel vabalt ringi joosta

– Rohkem erinevaid minimänge
– Ala, milles vabalt ringi joosta võiks olla suurem ning vähem lineaarne
– Võiks olla mingisugunegi kaart

Jäta kommentaar:

About Priit Kajandi

See "Oppai" särgiga tüüp, kes kaklusmängude turniiridel oma saamatusega silma paistab. Põhihuviks on küll taktikalised rollimängud, kuid alati valmis ka Tekkenis molli saama

Lisa kommentaar