Tootja: Sony Interactive Entertainment, SIE Japan Studio
Lavastaja:
Platvormid: PSVR
Ilmumisaeg: 02. oktoober 2018
Toetaja: Playstation Eesti
Astro Bot on väikene tegelane, kellega saime tuttavaks Playstation 4 peal olevast tasuta mängust “The Playroom“, mille eesmärgiks oli pakkuda midagi teistsugust PSVR omanikele. Nüüd värskelt ilmunud “Astro Bot: Rescue Mission” on täiesti eraldi mäng nende väikeste robotite ümber ning usun, et keegi poleks arvanud selle aasta alguses, et 2018 üks parimaid VR videomänge võiks olla just nende tegelastega 3D platvormer. Olen siin viimasel ajal teinud tavalisest rohkem VR mänge ning hakkas tekkima tunne, et see platvorm hakkab ennast ammendama, kus ideed kõik korduvad ning pidevalt oli selline tunne, et olen neid kõiki juba mänginud ja mitu korda, siis “Astro Bot: Rescue Mission” tuli ootamatu üllatusena. Tegemist on 3D platvormeri žanris tõelise musternäidisega, mis kasutab VR võimalusi maksimaalselt, olles edaspidi näiteks teistele, et kuidas teha head VR mängu ka selle kõige nõrgem platvormil.
Tegemist ei ole kindlasti esimese VR platvormeriga ning isegi mitte esimene suurepärane selles žanris. Koheselt tuleb meelde iga Oculuse tasuta mäng “Lucky’s Tale”, mis jätab platvormist hea mulje. Muidugi ei saa siin mööda “Moss” nimelisest südamlikust seiklusest, mis on küll suurepärane videomäng, kuid VR ei ole seal just vajalik. “Astro Bot: Rescue Mission” läheb mitu sammu kaugemale, sest võtab juba üksinda tugeva platvormeri ning seob selle VR mehhanismisega, luues tõeliselt kaasakiskuva kogemuse. Esimesel pilgul tehtud-nähtud ilmega teos on kõike muud kui seda ning juba praegu võin öelda, et hea meelelahutus on garanteeritud.
Mingisugust narratiivi erilist ei ole, vaid pigem on ülesse seatud klassikaline žanrile sobilik minimalistlik lähenemine. Väikesed Astro Botid lendavad enda kosmoselaevas ringi ning naudivad elu kui äkki ilmub kurjam, kes hävitab nende lannuvahendi ning saadab kõik 200+ väikest mehikest galaktika peale laiali. Alles jääb ainult üks, kapten Astro, kelle ülesanne on leida ülesse lannumasina puuduvad jupid ning teekonnal päästa kõik teised seltsimehed. Mängus on kokku on viis planeeti, mis kõik koosnevad lineaarsetest levelitest ja lõpubossist. Lisaks on veel eraldi süsteem väljakutsetega, kus parimate skooride tegemisel päästab veelgi enam kadunud kaaslaseid.
Iga level on erineva teemaga, olles kord suurtes kõrgustes ehitise otsas, teine kord kusagil värvikirevas koopas ja järgmine kord juba elust vohavas ookeani põhjas. Mängija küll kontrollib väikest kaptenit, kelle tegevuse jaoks on kaks nuppu – löömine ja hüppamine, siis tegelikult mängija ise on suurem robot, kes liigub loo kangel järel. Liikumine toimub ainult ühes suunas ja sirgel joonel, seega sin tulebki mängu VR vajalikkus. Nurkade taha tuleb vaadata, leida erinevaid peidetud asju ainult enda vaatenurga muutmise abil. Enda ümber saab vaadata 360 kraadi ning see on enamasti ka vajalik, sest iga level peidab endas palju saladusi, mida muidu ei ole võimalik leida. Siin tuleb kiita mängu tegijaid, sest kolmandas isikus VR ei ole varem veel nii efektiivne olnud. Kõrgused ja sügavused tõepoolest mõjuvad.
Sellega siiski kogu tegevus ei piirdu. Väikene kapten omab ainsana võimena õhus hõljumist, mis samal ajal teeb liiga tema all olevatele vaenlastele, siis mängijal on samuti osa selles, kuidas levelit peaks läbima. Ekraanil on näha mängupult, täpselt nagu “The Playroom” ajal, kuhu sisse näiteks need väikesed päästetud kaaslased lähevad. Olenevalt planeedist ja levelit saab see mängupult endale peategelast abistava võime. Näiteks see võib olla nööriga konks, mille abil asju saab tõmmata või mida mööda kapten Astro saab turnida. Mõnel levelil on näiteks veekahur, millega saab lilli kasvama panna. Igal planeedil on üks uus selline võime, seega kokku on neid viis, mida siis hiljem saab kasutada väljakutsete tegemisel. Lisaks tuleb peaga asju lüüa (isegi palli saab mängida) ja takistusi eemaldada, seega igal asjal on kindel roll ning tegevust jagub.
Disainimeeskond on teinud tõeliselt kiiduväärt tööd, sest enamus levelid on lõbusad ja äärmiselt fantaasiarikkad. Iga aspekt nii žanris kui VRis on ära kasutatud ning lausa lust on neid järjest proovida ning uuesti tegemine kõikide saladuste leidmiseks ei ole mingisugune vaev. Isegi bosside võitlused on mõnusalt nostalgilised, kus lõbusalt animeeritud suured ja kurjad tegelased kõik omavad ühte olulist nõrkust, mida ära kasutada. Just see viimane annab mängule ka kestvuse, sest ilma kõiki kaaslaseid leidmata kestab mäng tegelikult ainult mõne üksiku tunnikese, mis kindlasti ei ole piisav, kuid kui panna juurde kõik peidetud asukohad, väljakutsed (mille lahtilukustamiseks tuleb nähtamatu kameeleon ülesse leida), siis siin on üle kümne tunni meelelahutust garanteeritud.
Mis siin mängus siis valesti/puudu on? Tegelikult väga ei olegi. Hea muusika, armasad karakterid, lõbus mängukogemus suhteliselt algusest lõpuni. Ainukesed probleemid on mõned üksikud kohad, kus vaatenurgad jäävad kaelaväänamisega sedavõrd ebamugavaks, et tegelikult ei näe kuhu ja kuidas kapter Astro peaks maanduma. Isegi raskemad kohad ei ole probleem, sest kontrollpunktid on piisavalt tihedalt, et mitte panna rõhku keerukusele, vaid hoida see hoopis seiklusel ja meelelahutusel. Tegemist on mänguga, mida soovid enda lastele näidata, sest selles on piisavalt siirust ja kvaliteeti, et olla sobilik kõigile. Samuti jäi mainimata, et siin ei ole mitte mingisugust peapööritust, mis on PSVR üks murekohtadest. Märkamatult ilmunud videomängust on saanud üks PSVR imelisemaid kogemusi, mis annab lootust ka neile, kes hakkasid PSVRis lootust kaotama.
Hinne: 9/10
+ Kasutab žanri ja platvormi võimalusi maksimaalselt.
+ Täpse pikkusega tore seiklusmäng.
+ Mängijal on korraga kaks olulist rolli.
+ Kolmandas isikus VR kogemus pole varem nii efektiivne olnud.
+ Tegevustik on tihe ja kiire tempoga.
+ Levelite disain on auhinda väärt.– Valutav kael järgmisel hommikul.
– Osad nurgad teevad hüppamise õnnemänguks rohkem kui oskuseks.