“Atelier Dusk Trilogy DX”- Uuel aastal vana hooga.

Atelier Dusk arvustus
Atelier Dusk arvustus

Tootja: Koei Tecmo, Gust
Platvormid: 
Playstation 4, PC, Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 
14. jaanuar 2020
Toetaja: 
Koei Tecmo

PlayStation 3 ajastul suutsin mängida läbi üüratus koguses teoseid. Enamjaolt tänu sellele, et olin kooliõpilane ning koolist poppi panemine oli tunduvalt lihtsam kui töö juurest “haigeks” jäämine. Üheks meeldejäävaimaks pundiks oli aga “Atelieri” frantsiisi alaseeria nimega “Dusk”. Sinna kuulusid kolm üllitist- “Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk”; “Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky”; ja “Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea”. Nüüd aga on võimalik neid kogeda ka praeguse generatsiooni mängumasinatel koos kõikide lisadega tänu hiljuti ilmunud DX versioonidele.

Nagu olen korduvalt oma varasemates antud seeria sissekandeid puudutavates arvustustes maininud, keskendub Atelieri frantsiis rohkem tegelastele ning nende igapäevaprobleemidele kui suurele pahale jumalale kere peale andmisele. Seetõttu on teoste toon ning tegelased tunduvalt eripärasemad võrreldes klassikaliste Jaapani rollimängudega. Seda selletõttu, et žanri üheks defineerivamaks jooneks on mängija emotsioonidega kruvimine.

Atelier Dusk arvustus
Atelier Dusk arvustus

Atelier Dusk triloogia algab minu personaalse lemmiksissekandega terves frantsiisis- “Atelier Ayesha: The Alchemist of Duskiga“. Teos keskendub noorele taimespetsialistele nimega Ayesha Altugle, kelle õde aastaid tagasi müstiliselt kaduma läks. Ühel päeval tema “haual” käies näeb ta aga tema viirastuslikku kujutist, kes ütleb meie peategelasele, et ta on tegelikult elus. Sealt algabki Ayesha seiklus, mille käigus kohtub ta ühe vahvaima tegelastepundiga videomängude ajaloos, kuhu kuuluvad näiteks idiootne nõid(kes on muuseas igas Duski seeria mängus); tugev ja mittenaiselik, kuid piltilus ihukaitsja; ahelsuitsetajast alkeemik ning robotteenija. Kogu see grupp on nii düsfunktsionaalne ning vaimukas, et see toimib perfektselt. Lisada nendele juurde veel vapustav helidisain, unikaalne värviskeem ning kaasahaarav pealugu, mida aitavad toetada vaimukad kõrvalmissioonid ning saate aru, miks ma seda üllitist nii kõrgelt hindan.

Atelier Dusk arvustus

Seeria teine sissekanne, “Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky” on tavapärasest natuke teistsugusem Atelieri mäng. Esiteks on seal kaks peategelast, kelle vahel valida(ning sellest muutub ka looperspektiiv) ning lisaks sellele on üks neist mitte armast tüdruk, vaid hoopis mees. Logix on tegelane, kes on loodud tavalisele JRPG žanri austajale- ta tegeleb vähem alkeemiaga ja rohkem sepistamise ning kere peale andmisega. Escha seevastu on aga tegelane nendele, kes on juba seeriaga varem tuttavad. Tegemist on klassikalise alkeemikuga, kes veedab enamus ajast erinevaid asju kokku keetes.

Tegemist on üpriski lühikese teosega, kuid arvestades seda, et tõelise lõpu nägemiseks on vaja mängida mäng läbi koguni kolm korda, on see andestatav. Erinevalt Ayeshast on teos ka audiovisuaalselt tunduvalt teistsugusem- kadunud on roheline taimedega seonduv värviskeem ning see on asendatud kollakaspruuniga. See ei tee mängu kuidagimoodi koledamaks, vaid sobib selle teose üleüldise natuke nukrama tooniga. Selles peatükis on suur rõhk tegelastel ning nende minevikul ja sellest, kuidas sellega toime tulla. Tegu on üpriski emotsionaalse teosega, mis tõi minul pisara silma nii mõnelgi korral.

Atelier Dusk arvustus

Triloogia seob kokku “Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea“. Taaskord kahe peategelasega, kuid seekord tüdrukutega- Shallotte ning Shallistera, mõlemad tuntud kui Shallie. Kui eelnevas kahes teoses oli veel alles kurikuulus ajalimiit, mille jooksul teos läbi teha, siis siin seda pole. See on asendatud motivatsioonimeetriga, mis aja möödudes langeb ning toob kaasa negatiivseid efekte- korjates saab vähem materjale, mängija teeb koletistele vähem haiget jne. Atelier Shallie keskendub oma loo poolest ennekõike triloogia lõpetamisele ning seda kõike ümbritsevale maailmale, sest seekord areneb pisiprobleemist hoopistükki maailmalõpp. Tegemist on vist kõige Jaapani rollimängulikuma Atelieri sissekandega üldse. See aga ei tähenda, et tegemist pole vana hea alkeemiat ning nunnusid tüdrukuid täis korilussimulaatoriga. Ka siin tuleb nii teose kui ka siis selle alaseeria tõelise lõpu kogemiseks teha teos läbi kolm korda, kuid see on kindlasti seda väärt.

Atelier Dusk Trilogy DX on kohustuslik ost igale endast lugu pidavale Jaapani rollimängude austajale kui ka nendele, kes otsivad oma esimest antud žanri kuuluvat teost. Või noh, siis esimest kolme. Seeria väärtust esindab kõige paremini see, et peale pikki aastaid ei ole tegemist raskesti mängitava või visuaalselt ajahamba vahele kinni jäänud teostega. Tegemist on lihtsasti sisse saadava, kuid raskesti välja saadava frantsiisiga, kuid see on seda väärt.

 

Hinne: 9/10

Audiovisuaalselt vapustav

+ Unikaalne omaenda žanris

+ Kenad tüdrukud

+ Veelgi kenamad poisid

+ Suur uuestimängimise väärtus

 

– Mängud said läbi

– Mõningad pisivead, mis on nüüdseks parandatud

 

Teose koduleht: Koei Tecmo

Jäta kommentaar:

About Margus Saldre

Twitter- @Fujyno

Lisa kommentaar