“Unknown 9: Awakening“ on narratiivirohke seiklus, kus mängijad rändavad salapärasesse mõõtmesse nimega The Fold. Koos väljalaskekuupäevaga avaldati ONLil ka stiilne live-action treiler, mille peaosas näeme Haroona’t (teda kehastab Anya Chalotra, enim tuntud Netflixi seriaalist “The Witcher”), valmistumas oma võimete äratamiseks. Põhilugu keskendub vaenlaste kehasid üle võtvale Haroonale (teda tuntakse ka kui Quaestor), kes saab ligipääsu salapärasesse dimensiooni nimega “The Fold”, mis muidugi sisaldab tohutut jõudu. Õppides seda jõudu valitsema, kohtub ta Ascendants nimelise fraktsiooniga, mida juhib sarmikas Vincenti-nimeline mees, kes soovib seda jõudu oma salapäraste eesmärkide saavutamiseks kasutada. Teekonnal liituvad Haroonaga erinevatest fraktsioonidest pärinevad kaaslased, kellel kõigil on oma tugevused, iseloomud ja unikaalsed oskused.
Salapärane dimensioon nimega The Fold
Kuigi üldine lugu võib kõlada tuttavalt, toob “Unknown 9: Awakening” sisse värskeid elemente, mis hoiavad loo kaasahaaravana ja süvitsi minevana (nii vähemalt lubatakse). Mängu arendaja Reflector on ilmselgelt põhjalikult mõelnud sellele, kuidas me seda lugu kogeme, sest põhiline rõhk on just narratiivil. Mäng pakub kohandatavat mängukogemust nelja raskusastme ja kolme erineva oskustepuuga: lähivõitlus, hiilimine ja Umbric (seda nime kannab Haroona võimed) oskused. Kuigi esimesed kaks on iseenesest mõistetavad, muudavad just Umbric’i oskused selle mängu eriliseks (või noh, vähemalt mitte täiesti tavaliseks). Need on maagiasarnaseid võimeid (kasutavad mana, mille nimeks siin on Am), sealhulgas võimas tõuke-tõmbamise trikk (nagu telepaatia) ja mehhanism nimega “Stepping”.
“Stepping” on üks kõige huvitavamaid funktsioone, mis võimaldab Haroonal tungida oma vaenlaste mõtetesse (või kehasse, hinge?). See võime lubab tal mitte ainult kasutada vaenlaste oskuseid enda kasuks, vaid pakub ka strateegilisi võimalusi ohtude loovaks kontrollimiseks või kõrvaldamiseks. Näiteks võib Haroona vaenlasi üle võtta ja aja külmutada, võimaldades tal positsioneerida end hävitavaks alaefektiks (AOE), kui ta oma kehasse naaseb. Ainuüksi see mehhanism avab mängijale hulgaliselt võimalusi uurida erinevaid taktikaid ja strateegiaid. Mäng julgustab mängijaid välja arendama oma mängustiili, tagades samas, et jääme kohanemisvõimeliseks. Siiski pean ütlema, et ilma selle “stepping” oskuseta ei saa siin suurt midagi teha, seega olen veidi mures, et pikema aja peale hakkab see ennast tõsiselt kordama, minnes “Forspokeni” rada pidi, kus üks hea idee lahingu loovaks muutmisel muutub tüütuks läbi tühja kordamise.
Umbric võimed
Ühes varasemas treileris toimunud bossivõitluse ajal kohtus mängija vastasega, kes oli mähitud Ascendanti tehnoloogiasse ja oli seega mingil põhjusel immuunne Umbric’i võimete suhtes. See olukord sundis mängijat kastist välja mõtlema ja rõhutas mängu loomingulist probleemilahendust, milleks siin on üldiselt keskkonna kasutamine. Näiteks kolmnurk (või nupp Y Xboxi peal) käivitab keskkonnas olevaid lõkse, pomme ja muud taolist. Lisaks on Harmoonal muidugi ka kõrvale põikamine, tavalised rünnakud, tõmbamine-tõukamine ja kaitsmine. Liikumine vähemalt sellest mängitavas demos oli päris piinarikkalt kandiline, seega tõsiselt loodan, et see osa saab sujuvamaks. “Forspoken” oli vähemalt sujuv.
Visuaalselt on “Unknown 9: Awakeningut” rabav kui vaadata vaheklippe, pakkudes kaunist graafikat, mis rõhutavad Haroona võimete eeterlikku olemust, avaraid keskkondi ja mitmekesist tegelaste koosseisu. Muidugi siin aitab kaasa fakt, et Anya Chalotra on imeilus naine, keda on alati hea vaadata. Mängu tegevus toimub 1912. aasta paiku väljamõeldud Aafrika linnas ning väike osa, mis eelvaates näidati, jättis pigem keskpärase mulje, sest vaheklippidest eemal on see täiesti tavaline. Meile lubatakse, et keskkonnad on avarad, kuid seni nähtu põhjal on see kitsaste koridoride ja piiratud ruumide mäng. Samas pean arvestama, et Bandai Namco lubab, et see on rohkem tõsine narratiivi keskne kogemus kui mehhaaniline.
Suur universum ootab neid, kes on valmis
“Unknown 9: Awakening” on mängija jaoks peamine sisenemispunkt Unknown 9 IP ulatuslikku narratiivsesse universumisse, mis sisaldab seeriaid omavahel siduvaid seiklusi, mida jutustatakse koomiksites, podcastides, romaanides ja mujal meedias. Mängijad saavad oma “Unknown 9: Awakening” kogemust laiendada, nautides neid lugusid igal ajal, lihtsalt on küsimus, et kas keegi viitsib seda teha. Need, kes teavad, kuhu vaadata, avastavad keerulise maailma täis crossover’itest, viidetest, saladustest ja muust. Minu jaoks on see kõik täiesti uus teema, seega eks aeg näitab kui palju ma siia tegelikult aega raatsin panna.
Mida veel teada sain? Mängus on tasemete valik, mis võimaldab meil erinevaid leveleid uuesti külastada, et need täielikult läbida ja kogumisobjekte korjata (auhinnad ja trofeed). Kuid sellel on piirang, see saab olema seotud raskusastmega, mille algselt võtsime. See otsus näib olevat suunatud kogu mängu uuesti läbimängimisele, kuid võib mõnda heidutada tasemepõhistele uutele väljakutsetele keskendumast. Siin muidugi mängib rolli üldine sujuvus ja selle töö eest ootava auhinna suurus. Viimane oluline punkt on raskusaste, mis on kõrgem kui ootasin. Isegi suvalised vaenlased on tegelikult tugevad, seega niisama nuppe klõpsides ei saavuta siin midagi. Loodan lihtsalt, et see “stepping” ei ole ainukene tõmbenumber, sest muidu see on lihtsalt veidi nõrgema graafikaga “Forspoken” ja surnud juba esimesel ilmumise nädalal.