Arvustus: “WRC 5” – kas rallimängude tagasitulek?

Automängudega olen tuttav ajast, mil mängisin koos sõpradega Gran Turismo esimesi mänge ning vaidlesime omavahel, et kumb mäng on lõpuks parem – kas “Tommi Mäkkinen Rally” või “Colin McRae Rally“. Mäletan aega, kui ilmus esimene WRC ametlik videomäng ning kui vägev kogemus see oli. Tegemist oli täielikult unikaalse pilguga sellesse maailma ning noore poisina muidugi koheselt otsisin mängust ülesse Markko Märtini – meie ainukese tõelise rallisõitja. Peale “WRC 2” mängu kogu see teema vajus unustusse ning ajapikku ainsaks tõsiseltvõetavaks mänguks jäi “Colin McRae” seeria, mis ka tänasel päeval žanris tugevalt domineerib. Nüüdseks enam kui 15 aastat hiljem olen jäänud automängudega, eriti rallimängudega, suhteliselt võõraks, kuid arusaamine on säilinud ning antud mängu arvustuse panen kokku kui kunagine asjaarmastaja, mitte hetkeline žanri fännipoiss.

Arkaadilik simulatsioon

Inimesed, kes on nõus sellistel kiirustel sõitma nii kitsastes ja ohtlikes oludes, peab olema midagi viga või kusagilt midagi puudu. Mänguna pakub selline sõitmine palju lõbu ja meelelahutust, mistõttu eelistan ise just “WRC 5” mängu hetkel üle teiste automängude. Täispika nimega “WRC FIA World Rally Championship 5” on suhteliselt tagasihoidliku hoiakuga, mida saadavad erinevad tehnilised probleemid, andes selgelt märku, et stuudio eelarve selle mängu loomiseks oli väiksemapoolne. Tegemist on rallisimulatsiooniga, kuid mänguliselt tundub rohkem arkaadikas, seega ei tasu lasta ennast hirmutada simulatsioonist tulenevast raskusest.

Mäng käib täpselt selliselt nagu ralli päriselt – mängija on rajal üksinda ning sõidab ainult aja peale. See on selle mängu üks suuri plusse. Kuna vastased on rajalt puudu, siis kogu mäng on tegelikult ainult sõitja, looduse ja raja vaheline lahing. Ainsaks kaaslaseks selles lahingus on kaardilugeja, kelle abiga teab ette ainult paari järgmist kurvi, seega tuleb olla ettevaatlik, et mitte kaduda metsa ja mägede vahele. Mängus on olemas kõik hooaja kolmteist asukohta ja rada, mis pakub äärmiselt erinevaid sõidukogemusi, minnes lumisest Rootsist, metsistunud ja kitsast Soomest, otse mudasesse Walesi, asfaltkattega kiiresse Poola riiki ning päikesepõlenud Mehhikosse. Kõik need erinevad teekatted toimivad suurepäraselt ning pakuvad suurt väljakutset ka kõige osavamatele roolikeerajatele. Paraku mängus olevad ilmastikutingimused ei kipu väga palju muutuma, vaid on pigem samasugused.

Karjäär on kogumuse tuum

WRC 5 ei paku väga palju erinevaid mänguviise. Valida saab kiire ralli (Quick Race), karjäär (Career), sõidukooli (Driving School) ja mitmikmängu vahel, kus mitmikmäng on kordamööda või lihtsalt ajatabeli peale (kui mängida võrgus). Kogu tuum ja mängukogemus on peidus siiski karjääris. Iga mängija alustab Junior WRC klassist, liikudes läbi hooaegade edasi WRC 2 klassi ning sealt edasi siis juba tõelisse tippu. Karjääri detailid ja kogemus on senistest mängudest parim. Lepingud, mille alusel erinevates meeskondades sõita saab, pakuvad erinevaid tingimusi, mille alusel nendes meeskondades püsida. Valida saab näiteks lepinguid, kus esmane prioriteet on auto terveks jätmine või kus on esmaseks prioriteediks punktidele sõitmine. Valikuid on erinevad. Käitudes teisiti, kui on lepingus ettenähtud, demotiveerib meeskonda ning auto parandamine näiteks võtab rohkem aega ja ei ole nii kvaliteetne kui võiks olla. Kuna iga päev saab autot parandada ainult 45 minutit, siis see on äärmiselt oluline aspekt edukaks mängimiseks, sest kui osadel päevadel on kolm katset järjest, siis auto lõhkumisel tuleb sõita edasi katkise autoga.

Mängu sära tuleb esile just nendel momentidel, kui asjad lähevad valesti ja siin on koht, kus fännid lähevad lahku pühapäevasõitjatest. Fänni jaoks on selline reaalse elu simulatsioon hea mängukogemus, kus katkine auto käitub nagu peaks, siis minusuguse pühapäevasõitja jaoks ei ole see enam väga lõbus ning sõidust saab suhteliselt pikk ja piinarikas kogemus. Üldiselt siiski on WRC 5 sõidukogemusele suunatud mäng, mis pakub tugevat väljakutset, head juhitavust ning fokuseeritud mängukogemust.

Eelarve ja ambitsioonid ei saa kokkuleppele

Visuaalselt on WRC 5 päris ilus mäng, kus tugevalt varieeruv loodus on silma jaoks puhkus, kuid teised automängud on näidanud, millised võiksid need välja näha, siis pigem on WRC 5 graafiliselt nõrgemapoolne. Graafilised puudujäägid hakkavad tulema tugevalt esile siis, kui auto saab vigastusi. Kortsu sõidetud masin ei paista enam realistlik ning katkiste kohtade alt paistab süsimust graafiline mudel, mitte see, mis seal peaks olema. Lisaks sellistele graafilistele probleemidele, on mängus on tugevad tehnilised probleemid, mis tulevad esile näiteks öösiti sõites või kui proovida kasutada mitte standardis olevaid kontrollereid. Isiklikult ei saanud ühtegi rooli mängus tööle ning puldid, kus ei ole analooge, see mäng ei tunnista üldse. Kindlasti peab arvestama, et see konkreetne mäng ei lase vahetada juhtimist juhtkangi pealt D-padi peale. Need probleemid on pigem märk madalast eelarvest, kus ambitsioonid ei saa rahalise võimekusega kokkuleppele.

Hinnang

Oma vahenditega suurepäraselt teostatud mäng toob siiski tagasi lõbutunde, mis paneb fookuse sõitmisele rohkem kui autodele, millega sõidetakse. Kokkuvõtteks saab öelda, et WRC 5 on seeria jaoks sammukene edasi ning puudjäägid ei ole kindlasti suured, kuid arenguruumi on veel kõvasti. Hetkel tundub, et tegijad ei julge võtta rohkem riske ja pigem proovivad jääda juba testitud valemite juurde. See aasta on olemas ka teine konkureeriv rallimäng, mis hetkeseisuga jätkab turul domineerimist.

6,0 – hea mäng, mille probleemiks on ambitsiooni/raha puudumine või küsitavused teostuses

Mängu arvustamisega abistas Gamestar!

Mängu osta saab siit: www.gamestar.ee ja www.hobbygamer.ee/shop
Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar