Tootja: Wyrmbyte
Lavastaja: –
Platvormid: PC
Ilmumisaeg: 29. august 2019
Toetaja: Wyrmbyte
Hind: 33,99€
Lääne rollimängud ei lähe just tihti endale omasest mustrist eemale ning seda heal põhjusel – need harva toimivad väljaspool tavaks saanud valemit. Antud žanr on fundamentaalselt äärmiselt tugev, sest suudab sarnaselt Jaapani rollimängule olla huvitav ja kaasahaarav ainult puhtalt mehaanikaga, kus iga muu soliidne aspekt on boonuseks. Avatud maailmaga rollimängud on samal ajal libe tee, sest nõuab mängudisaini kõrgeimat pilotaaži ning leian, et see ei ole väikeste stuudiote pärusmaa, siis sellest hoolimata on hetkel Steami Early Access programmis saadaval “Ashes of Oahu”, millest ka antud arvustus. Wyrmbyte stuudio (viis inimest ainult) poolt loodud Far Cry kloon sätib tegevuspaigaks Hawaii saarestiku, mis seob postapokalütilise olustiku ja fantaasia.
Loo protagonist on Kai, kes tuuakse ellu tagasi saarestiku jumalate poolt peale seda kui mees hukkus enda poja röövimist takistades. Saare nimi on Oahu ja see on suuruselt teine saar antud troopilises saarestikus ning seal valitseb iidne kurjus, mis saabus mitte nii kauges tulevikus. Kai ülesandeks on kasutada enda mõistust ja uusi Akuna nimelisi üleloomulikke võimeid, et saar ja selle elanikud päästa, samal ajal proovides teada saada, et mis juhtus tema pojaga.
Esmamulje on petlik
Esimese muljena on ainukene originaalne antud mängu juures see olustik ja kultuurilne aspekt, mida varasemalt pole avastatud. Narratiivi põhifookuses olev “jumalate poolt valitud” oleks totaalne kližee kui poleks Hawaii mütoloogiat, mis annab siia värskust ja uut värvi, kuid kahjuks selle peal kaua liugu ei lase. See maailm ja folkloor on tegijate jaoks selgelt äärmiselt oluline ning see tuleb ka esile ilma igasuguse probleemita. Sellest kindlasti piisab, et tuua ligi palju lääne rollimängude sõpru, kes sarnaselt minule on huvitatud rohkem olustikust kui mängust endast, lootusega avastada peitetud pärl tänapäevaste videomängude hulgast.
Tegemist on kolmandas isikus oleva tulistamismänguga, mis seob kõiki läänelikke rollimängu elemente. Siin on tugevad Far Cry kopeerimise tunnused kuni pisemate detailideni välja, kuid peale pikemat mängimist hakkab rohkem meenutama Boiling Point seerias olevaid mänge (see ei ole hea võrdlus). Mänguliselt jääb kogemus kaugele maha narratiivist ja olustikust, olles selgelt arendamise faasis, mis võtab ära ka suure osa naudingust, mida siit võiks tegelikult leida. Selgelt liiga ambitsioonikas ettevõtmine, mida aitaks parem rahastamine ja rohkem aega, et lisada korralik häälnäitlemine, teha suurem helitöö (löökide hääled, erinevad relvad jms) ning vaadata üle valikute tegemine narratiivi osas, mis kohati ei oma mingisugust jälgitavat loogikat.
Ambitsioonidest ei piisa
Ambitsioonikas on see projekt kohe kindlasti ning palju asju saab Wyrmbyte ka õigesti. Hea valik kõrvalmissioone, mille eesmärgiks on viia mängija avastamisretkedele mööda saart. Sedasi leiab uusi asukohti, mis lisavad olustikule, kõige tugevamale osale antud mängu juures. Teine õnnestunud osa on mängustiili ja varustuse vabaks andmine mängija enda soovidele. Seda ei ole kerge teha, kuid ometi see läks siin õnneks. Relvad on alates klassikalistest kuni maagilisteni, mis kohati liiguvad Jaapani rollimängude pärusmaale kui Kai hakkab laavajõgesid esile manama. Kai saab ennast muuta erinevateks loomadeks ja lindudeks, olleks näiteks hai või lind, omades siis vastavaid omadusi uute keskkondade jaoks.
Saarel on olemas ka neli fraktsiooni, kes ideeliselt on kõik hallil alal ja mängija ise otsustab, et kas on nende vastu või poolt. Neid valikud saab pidevalt muuta ja olla mitmel rindel korraga. See on korralik vabadus ja mõelda, et ainult viis inimesti suutsid sellise süsteemi paika panna on muljetavaldav. Kuna vabadus on suur, siis mäng tegelikult otseselt ei õpeta pooli neid funktsioone, vaid suunab sinna suunad väikeste vihjetega. Taoline lähenemine oli meelt mööda, kuid samal ajal tekitas situatsiooni, kus sain põhiloo ära mängida ilma neist pooli kordagi kasutamata. Ei oska kohe paika panna, et kas see on hea või halb, kuid päris korras see kindlasti ei ole.
Tehnilistest probleemidest ei saa mööda vaadata
Nüüd see probleem, mida ennist mainisin – asjad ei ole valmis. Mõistan, et see on Early Access ning selle idee ongi ju tegelikult edasiarendamine, kuid leian, et “Ashes of Oahu” oleks võinud veel oodata, et antud programmiga liituda. Käsivõitlus ei toimi absoluutselt – reaalselt. Olen näinud halbu variante, kuid mis siin toimub, on täiesti eraldi kategooria. Sama kehtib tulistamise kohta, mis on samuti totaalselt vigane. Vastaste AI on sümboolne ning neile kaotamine on omaette kunst. Liikumine nii karakteriga, kaameraga ja sihtimisel on hüplik ning puudub vajalik sujuvus, et saaksin seda lugeda talutavaks. Kogu selle hunniku otsa tuleb veel muud ettenägematud vead, mille tõttu pidin mängu uuesti käivitama ikka päris mitu korda ja see oli väsitav.
Visuaalselt on mäng täiesti normaalne. Osadel momentidel lausa imeline, kuid siis jällegi alla keskmise. Siin tundub probleemiks olevat vigane valgustus ning viis, kuidas mootor keskkonda protsessib. Kahjuks ei ole nii tehnilise taibuga antud teemas, et seda paremini analüüsida, kuid midagi on korrast ära. Minu arvuti võimsuse juures oli ikkagi pidevalt kaadrisageduse probleeme, veidraid seisakuid ja muid tehnilisi asju, mis on kogu kogemuse suurimaks komistuskiviks. Muusikast ja helist pole siin mõtet rääkida, sest neid põhimõtteliselt ei ole ja see mida saame kuulda, ei ole hea. Antud puhul on parem panna tööle mõni hea muusika ja mängida ilma helita.
Kõigest hoolimata on see projekt hästi tehtud. Tuletan meelde – väikene meeskond olematu eelarvega. Siia oleks hädasti tarvis uusi inimesi ja rohkem raha ning olen kindel, et saaksime reaalse Far Cry klooni, mis suudaks seista ka täiesti eraldi. Hetkeline versioon on vigane, mida tegijad küll palavalt igapäevaselt parandavad, siis soovitaksin natukene veel oodata enne kui päriselt seda soolase hinnaga ostma hakata.
Hinne: 5,5/10
+ Suurepärane mütoloogia ja keskkond.
+ Mängijale on antud vabad käed ning usaldus.
+ Tohutult dialoogi ja valikud on olulised.
+ Sisu ja tegevust on palju.
+ Mõnusaid mehhanisme ja uusi lahendusi.
+ Kai on hea segu kahest rollimängu maailmast.– Tehniliselt on mäng puudulik.
– Helitöö on jube.
– Ei suuda hoida konstantset kaadrisagedust.
– Igasugune liikumine vajab ületöötamist.
– Maksab liiga palju.
– Tahab teha liiga palju asju korraga, ei suuda fookust leida.