Uus DyAc+ tehnoloogia teeb pildi veel paremaks
Umbes aasta tagasi kirjutasime blogis ZOWIE XL2546 25” 240Hz monitorist, mis mõeldud eelkõige espordi professionaalidele. Seekord on meie kätte ülevaatamiseks jõudnud nende uus, 27” ekraaniga, 240Hz monitor XL2746S.
ZOWIE on väga tuntud oma väga professionaalse suuna poolest nende tootevalikus. Puuduvad liigsed värvilahendused, välkuvad tuled igal nurgal ja muud vidinad, mis pigem aitavad visuaalse poolega, aga reaalset kasu mängude parema elamuse jaoks pole. Pole siis ime, et väga paljud elukutselised mängurid just BenQ tooteid kasutavad.
Tänapäeval on 240Hz värskendussageduse ja 1ms või 0.5ms reageerimiskiirusega monitore palju, isegi 360Hz monitorid hakkavad end vaikselt ilmutama. Mis aga teeb ZOWIE XL2746S teistest erinevaks?
Lühidalt öeldes on selleks uudne udusust vähendav tehnoloogia, mida BenQ kutsub DyAc+ ehk dynamic accuracy. See peaks sisuliselt koha võtma G-Sync asemel, mida ZOWIE monitoridest ei leia.
DyAc+ eesmärk on vähendada virvendamist ja udusust mängudes, et pilt oleks selgem, kiirem ja nii “uus” kui võimalik. Uus just kaadrite mõttes. Mida rohkem kaadreid sekundis monitor pilti uuendab, seda parem. Muidugi eeldab sellisest monitorist maksimumi võtmine ka seda, et arvuti suudab vähemalt nii palju kaadreid hoida kui on monitori hertside arv ehk 240Hz puhul 240 kaadrit.
Black Equalizer aitab näha seal, kus on pime
Lisaks sellele, et erinevates mängudes nagu CS:GO ja Overwatch või Valorant aitab ZOWIE XL2746S kaasa teravale pildile olukordades, kus teed hiirega väga järske ja kiireid liigutusi, on oluline ka hästi näha seal, kus on pime. ZOWIE monitorid kasutavad Black Equalizer tehnoloogiat, mis just seda eesmärki täidab.
Black Equalizer muudab monitori gammat või monitori heledust seal, kus sa muul juhul mitte midagi ei näeks – pimedad nurgad, tumedad varjud, puud-põõsad ja mängijad ennast nendes peitmas. Seda tehnoloogiat kasutades ei pea sa enam kartma, et keegi sind kuskilt kottpimedast ehmatada võiks. Eriti kasulik on Black Equalizer sellistes mängudes nagu PUBG või Call of Duty, kus kaartidel olev valgus on väga dünaamiline ning teiste mängijate karakterid tihtipeale halvasti näha.
Igapäevase Call of Duty mängijana leian, et see on üks tõeliselt hea aspekt XL2746S juures. Pane sinna kupatusse veel 1ms või 0.5ms reageerimiskiirus ning sujuvaks elamuseks 240Hz ja saadki perfektse kompoti.
TN paneelid on ajast ja arust
Siin on palju juttu sellest, mida head ja kasulikku sellistest monitoridest leida võib, aga head ei saa ilma halvata. Võib-olla “halb” öelda on natukene liiga karm, aga nimetame seda “kohaks, kus on arenemisruumi”.
Üks suurimaid puudujääke madala reageerimiskiirusega monitoride puhul on nende värviküllus TN paneeli tõttu. Veel mõned aastad tagasi oli see täiesti elementaarne, et kui soovisid hea reageerimiskiirusega monitori, pidid valima kehvema pildikvaliteedi nende paneelide tõttu. Tänapäeval on tehnoloogia juba nii kaugele arenenud, et IPS paneelidega (mille värvid on palju erksamad ja ilusamad) samalaadseid monitore leiab küll ja veel.
Muidugi ei ole värvid ja üldine “ilus pilt” see kõige olulisem aspekt, kui me räägime espordist – Call of Duty ja CS:GO turniirid vms. Tavainimese jaoks, kes tahaks erinevates mängudes ühtaegu nautida nii sujuvat pilti kui ka värvirohket mänguelamust võib see aga hoopis tähtsam olla.
Hea monitor on tähtsam, kui sa arvad
Kuigi monitorid on üks kõige olulisemaid osi kogu arvuti ehitamisest, siis enamus inimesi ei pea vajalikuks kasutada korraliku hinnalipikuga kõrgklassi monitore, millel 144 või 240 hertsi. Võimaluse korral võiks seda siiski teha, sest erinevus 60Hz ja 240Hz vahel on nagu öö ja päev. Kui korra oled proovinud, siis enam tagasi ei lähe.
Eriti oluline on see juhul, kui armastad tõsiselt võtta selliseid mänge nagu Counter-Strike: Global Offensive, Valorant või näiteks Overwatch. See, mida üks kõrge värskendussagedusega monitor mängule juurde annab, on kirjeldamatu. Seda peab ise kogema!
Seda osta saab SIIT!