Miks peab mängukonsooli hooldama?

Miks peab mängukonsooli hooldama?

Miks peab mängukonsooli hooldama?

Mängukonsooli hooldus on Teie Playstationi või Xboxi eluea pikendamiseks vajalik protsess. Samamoodi nagu autosid ja arvuteid on vaja korra aastas hooldada on lugu ka mängukonsoolidega. Pikas perspektiivis tagab see konsooli vaiksema töötamise ja pikema eluaja – emaplaadile, protsessorile, jahutuse ventilaatorile ja kõvakettale langeb vähem stressi ja konsooli eluiga ongi pikem.

Mängukonsooli tolmupuhastus

Iga Playstationi ja Xboxi koostetehnoloogia on selline, et läbi ernivate võrede, nii konsooli sees kui ka väljas, juhitakse ventilaatori abil õhk konsoolist läbi. Senikaua kui õhuvõred on puhtad ja suveõhtune briis ka Teie mängukonsoolit läbi käib on kõik hästi – konsool on vaikne ja töötab sujuvalt. Kuid ühel hetkel märkate, et konsool lärmab kõvasti ja mängud hakkavad lagima, siis on aeg oma konsool hooldusesse tuua.

Tolmupuhastuse käigus tuleb konsool võtta täiesti juppideks lahti, ning puhastada kõik detailid hoolikalt. Hoolduse käigus tuleb kindlasti meeles pidada, et tegemist on siiski peenelektroonikaga ja ENNE konsooli lahti võtmist tuleb teha mõned ettevalmistused. Teil on vaja antistaatilist käepaela või matti. Kes on koolis füüsikatundides ilusti kuulanud, see teab, et staatiline elekter on salakalakaval ja võib kahjustada Teie konsooli õrnasid osasid nagu emaplaat ilma, et te sellest ise arugi saaks.

playstation 4 hooldus
Playstation 4 ventilaator

Füüsika tundmine on elektroonika remondis väga oluline detail. Mängukonsool tuleks lahti võtta jupp-jupi kaupa ja samaaegselt puhastada kõik detailid. Detailide puhastamisel tuleb meeles pidada, et elektroonika on õrn. Kõige olulisem on saavutada täielik puhtus. Olemasolev tolm tõmbab uut tolmu väga hästi ligi ehk mida puhtam on konsool, seda kauem ta ka puhtam püsib – lihtne füüsika.

Kõige olulisem tolmupuhatuse juures on, et puhtaks saaksid kõik ventilaatorid ja õhuvõred. Selleks, et ligi pääseda jahutuse radiaatorile tuleb mängukonsool täisti lahti võtta.

mängukonsoolide hooldus
Playstation 4 jahutusradikas

Mängukonsooli termopasta vahetus

Tolmupuhastusest veel olulisem on protsess, mida kodused konsoolihooldajad tavaliselt ette ei võta – termopasta ja termopatjade vahetus. Termopasta on geel, mille eesmärk on emaplaadi peal olevatelt kiipidelt juhtida kuumus jahutuselementidesse. Kõige kuumemaks läheb emaplaadi peal graafikaprotsessor ehk GPU. Selleks, et see kuumus juhtida jahutuselementti on vaja termopastat.

Tehasest tulnud konsooli termopastaga eluiga on tavaliselt ~2 aastat sõltuvalt konsooli töötundidest. Meie kasutame oma töös kõige kvaliteetsemat termopastat, mille tootjapoolne eluiga on 8 aastat.

termopasta vahetus
Playstation 4 videokivi termopasta ja termopadjad

Miks peab termopastat vahetama?

Termopasta on oma tekstuurilt sarnane hambapastaga. Tööpõhimõte ja koostis on neil ilmselgelt erinev. Pideva kuuma käes kannatav termopasta kuivab ära ja kivistub. See aga tähendab, et protsessor läheb kuumaks, aga seda kuumust ei juhita edasi jahutuselementi, sest pasta on kuivanud, sama lugu on mälukiipidel olevate termopatjadega.

Mis juhtub kui pasta on pikalt vahetamata?

Kui termopasta on kivistunud, siis ei liigu konsooli sees, eriti GPU peal, tekkiv kuumus jahutusse ja see ajab omakorda emaplaadi nii kuumaks, et videokivi ehk GPU jooted sulavad üles. Selle lõpptulemus on RROD või YLOD (Red Ring Of Death või Yellow Light Of Death) ehk Teie videokivi on emaplaadi pealt lahti sulanud ja konsool ei lähe enam käima.

 

Kui tihti peaks mängukonsooli hooldama?

Meie hinnangul võiks mängukonsooli hooldada korra aastas. Aasta jooksul koguneb piisavalt tolmu, et kinni katta õhuvõred ja termopasta kuivab ära.

Artikkel ilmus esmakordselt konsool.ee blogis.
Allikas: KONSOOL.EE
Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar