Arvustus: “Caligo” – jaluta, vaata, unista ja meenuta.

Tootja: Krealit
Lavastaja: –
Platvormid: PC
Ilmumisaeg 22. september 2017

Caligo” on värvikirev ja lummav walking simulator ehk jalutamissimulaator väikeselt indie mängustuudiolt Krealit. Mäng on hetkel saadaval Steamis, mis jõudis sinna poodi tänu Steam Greenlightile, kus inimesed said selle poolt enda hääle anda. Tulevikus plaanitakse teos välja anda ka Xboxi platvormil ning Windows i poes.  Ainult digitaalsena saadaval olev mäng on keskendunud loo jutustamisele läbi imeliste visuaalide ja muusika.

Caligo” on väga müstiline kogemus, mis on tugevalt narratiivipõhine. Põhimõtteliselt on tegemist interaktiivse lühijutuga, kus mängija saab lihtsalt peategelase kehas kõike kogeda. Lugu räägib mehest, kes on sattunud surmajärgsesse maailma, kus ta kohtub oma alteregoga, kes aitab tal taaselustada oma värvikirevamaid mälestusi ja vastata elu kõige tähtsamale küsimusele. Mängu jooksul peab mängija läbima erinevaid ruume ja avatud kohti, kuhu on peidetud palju peategelase mälestusi. Otsast lõpuni mängimine võtab umbes 2-3 tundi vastavalt sellele, kas mängija tahab leida kõik keskkonda peidetud joonistused. Ise avastasin alles poole pealt, et need pildikesed eksisteerivad ning seetõttu kujunes mänguajaks 2,5 tundi. Arvatavasti oleks läinud rohkem aega kui oleksin kohe alguses teadnud, et on selline nii öelda kõrvalmissioonide võimalus ka olemas.

Tempo on üpris aeglane, sest siin ei saa joosta. See on nimelt selliselt disainitud, et mängija saaks lõõgastuda, võtta aja maha ning jälgida meeldivaid visuaale ja nautida loodud fantaasiarikast keskkonda. Läbivaks temaatikaks on see, et antud maailmas aeg pole oluline ja kiire pole kuskile. See seabki mängu tempo üliaeglaseks ning põhimõtteliselt defineerib žanri.

Mängimiseks kasutasin Xbox 360 pulti ning puldiga mängimine aitas minna mängu sisse ning lõõgastuda. Korraks proovisin ka hiire ja klaveriga ning kohe oli ebamugav. Puldi olemasolul soovitan kindlasti sellega mängida, et kogemus oleks kõige efektsem. Enamuse ajast polegi muud vaja teha kui liikuda otse edasi ja jälgida ümbrust, sest selleks on tõesti aega ja ruumi. Aeg-ajalt tuli mul tahtmine veel ümbrust uurida, aga mäng on vägagi lineaarne ja järsku tekib lihtsalt nähtamatu sein ette, kust edasi minna ei saa.

Peategelase hääl on kohati kohmetu. Tundub vahepeal, et näitlejal pole veel eriti palju häälenäitlemise kogemusi. Siiski pean ütlema, et üldist kogemust see väga ei häiri, sest kõik muu on peaagu ideaalne. Mängu põhirõhk on pandud visuaalsele poolele, kus erinevad keskkonnad on igaüks unikaalselt esile toodud. Rohelise aasa puhul on kasutatud palju erinevaid värve ja kirkaid toone. Süngetel tühermaadel aga on tekitatud tugev kontrast näiteks halli ja sinise vahel. Igal ruumil ja alal on taustal täpselt keskkonnaga kokku sobiv muusika, mis elamust ja olukorda võimendab. Kõige peale on mõeldud. Maailm ise on väga detailselt ja hingega modelleeritud, kuid kuna tänapäevaste standardide järgi on “Caligo” vähenõudlik, siis see seda andis lõpuks ka tunda. Lõpptulemus ei ole ideaalne, aga siiski visuaalselt äärmiselt nauditav.

Võrreldes teiste walking simulatoritega on Caligos veel vähem interaktiivsust kui võiks oodata. Kogu matka jooksul vajutasin alla kahekümne korra mõnda nuppu puldil ning see on kindlasti liiga vähe, et isegi mänguna arvesse minna. Enamuse ajast oli lihtsalt liikumine ja loo arengu jälgimine.  Kuigi piiratus on antud juhul mängu pluss, võib see alguses mõnda nõudlikumat mängurit häirima hakata – täpselt nagu oli minu puhul. Siiski loo arenedes lummab ümbritsev keskkond ja meeldiv muusika piisavalt, et fookus mujale juhtida. Seda mängu alustades ei teadnud, mida oodata, sest olen väga vähe seda sorti teostega kokku puutunud. “Caligo” on üpris lühikene mäng, seega võib tekkida kahtlus, kas see on seda enda hinda väärt, siis kahtlejate rahustuseks saan kinnitada, et “Caligo” oma praegust hinda väärt. Mängutootja kohutavalt vaev on toonud hea tulemuse ning usun, et nende seatud eesmärk sai täidetud.

Soovitan “Caligo” kogemusmatka absoluutselt igale inimestele. See suudab haarata endasse oma visuaalide ja loo arenguga ning üllatada unikaalse teostusega. Vahet pole, kas mängijale meeldib rohkem tulistamine või kaklus – “Caligo” on lihtne lõõgastumine ja puhkus igapäevasest möllust.

Hinne: 6/10

+ Visuaalselt lummav.
+ Muusika on atmosfääriga ideaalselt sobitatud.
+ Täidab enda seatud eesmärki.
+ Defineerib žanri täiel rinnal.

– Häälnäitlejad kohati kohmakad.
– Tegevustik on liigselt piiratud.
– Äärmiselt lühikene.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar