Tootja: Larian Studios
Lavastaja: Swen Vincke, Octaaf Fieremans
Platvormid: PC
Ilmumisaeg: 14. september 2017
Hind: 44,99€
“Divinity: Original Sin 2” on avatud maailmaga käigupõhine rollimäng, kus igal mängija otsusel on tagajärjed. See on maailm, kus saad õppida loomadega rääkima ning igal külaelanikul, lapsel ja loomal on hääl, soovid ning unistused. Vähemalt sellise tunde suudab see mäng tekitada. See on maailm, kus värvikaid kõrvallugusid on nii palju ning need on nii paeluvad ja detailsed, et kohati läheb meelest, mis mängija tegelik saatus ette nägi. Põhiline lugu on erinev sõltuvalt sellest, millise tegelaskuju mängija enda karakteriks valib. Loomulikult on võimalik ka päris oma karakter luua, aga soovitatav on esimest korda mängides kasutada üht kuuest mängu poolt loodud põneva tausta ja oma unikaalse eesmärgiga tegelast.
Sebille – imekaunis haldjast endine ori, kes plaanib mõrvata oma endise meistri. Red Prince – sisalikerassi prints, kes otsib viisi, kuidas taastada oma kukutatud kuningriik. Ifan Ben-Mezd – endine Üksikute Huntide liige, kellel on organisatsiooniga veel mõned lahtised otsad. Beast – kääbus, kelle ebaõnnestunud mäss kuninganna vastu peaaegu hävitas ta. Alustanud küll uut elu, mõlgub Beast’i mõtetes endiselt kättemaks oma vanale vaenlasele. Fane – surnute rassi viimase esindajana üritab ta välja uurida ja maailmale tõestada ajalugu, mis on praeguses maailmas unustatud. Lohse – ta ei olnud kunagi normaalne: tema meeled mängumaaks deemonitele, tema keha kalduv kontrollimatule vägivallale. Igal peategelasel on oma taust, oma unikaalsed oskused ja erialad, mis annavad kõik hunniku erinevaid dialoogi võimalusi kui ka praktilisi võimalusi. Mängija saab valida peategelaseks ühe, kuid oma teekonnal ristuvad teed kõigi teistega. Kõigi nende lugusid saab lahendada.
Lahingusüsteem on väga taktikaline ja huvitav. Paljusid keskkonna ja ilmastiku tegureid saab kasutada oma eelisena või luua unikaalseid situatsioone. Objekte nagu näiteks tünnid veega või õliga – saab enne lahingut paika sättida või isegi lahingu ajal. Kui kellelgi on telekineesi võime, saab objekte kaugelt liigutada. Tehes vastased märjaks, saab nad jäätada. Loigud saab muuta jääks, kus vastased liikudes kukkuda võivad. Vere saab muuta jääks. Vee ja vere saab ka muidugi aurustada. Vett ja auru saad elektriseerida. Õli aeglustab vastaste liikumist ja muidugi saab seda tulega põlema panna. On veel näiteks mürk, millega saab mürgipilvi tekitada ja hape. Võimalusi on palju veelgi ning neil kõigil on päris suur mõju lahingus. Loomulikult mõjuvad kõik need efektid ka sõpradele, mitte ainult vaenlastele.
Erinevaid loitse ja oskusi on äärmiselt palju ning iga tegelase tüüp saab neid õppida, kui natukene sellele rõhub. Näiteks sõdalane võib õppida musta maagiat või vibukütt õppida äikest ja tuld kontrollima. Võimalusi on lõputult ning igal maagia koolil midagi huvitavat kõigile. Erinevaid maagiakoole on 7: õhk, vesi, maa, tuli, surmamaagia, polymorph (pole õrna aimugi, kuidas seda eesti keelde tõlkida), väljakutsumine (summoning). Veel on kolm võitlustüübi valdkonda: sõjamees, jahimees, pätt. Lisaks oskustele ja maagiale, mida saad oma tegelastele õpetada, saab igaüks veel valida unikaalseid hüvesid ning kõiki atribuute saab vastavalt vajadusele ja soovile ise tõsta.
Peale võitlusoskuste saab kõigil arendada ka erinevaid sotsiaalseid ja praktilisi oskuseid : näiteks kauplemine, bluffimine, varastamine või muukimine. Mängus on ka võimas crafting system , kuigi tuleb tunnistada, et sellel pole eriti kohta mängus. Uusi relvi ja esemeid saab väga tihti ning relvade ise sepitsemise jaoks on vaja retsepte, materjale ning õiget asukohta, kus vastavaid asju saab valmistada. Selleks ajaks, kui mängijal kõik vajalik olemas – on tehtavad esemed tavaliselt juba aegunud ning neist pole kasu.
Ise saab teha ka muidugi võlujooke, pärgamendirulle ja isegi uusi originaalseid loitse. Kõige asjalikum neist ongi loitsude loomise osa. Sest erineva maagiakooli ja võitlustüübi raamatu kombineerimisel saad alati uue raamatu, mis õpetab valitud tegelasele uue oskuse. Veel on relvade täiustamise osa. See on üsna klassikaline süsteem – relvadel, rüüdel ja aksessuaaridel on slotid ning mängija leiab oma teekonnal erineva haruldusastmega võlukive, millel kõigil on erinevad efektid, kui sisestada esemetesse. Igal kivil on erinev efekt sõltuvalt sellele, millesse selle paned. Ja mäng läheb isegi nii kaugele, et neid võlukive, millega tuunida oma esemed, saab omakord raamida ja tugevamaks muuta nende omadusi.
Üks häirivamaid tegureid mängu juures on questide trackimine. Palju lood on omavahel seotud ja iga tegevus uuendab midagi või mitut erinevat loo osa. Tükk aega võtab, et sellest mingit sotti saada. Isegi põhilugu on raske järgida. Viited on hägused, infot vähe. Lahingud on huvitavad, kuid mäng rõhub kõvasti ettevalmistusele. Eriti annab see tunda loo alguses, kus peaaegu iga lahing käib kangelastele üle jõu. Tuleb osata lahinguid valida ning kahjuks mäng ei anna eriti selgelt suunda, kuhu minna ja mida teha. Lahingud kipuvad mõnikord venima väga pikaks.
Relvastus on väga tähtis ja kui sellega ei tegele, siis on peks soolas. Soovitavav on mängus salvestada tihti ja erinevate failidena, sest ootamatuid asju juhtub. Lahingud bossidega on eepilised ja rasked. Heli on mängus samuti heal tasemel, kuid eriti tooksin välja tegelastele antud hääle. Kõigil on hääl ja see on suurepärane. Muusika pole meistriteos, kuid pole ka halb. Kokkuvõtteks ütleksin, et tegemist on suurejoonelise rpg-teosega. Kindlasti tugev kandidaat aasta parima rollimängu tiitlile. Suur maailm, hea lugu, valikud, tagajärjed, huvitavad kõrvallood, lugematu arv loitse ja oskusi. Soovituslik kõigile, kes peab end rollimängu huviliseks.
Hinne: 9,5/10
+ elav maailm
+ tagajärjed valikutel
+ loomadega rääkimine
+ vinge tegelaste arendamise süsteem
+ taktikalised lahingud, keskkonnateguritega manipuleerimine– raske alustada ja sisse elada
– questide trackimine on segane