Arvustus: “Frantics” – otsi auku, kust sa saad, ja lükka sõber sinna sisse!

Tootja: NapNok Games, Sony Interactive Entertainment
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4, Playlink
Ilmumisaeg: 06. märts 2018
Toetaja: Playstation Eesti / Sony Playstation

Frantics” on järjekorras kuues Playlinki videomäng, mis tähendab, et mängijad kasutavad mängupuldina isiklikku nutitelefoni. Seekord ei ole tegemist valikutepõhise narratiivi või mälumänguga, vaid hoopis hullumeelse peomänguga, mis meenutab Mario Party ja “Crash Bash” videomänge, kus kuni neli mängijat proovivad kaosest võitjana välja tulla. “Frantics” tuletab meelde, et offline koosmängimine ei ole veel täiesti surnud ning on veel võimalik võtta enda sõbrad ja sama televiisori ees hästi aega veeta. Tundub, et terve Playlinki idee ongi tegelikult antud probleemiga tegeleda, kus kiiresti õpitavad mängud on kõikidele nutitelefonide omanikele suunatud.

Esimesed viis Playlinki mängud vajusid suhteliselt samasse auku, siis “Frantics” vähemalt proovib olla erinev. Mängu idee on kerge – võida teisi mängijaid mis iganes viisil võimalik. Esialgu äärmiselt lihtne ja ühekihiline peomäng on tegelikult keerulisem ja sügavam kui oleks osanud oodata. Kokku on tervelt 14 erinevat minimängu, kus igaüks on täiesti erinev nii nõuetelt mängija oskustele kui taktikalisele lähenemisele. Natukene eriliseks muudab kogemuse teostus, kus teiste võitmiseks ei pea olema osavaim mängija, vaid kõige targem. Siiski, iga minimäng on erineva iseloomuga, see tähendab, et on palju neid lahinguid, kus mängustiil motiveerib negatiivset käitumist (teiste alla lükkamine, nende takistamine jms). Hea uudis on ka oskusmängijatele – paar väikest mängu on ka Teile.

Sõbralik rivaalitsemine on alati lõbus ning sellega tabab “Frantics” sihtmärki. Disain on korralikult läbi mõeldud, kus üks mäng koosneb kokku viiest suvalisest minimängust. Kõige viimane lahing on eelmiste summa, kus varasematel võitjatel on eelis. Iga minimängu võitja saab ühe krooni, mis viimases voorus tähistab ühte elu – seega mida rohkem kroone on peas, seda enam on elusid. Teine eraldiseisev element on mündid, mida saab korjata. Nendel on konkreetne eesmärk – osta endale eeliseid tihedas konkurentsis. Kapitalism – nagu mängujuht salakaval rebane mängijatele räägib. Lisaks on üks tundmatu element, kus mängujuht annab lisamünte erinevate asjade eest, mida mängijad ei tea. Näiteks kõige rohkem teisi lükanud mängija või hoopis kõige enam asju lõhkunud. Nende müntidega saab osta erinevaid eeliseid kas siis enne viimast mänguvooru või minimängu vahepeal, et endale anda paremaid võiduvõimalusi. Ostmine on oksjoni stiilis, kus parim pakkumine saab soovitud eseme.

Visuaalselt on mäng detailne ja imeilus. Värvirikas maailm ja iseloomurikkad avatarid teevad ekraanile vaatamise lõbusaks. Lapsesõbralik animatsioon on naljakas ning julge, olles nagu savist voolitud. Häälnäitlejana põhiline roll on mängujuhil rebasel, kellel on keskealise inglise džentelmeni aktsent. Teised karakterid ei räägi, kuid häälitsevad kui midagi enda või teistega halvasti läheb. Üks mäng kestab kokku umbes 25 minutit ning mängijate arv seda ei mõjuta. Ainukene tõeline probleem on siin nutitelefon. Suure tähtsusega on telefoni kallutamine, mis käitub kui liikumine ning see ei ole just hea ja mugav lahendus. Isiklik telefon selle funktsiooniga just ei säranud, kuid kui kasutasin tahvelarvutit, siis töötas kõik ideaalselt. Väljaspool seda on mäng täpselt selline nagu ideaalis oskaksin oodata.

Lõpetuseks saan öelda, et “Frantics” on hetkel parim Playlink mäng, mis turul on, sest siin saavad kõik võita ning rõhk on puhtalt meelelahutusel. Tagasitulek on alati võimalik ning õnn on oluline element läbi terve kogemuse. Nostalgiliselt on väga tugev “Crash Bash” maitse asjal juures, kuid kuna erinevuseid on piisavalt palju, ei hakka see “Franticsi” nautimist segama. Hella hingega inimesed muidugi võiksid seda vältida, sest mängu plaan on võita mis iganes hinnaga ning üldiselt see tähendab teiste mängijate kulul. Playlink ja peomänguna kindel soovitus!

Hinne: 8,5/10

+ 14 erinevat minimängu, millel on mitu taset.
+ Laiahaardelne disain, mis motiveerib erinevaid lähenemiseid.
+ Kõikidele arusaadav ning võitmine on alati võimalik.
+ Üllatavalt sõbralik arvestades, kuidas mäng toimib.
+ Audiovisuaalselt selle mängupõlvkonna vääriline.

– Kallutamise mehaanika ei ole parim lahendus ning tihti ei tööta nagu planeeritud.

Video, kuidas selle mängimisega alustasime:

 

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar