Arvustus: “NBA 2K21”
Tootja: Visual Concepts, 2k Sports
Lavastaja: –
Platvorm: PlayStation 4, Playstation 5, PC, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X, Stadia, IOS, Android,
Ilmumisaeg: 4. september, 10. november (järgmine generatsioon)
Toetaja: Gamestar.ee, 2K Sport
Uus generatsioon kui päästerõngas
Paljud spordifännid, kes oma vaba aega mängudega täidavad, on kindlasti nõus väitega, et iga-aastane nende lemmiku mängu väljatulek on hetk, mida ootad, aga vaimselt täiesti valmis kesiseks “uueks” mängukogemuseks.
See on piiratud õigustega litsenseeritud mängude probleem – paremat pole lihtsalt võtta. EA on saanud enda kätte peaaegu kõik, mida üks jalgpalli armastav mängur tahta võiks (väikest konkurentsi pakub ehk ka PES, kuid mitte eriti) ja korvpalli ning mõne muu spordimängu puhul on need õigused 2K käes. Sellistele ettevõtetele on raske konkurentsi pakkuda, mis mängijatele tähendab üsna vähetähenduslikke uuendusi nende lemmik mängudes.
Siinkohal on üheks päästerõngaks uue generatsiooni konsoolid, mis teadagi spordimängude arendaja põhiline eesmärk. Need annavad võimaluse viia videomängud uuele tasemele, vähemalt teoorias.
Seda ka VC (Visual Concepts) poolt loodavas NBA 2K seerias, mida see aasta tuleb sisuliselt kaks erinevat – üks praeguse generatsiooni konsoolidele ja arvutile ning teine, väidetavalt “täiesti nullist arendatud” mäng, uue generatsiooni Xbox ja PlayStation konsoolidele. Meie, kes me arvutil mängime, kahjuks uue generatsiooni konsoolidele loodud NBA 2K-st osa ei saa. Vähemalt sel aastal mitte. Äkki järgmisel, loodame. Päästerõngas liigub, aga aeglaselt.
Mis värk selle NBA 2K-ga see aasta siis ikkagi on?
Ausalt öeldes on NBA 2K21 sisuliselt sama mäng, mis eelmine aasta. Seda kinnitas ka 2K Sports mängudirektor Mike Wang. Selline väide ei tule kindlasti uudisena, eriti arvestades uue generatsiooni konsoolide väljatulekut, mille kallal kõik arendajad usinalt töötavad. Aga see ei tähenda, et 2K poleks üldse praeguse generatsiooni ja PC peal mängitavale kossumängule kätt külge pannud.
Olles seda seeriat juba aastaid mänginud võin käsi südamel öelda, et kogu mäng lihtsalt tundub parem. Näib, et vaeva on nähtud animatsioonide sujuvuse ja graafikaga ning kogu palliga üle platsi jooksmine on kuidagi mõnusam. Kõrge FPS-iga mängimine päriselt tundub ka nagu mängiksid kõrgemate kaadritega. See on kohati nii väike muudatus, et mõni võiks lausa kisama hakata, miks sellest üldse rääkida, aga kui oled harjunud kõrgetel kaadritel mänge nautima, siis tead, millest räägin.
Uus viis korvi visata
Üks kõige rohkem kõneainet pakkunud ja suurimaid muudatusi see aasta on nn. Shot Stick Aiming, kus mängija peab viskamiseks puldi parempoolset pöidlanuppu mitte ainult õiges tempos liigutama, vaid ka korvi suunas sihtima. Selline viis, mille eesmärgiks on suurendada vahet “osavamate” mängijate ja nö. pühapäevamängurite vahel, tekitas paksu pahameelt väga paljudes NBA 2K mängijates. Seda lausa nii palju, et arendajad olid sunnitud tegema nii suuremaid kui väiksemaid muudatusi viskamises juba teisel päeval ja isegi kaks nädalat hiljem.
Selliste muudatuste tegemine – olgu need siis teisel päeval või nädalaid hiljem – on hea. Tasakaalu leidmine mängijate, kes kogu oma jõu ja nõu NBA 2K-sse panevad ja nende vahel, kel võib-olla ainult mõni tund nädalas aega mängida, pole lihtne ülesanne. Uue ägeda väljanägemise on saanud ka Neighborhood, mis on NBA 2K variant avatud maailmast, kus sul on võimalus teiste mängijatega 2v2-s või 3v3-s mõõtu võtta ja seda isegi virtuaalraha lauale pannes. Esimest korda naudin ma pargis uute kossusõpradega mängimist.
Võrgumängude puhul tihti probleemiks olev latentsus vähemalt minu puhul pole meeldejäävaid probleeme tekitanud. Kogu mäng töötab nagu valatult ja on lõbus ka!
Jalgpallurist NBA-sse
Selleaastane MyCareer lugu räägib oma tuntud isa jälgedes käivast keskkoolipoisist nimega Junior. Tegu on lootustandva jalgpalluri taustaga korvpalluriga. Ei tea küll, kes oleks suurema osa oma elust jalgpalli või muud sporti teinud ja järsku NBA-sse läinud, aga olgu siis.
Loos tegutsetakse üsna kesiselt tema korvpalliarmastuse ja oskuste arendamisel ja rohkem justkui nagu noortele mõeldud filmides keskkooli tüdruksõbra ja Juniori suhetel. Üksikutel vaheklippidel mängid sa kuulsamate korvpalluritega, keskkoolis mõned mängud ülikoolides huvi äratamiseks, siis mõned mängud ülikoolis ja oledki NBA draftis. Kiire ja korralik, ütleks mõni, aga tegelikult ikka veidi üle jala tehtud lugu.
Ülejäänud osa MyCareerist on nagu ikka – NBA mängud, jõusaalitrennid ja Neighborhood. Vähemalt on kogu mängu graafiline pool saanud uuenduse, mis on väga teretulnud.
Neighborhood on ilus
Ennist mainitud uus Neighborhood on läbinud mängu kõige suurema visuaalse uuenduse ja see on ilus. Viis pluss selle töö eest, 2K. Aga kui sa lootsid pääseda pikkadest jalutuskäikudest, igapäevase võiduratta keerutamisest või riiete- ja tätoveeringu poodidest, siis nii see pole. Igal sammul leiab viisi virtuaalraha ehk NBA 2K-s VC kulutamiseks. Seda muidugi ei pea tegema ja kõik on saadaval mängusiseselt päris raha kulutamata, lihtsalt aega võtab palju.
Kuigi 2K on eemaldanud väga kasiinoliku temaatika MyTeamist, pead otsustama, kas paned sinna oma tohutu aja või raha, et saada paremaid kaarte või arendada mängijaid.
Paari muudatusena on nüüd MyTeamis võimalik Evolution kaartidele valida erinevaid mängustiile ja kui aeg käes, siis toimuvad MyTeamis ka erinevad hooajalised mängud.
Kokkuvõtteks
Teadmata, mida toob meile uue generatsiooni NBA 2K21, peab tõdema, et tegu on eelmisele aastale ja tegelikult ka mitmele eelnevale väga sarnase korvpallimänguga. Jah, visuaalsed muudatused siin ja seal, uus üle jala tehtud karjäärilugu ning nipet-näpet veel MyTeamis aga, kas see on piisav, et välja lasta uus mäng ja küsida järgmised 60€? Pidage meeles, uue generatsiooni NBA 2K on kümme eurot kallim. Loodetavasti 50 korda parem! Esimest korda NBA 2K ajaloos nautisin ma pargis teiste vastu mängimist. Lisaks tavapärasele mõõduvõtmisele on seal võimalusi teistega mängida ka VC vastu, kui arvad end piisavalt hea olevat. Kahtlen enda oskustes ja seetõttu ma seda ei proovinud, aga võib-olla kunagi hiljem.
Kui mõni täiesti suvaline ühenduse katkemine pargis välja jätta (õnneks ei juhtunud see kordagi mängu ajal, vaid niisama seistes), siis on uue ja ilusa väljanägemisega “naabruskonnas” väga äge mängida. Teisest küljest, karjäär ja kogu selle süsteem vajaks täielikku ümbertegemist. Lugu võiks olla läbimõeldud ja asjalik, erinevate otsuste ja võimaluste ning nendest järeldatuna ka erinevate tulemustega. Tavaliselt saab kogu lugu sisuliselt otsa kui oled NBA-sse jõudnud. Aga vähemalt saab karakterit luues valida oma lemmik koogitükikesi.
Mäng on hea, parem kui varem. Kuid kui sa pole kõige suurem kossufänn, siis võid vabalt mängida eelmise aasta mängu ning otseselt midagi ei kaota. Suurtele kossufännidele on iga NBA 2K ostmine nagu pühakohustus ning kui see võimalus on olemas ja mäng meeldib, on NBA 2K21 kindlasti mõnus edasiminek. Väike, aga siiski. Jääme ootama, mida toob meile uus generatsioon.
Mängu saab osta SIIT!