Järjekorras viies „Elder Scrolls“ ilmus ametlikult poelettidele maagilisel 11/11/11 kuupäeval, kuid julgelt võib väita, et on aktuaalne tänagi. Seda mitte ainult 9gag’i „took an arrow in the knee“ naljade tõttu, vaid ka tänu sellele, et mäng on nõnda suur, et kaheksast viieni töögraafikuga harrastusmängur on praeguseks ehk heal juhul uurinud Skyrim’i virtuaalsest maailmast poole. Bethesda on lubanud jõuda veebruarikuu alguses valmis Skyrim Creation Kit’iga, mis tähendab, et igaüks võib mängule uut sisu luua või olemasolevat muuta. Selline vabadus tähendab ka muidugi seda, et mängule negatiivset kuulsust toonud koodivead saavad lõplikult välja juuritud. Andunud konsoolikasutajad peavad mõistagi liikuma Bethesda patch’ide (hetkel 1.4.21) tempos. Suuremad apsud peaksid nüüdseks olema parandatud ja vähemalt mängu põhiliini läbimine programmeerijate apsakate tõttu takistatud ei saa.
Tamriel’i kontinendi Skyrim’i regioon on kõige põhjapoolsem ja sealt pärinevad pärimuse järgi ka impeeriumi rajajad. Mäng algab 200 aastat pärast eelmise mängu – „Oblivion“ – lõppu ja impeerium on üsna täbaras seisus, kusjuures lahku tahab lüüa ka suur osa Skyrim’i elanikkonnast, kes tunnevad, et nende eluviisid on ohus.
Sood, kuusemetsad, lumised mäetipud ja võimsad virmalised ei tohiks siinsete laiuskraadide elanikele võõrad olla. Atmosfääri täiuslikkuse mõttes on liigutud mõnes mõttes ’tagasi’ „Morrowind’i“ poole, kuid iroonilisel kombel ’edasi’ „Oblivion’ist“. Üks mängu nimest tuttav ürik on ette kuulutanud, et kui puhkeb sõda vendade vahel, tõusevad üles draakonid, kes olemuselt türanlikud ja õelad. Peategelane tuvastatakse üsna mängu alguses olevat draakoniverega inimene (Dovahkiin) ja mitte just väga üllatuslikult on tema ainus, kes võib maailma tuleva pimeduse ehk lõpmatu orjapõlve draakonite valitsemise all ära hoida. Kui eelnev jutt liiga epic oli, ei pea siiski kartma, mängul on ohtralt kõrvalliine ja tegeleda saab märksa proosalisemaga – näiteks karutapp või kõige otsesem poevargus.
Skyrim on esimene mäng saagas, kus on püütud iga mängija unikaalset kogemust laiendada genereeritavate quest’ide läbi. Lõpmatust unikaalsest virtuaalsest kogemusest on asi kaugel, kuid mängutundele lisab selline omadus rohkesti.
Mängu graafika, eriti loodusesse puutuv, on hea. Mõnigaid etteheiteid aga väärivad tekstuurid just lähedalt vaadates. Full HD monitor ja maksimumini viidud sätted jätsid ja jätavad paljud mängurid pettunud nägudega. Samas mahub Skyrim lahedasti ära ühele kahekihilisele DVD-le (tõmmise suurus ~5.12 GB). Ükski kaasaegne shooter nii vähesega läbi ei aja, kuigi tegu on ju olemuslikult rohkem filmide kui mängudega.Tegelase loomine ja arendamine on tehtud „Skyrim’is“ võimalikult lihtsaks. „Morrowind’iga“ võrreldes on tegu lausa lapsemänguga. On maitse asi, kas see, et maksimaalselt arendatud tegelane absoluutselt kõike kõige paremini oskama ei hakka, on halb või hea. Kordusmängimisele lisab see igatahes argumendi. Võimalikud oskused pärinevad nagu ikka „Elder Scrolls’i“ mängude puhul kolmest harust – sõdalane, varas või maag. Neid saab mõistagi pea lõpmatul eri viisidel kombineerida. Siinses mängus on rohkem rõhku pandud sellele, et tegelane kujuneks mängustiili järgi ja et mustvalgeid valikuid oleks võimalikult vähe. Väärib mainimist, et maag olemine on Skyrim’is tunduvalt efektsem ja huvitavam kui eelnevates mängudes, sama käib ringihiilimise kohta.
Mis ka selles saaga osas kehvaks jääb, on nn tehisintellekt. Palgatud tegelasi on palju ja erinevaid, kuid praktikas on nende kaasa võtmine pigem tüliks. Küll blokeerivad nad uksi, küll jäävad raevukale mõõkade täristamisele ette. Üks Youtube’s klõpse kogunud video demonstreerib, kuidas linnaelanike poed saab külma närviga tühjaks varastada kui jätkub ainult südikust neile mõni kauss või pott pähe asetada. Jah, sügavalt ebarealistlik, samas kui tegelaste kotkapilk ka kastrul peas säiliks, ei oleks ka nagu koššer, või kuidas?
Nagu seeria mängudele juba omaseks saanud, on olustikule panustatud tohutult. Kuskil on keegi kirjutanud mängu riiulite tarbeks sadu raamatuid, mis kõik ühe või teise nähtuse või sündmuse kohta rääkida teavad. Väga suur lisandväärtus just tõsihingelistele rollimänguritele.
Huvilistel soovitan varuda aega sadades tundides aega ja jälgida kas või poole silmaga lehekülgedel uesp.net ja skyrimnexus.com toimuvat. Skyrim’il on potentsiaali teid pikemaks endasse neelata. Üks kriitik ei pidanud paljuks nimetada Skyrimi arvutimängude „Game of Thrones’iks“, teise sõnul on Bethesda’l õnnestunud DVD-karpi mahutada üks terviklik maailm.