Kiired ülevaated: “Ctrl”, “Spider-Man: Homecoming – Virtual Reality Experience”, “VR Karts” ja “Static”. Kui halb võib üks mäng olla?

Ctrl

Tootja: Breaking Fourth
Lavastaja: David Kaskel, Nigel Townsend
Platvormid: PSVR, Oculus Rift, Google Vr,
Ilmumisaeg: 07. september 2016 (Samsung GearVR), 23. juuli 2017 (PSVR)
Toetaja: Hobbygamer.ee

Nigel Townsend on tuntud teatrilavastaja, Abraham Parker on kõrgelt hinnatud stsenarist, Paul Weir on iseloomuga helilooja, kes armastab teatrit ning David Kaskel on visiooniga mees, kelle ülesandeks on liigutada VR narratiivi piire. Jutustamine VR keskkonnas on uus teema ning kõik tahavad olla esimesed. Eelnevalt nimetatud tugeva loomeintuitsiooniga teatrinimesed võtsid ette teekonna virtuaalsesse maailma ning lõid midagi imelist. “Ctrl” on 20-minutiline lühifilm, mis on saadaval PSVR ja Oculus Rift keskkondades ainult mõne euroga.

Liam (Alfie Kingsnorth) on noor ja andekas e-sportlane, kes võistleb fiktiivse spordimängu finaalis. Veider malenuppudega tulistamismäng seatakse ülesse kahe tüütu saatejuhi poolt, kes ei suuda uskuda, et Liam on sedavõrd osav mängija. Auhinnarahad on suured ning Liami eesmärgiks on igal etapil uus rekord teha, sest muidu ei ole võimalik võita. Vaikselt selgub kurb tõsiasi, et Liam võitleb mitmel rindel korraga ning lõpptulemus ei pruugi olla see, mida kõik ootavad.

Ctrl” on piire hägustav looming, mis on VR lavastus, kuid seda vaatadake nagu filmi. See seob mitmeid žanre ning toob päevavalgele sotsiaalseid probleeme, millest ka loo alguses vaatajat hoiatakse. Rakse on täpsemalt rääkida, sest lühikene film toimib kõige paremini kui kogemus on uus.

Hinne: 8/10

Spider-Man: Homecoming – Virtual Reality Experience

Tootja: CreateVR, Sony Pictures Virtual Reality
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR, Oculus Rift, HTC Vive, Daydream, Samsung GearVr
Ilmumisaeg: 30. juuni 2017
Toetaja: –

Ainukene hea uudis selle VR kogemuse juures on fakt, et see on tasuta. Samanimelise kinofilmi promomiseks loodud imepisike VR mäng ei ole midagi enamat kui 10 minuti pikkune erinevate funktsioonide kogumik. Paned kostüümi selga, proovid erinevaid viise, kuidas ämblikuvõrku lasta ning seejärel võitled Vulture vastu suure kraana otsas. Visuaalselt täiesti talutav “mäng” ei sära tegelikult mitte milleski ning ootused ei tohikski minna kaugemale kui promotootest loota võib.

Hinne: 3/10

VR Karts

Tootja: Viewpoint Games
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR, Oculus Rift, HTC Vive, Daydream, Samsung GearVr
Ilmumisaeg: 11. mai 2017
Toetaja: Viewpoint Games

VR kasvab järjest kiiremini ning suhteliselt kõik žanrid proovivad võimalusi ja viise, kuidas virtuaalset maailma kehtestada, oli ainult aja küsimus kui kardimängud võtavad ennast järjekorda. Kahjuks peab üks esimesi olema “VR Karts”, mis ajuvabalt kõrge hinnaga proovib sisse kasseerida eelnevate kardimängude edu, lootusega et inimesed ei märka totaalset sisu puudumist. Viewpoint Games poolt loodud lihtsanimeline kardimäng on teinud ringe mööda kõikvõimalikke platvorme ning võiks ju loota, et lõpuks PSVR peale jõudes on kogemust täiustatud, kuid see olekski liiga naiivne ja ehk liiga praktiline. Selge on see, et antud žanri gigandid “Mario Kart” ja “Crash Team Racing” on mitu ringi “VR Karts” soperdisest eest, seega tasub loota, et peagi on tulemas mingit lisa nendesse seeriatesse.

Kõik selle mängu juures karjub ükskõiksust, laiska disaini ning igavust. Rajad on lamedad ja elutud, ainult ühte tüüpi masin ja sõitja, kus värvid on erksad ja ainsaks erinevuseks. Samasugune dünaamika kandub üle sõidumehaanikale, mis on funktsioneeriv, kuid sama meelelahutuslik kui harjavarrega mööda aasa ringi joosta. Kurvide võtmisel jääb mulje, et kardil ei oleks roolilatti ning relvad osaliselt on nutikad, ei suuda lõpuks mitte midagi muuta. Huvitav oli näiteks tossupomm, mis hägustab VR vaataja jaoks keskkonda, kuid see ehk ka ainukene positiivne asi. Natukene alla tunni aja läks, et teha läbi kõik turniirid, mängida online, teha paar rekordid ajasõidus ning paar minutit jäi veel üle tukastamiseks. Viewpoint Games on väikene ettevõte ning debüütmänguna oleksin nõus aksepteerima isegi hullemat, kuid 35-eurone hinnasilt lahutab mind igasugusest kaastundest. Halb mäng halb ning Viewpoint Games peaks ennast tundma halvasti.

Hinne: 2/10

Static

Tootja: Tarsier Studios
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR
Ilmumisaeg: 24. aprill 2017
Toetaja: –

Kiireülevaated jääb lõpetama midagi positiivset. “Static” on PSVR puzzle mäng, kus mängija ei tea kus ta on, kes ta on ning mis tegelikult toimub. Igal hommikul ärgates leiab enda käte küljest uue keerulise masina, mis vajab lahendamist. Mitte keegi ei ütle, et mida tegema peab, mis on eesmärk – lihtsalt lahenda ära. Tugevat mõistust, silma ja kõrva nõudev psühholoogiline puzzlemäng komplimenteerib ilusat VR keskkonda, kus kõik funktsioonid toimivad ideaalselt. Igale nupule on eesmärk ning midagi ei ole juhuslik. Asjad on seosed ning testid ei ole mõeldud mitte ainult tegelasele seal videomängus, vaid ka mängijale, kelle peas on kiiver.

Pikalt kõvakettal vedelenud mäng ei olnud esimesel pilgul kütkestav, kuid kui lõpuks suurest igavuses otsustasin ära proovida, ei saanud enam lõpetada. Hasarti ja küsimui tekitav mäng on detailne, üllatavalt hea narratiiviga ning atmosfäär on üle pika aja täpselt õige. Kahju on sellest, et ei proovinud mängu momendil kui see ilmus. Ainukene probleem terve mängu juures on keerukusaste, mis kohati nõuab kiiret silma, mõtlemist, käte liikumist ja koordinatsiooni. Isegi minul, kes on elukutseline nupuvajutaja ja reaktsioonimeister, võttis paar katset ning tugevat fokuseerimist, et ülesandeid lahendada. Hea enesetunde tekitamiseks sobilik mäng, mis tekitab isu matemaaika, puzzlede ning enesetestimise järele. Tugev soovitus.

Hinne: 9/10

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar