Lühiarvustused: “Fragments of Him” – lühifilmina oleks parem. / “Radial-G: Racing Revolved” – täpselt milleks VR võidusõit on loodud.

FRAGMENTS OF HIM

Tootja: Sassybot
Lavastaja: Tino van der Kraan
Hind: Steam: 9.99€
Platvormid: PC, Xbox One, Playstation 4
Ilmumisaeg: 03. mai 2016 (PC), 01. juuli 2017 (XB1), 26. september 2017 (PS4)
Toetaja: Sassybot

Fragments of Him” on narratiivil põhinev videomäng, mis räägib Willi elust ja surmast. Kes on Will? Üks suvaline mees, kes mõjutas inimesi enda ümber rohkem kui ta elu jooksul oskas aimata ning sellest see lugu räägibki. Videomänguks seda nimetada on keeruline, sest mängija roll on olematu, piirdudes mõne üksiku nupuvajutuse ja minimaalse liikumisega. Väikese indiestuudio Sassybot poolt loodud tugevalt artistlik lugu on kaasahaarav, kuid tõesti peaks olema rohkem lühifilm kui videomäng, sest antud juhul valitud meedium kuidagi ei võimenda edasiantavat sõnumit.

Will on surnud – seda teame koheselt. Peale seda on enamasti hallides toonides 3D vabalt liikuvad fotomaalingud erinevatest olulistest momentidest mehe elus, kus inimesed tema ümber jagavad enda emotsioone ja mälestusi seoses temaga. Räägivad sõbrad, perekond ja armukesed. Suurepäraselt kirjutatud monooloogidest koosnev narratiiv on võimas ning helitöö seoses lindistamisega on tippklassist. Näitlejad on hingega asja kallal ning kõik emotsioonid ja väikesed toonimuutused on paigas. Kuid paraku see on ka kõik. Visuaalselt lihtsakoeline ja minimalistlik “videomäng”, kus minul kui mängijal ei ole suurt midagi teha. Aeg-ajalt saab liikuda ruumis ringi ja valida ainult ettemääratud asja, mis käivitab uue monoloogi.

Suure filmimaailma austajana on raske seda mitte hinnata, eriti just kirjutamise kvaliteedi pärast, mis on poeetiline, emotsionaalne ning täis sümbolismi ja allegooriat, mida saaks lahata nädalaid. Videomänguna ei oma see siiski mingit mõtet. Isegi VR ei annaks midagi juurde, sest ainukene tõeline väljund on monoloog, mida saadab paar andekat visuaalselt lahendust. Võib-olla isegi film ei ole see õige, vaid hoopis audioetendus või midagi sellist. Üldine mulje on postiivne, kuid mänguliselt katastroof, kus pole mitte midagi teha, veel vähem teist korda mängida. Soovitan ainult sügavatele kapihipsteritele, kes ei suuda enda sugu defineerida.

Hinne: 5/10


RADIAL-G: RACING REVOLVED

Tootja: Tammeka Games
Lavastaja: Geoff Cullen, Sam Watts
Hind: Steam: 19.99€
Platvormid: HTC Vive, Oculus Rift, PSVR, Samsung Gear VR, Google Daydream, PC, Playstation 4,
Ilmumisaeg: 28. märts 2016 (PC), 12. september 2017 (PSVR)
Toetaja: Tammeka Games

Radial-G: Racing Revolved” on järjekordne futuristlik võidusõidu mäng, kus mängijad lihtsalt kihutavad finiši ruudulise lipu poole. Ainukene suur erinevus on VR ja see muudab tegelikult kõik. Peapööritust mitte tekitav suurepärase kiirusetunnetusega võidusõit on täis fantaasiat, märulit ja imeliselt visuaalset keskkonda, mis teeb silmad ette paljudele suurtele VR teostele. Sisurohke mäng pakub valikuid nii üksikmängijale kui mitmikmängus, kus on olemas kõik elementaarne, mida oleme harjunud ootama. Ilma konkreetsete ootustega seda mängima asudes avastasin ühe vapustavalt eheda ja mõjuva VR kogemuse, mis mitte ei ole ainult efektiivne virtuaalreaalsuse tutvustaja, vaid ka täiesti tõsine futuristik võidusõit.

Räägin numbritest – kokku on üheksa erinevat rada, seitse detailselt ja erinevat masinat, viis relva sõitude ajal kasutamiseks, kakskümmend EDM muusikapala meeleolu loomiseks ning seitse erinevat varianti sõitmiseks. Iga rada koosneb suurest gravitatsiooniga torust, mis teeb ühe hullumeelse ralli. Torud on kord koos ja poolikud ning rada on täis takistusi ja boonuseid. Rohelised on head, punased on pahad. Head annavad relvi ja kiirendavad, punased panevad seisma ja karistavad. On palju auke, hüppeid ja gravitatsiooni muutvaid väravaid, mis loob terviku kogemuse, kus igav senimaani pole veel hakanud.

Mängurežiimidest on olemas turniir (mille kaudu uusi masinaid lahti lukustada), treening, võidusõit, ajasõit, elimineerimine (iga ringi lõpus viimane katkestab), kuum ring ja võitlus (kus on lubatud tulistamine, rammimine ja lõksude sättimine). Kuigi kõik tundub olevat paigas, siis probleeme siiski vältida ei saa. Mitmikmäng on täiesti surnud, sest mängijad endale vastaseks leida on keeruline ning VR efekt kaob ära üsna kiiresti kui lõpuks mängimisele keskenduma hakkab. Peale seda on VR ainukene eelis võime piiluda kurvide taha enda pead liigutades. Kuna mäng on kiiresti õpitav, siis AI vastased jäävad peagi poole ringiga maha, võttes motivatsiooni pingutada. Plussid on veel võimalus mängida ka 2D varianti ilma VR prillideta, kus pildi kvaliteet jääb suhteliselt samaks. Soovitan seda igale VR omanikule, sest selle taolist võidusõitu ei ole veel VR jaoks tehtud.

Hinne: 7,5/10

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar