Lühiarvustused: “Sonic Mania” – klassika tagasitulek. / “Mortal Blitz” – korduv korduv korduv.

SONIC MANIA

Tootja: PagodaWest Games, Christian Whitehead, Headcannon, Sega,
Lavastaja: Christian Whitehead, Lola Shiraishi
Platvormid: Playstation 4, PC, Xbox One, Nintendo Switch
Ilmumisaeg: 29. august 2017
Hind: 19,99€ (Steam, PSN)

Sonic Mania” on üks nest, milles olen tahtnud pikemat aega kirjutada, kuid koguaeg oli midagi ees ja jalus, siis lõpuks panin mängu lühiarvutuse nimekirja. Põhimõtteliselt on tegemist klassikalise Sonicu stiilis oleva 2D platvormeriga, mis on 16-bitise graafikaga, käitub igas aspektis nagu tugevalt nostalgilised armastatud mängud, kuid on uus ja värskendav. Tänapäev tehtud mänguna peab esimese asjana kiitma ideed vana seeria selliselt ellu ärata, mis on ühe inimese armastusprojekt, millele Sega hoopis hoogu juurde, mitte ei pannud kätt ette. Iga aspekt mängus on tuttav ning osad sektorid tunduvad olevat üks-ühele, kuid tegelikult on algusest lõpuni uuesti disainitud, kus kogemus on raskem ja lõbusam kui kunagi varem on seda olnud.

Mängijale on valida kolm karakterit – Sonic, Tails ja Knuckles. Mängida saab üksinda või koos sõbraga samal ekraanil, kuid ainult koos sama ekraani taga. Kuni tänaseni pole lisatud online funktsioone nagu võidu jooksmine või isegi koos mängimine. Ainukene internetti nõudev asi on punktitabel, mis järjestab inimeste sooritusi. Kahenupulise mängu kõige tugevam osa on üllatuslikult muusika, mida võib vabalt kuulama jääda. Muusika ei ole kõik originaalne, vaid on tugevalt miksitud ning muidugi tänapäevase kvaliteediga.

Visuaalselt on mäng täpselt nagu vanad Sega Mega Drive surematud klassikad. Raskusastet on natukene timmitud, kuigi ei saaks öelda, et Sonic oleks olnud lihtne, siis tollel ajal oli see rohkem lihtsamapoolne jookse-hüppa, kui hard core “Contra” või “Battletoads“. Probleeme olulisi ei ole – kõik toimib peaaegu veatult, kus takistavaks elemendiks on kahetunnine kestvus ja varieeruvus mängus endas. Keskkonnad küll muutuvad, kuid puzzled on alati samad ning korrates harjumuspärast mustrit ei ole ükski moment mitte läbitav. Lugu siit otsida ei ole mõtet, sest Sonic ja narrativ ei ole kunagi koos käinud. Lastele meeldis seda vaadata ja koos ekraanil võidu joosta, seega see 20 kulli ei ole eriline investeering mängu eest, mis ei vanane ja sobib igale vanusegrupile.

Hinne: 8/10


MORTAL BLITZ

Tootja: Skonec Entertainment
Lavastaja: –
Platvormid: HTC Vive, PSVR, Oculus Rift
Ilmumisaeg: 19. juuli 2017
Hind: 19,99€ (Steam, PSN)

Mortal Blitz” on näiliselt näotu ja järjekordne VR tulistamismäng, mis tegelikult on peapöörituse vaba ja omanäolisem kui päris keskmine PSVR relvadega vehkimine. Mängija võtab endale Yuhei rolli, kes on endine F.O.R.C.E. agent. See viimane on riiklik politseiüksus ning kogu võistlus käib kurja organisatsiooni Dominion Teratoma vastu (või midagi sellist, sest see tegevustik on tasutal ja peab kõvasti keskenduma, et seda infot välja noppida). Põhimõtteliselt on tegemist kahte relva kasutava arkaadiliku tulistamisega, mis implementeerib ulmelisi elemente nagu telekineetilised võimed.

Olles VR mäng, siis kestus on naeruväärsed 2 tundi, kuid need ca 120 minutit on korralikult täidetud (narratiivi mõistes, kus dialoogid ja vaheklipid on stabiilse tempoga). Mäng pakub täispika üksikmängija kampaania, mis tundub nagu “Time Crisis” ja seda heas mõttes. Väljakutset siin ei ole, kuid stiili on ohtralt, mitme mängu jagu. Tundub, et kogu disain on läinud visuaalse poole loomisele, kus liikumine ja sujuv kontroll võtavad teise järgu ning reaalne mängitavus ja varieeruvus läks üldse meelest.

Visuaalselt üks meeldejäävamaid PSVR mänge pakub päris head ja sujuvat kontrolli kahe relva ja telekineetiliste oskuste üle, kus mängu disaini plussid ka lõppevad. Stiilne viis vaenlaste hävitamiseks aeg-luubis on nauditav umbes 3 minutit, peale mida hakkab pinda käima ja aega raiskama. Sinna otsa on kohene mure – korduvus. See on ülemõistuse korduv mäng, kus iga järgmine ruum on copy-paste eelmisest ning juba ca 30 minutit “nautimist” tekitab isu kohvipausi teha, mis kipub olema mitu päeva pikk. Kahetunnise mängu tegemiseks kulus üle nädala, sest sedavõrd väsitav ja tüütu on reaalne kogemus, mis ei paku mitte midagi uut ega tõuse esile muul viisil kui ilusama pildiga.

Hinnasilt on hetkel küljes 19,99€, mida maksin ka ise selle “mängu” eest, kuid see on selgelt liiga kallis. Näen väärtust umbes 7-8 euro jagu ning pigem kui lühiajaline kogemus kusagil mängutoas, kui reaalne täispikk videomäng koduseks kasutamiseks. Ühel momendil lugu hüppas ka järsult, seega eeldan, et mingi osa lihtsalt lõigati välja. PSVR omanikele täiesti vabalt vältidav mäng, sest selles žanris on valikut ohtralt.

Hinne: 6/10

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar