“Gran Turismo” on tuntud võidusõidusimulaator, mis alustas Playstationi mängukonsoolidel aastal 1997 ning jätkab edukalt ka täna. Aastal 2008 tegi Nissani turunduses töötav Danny Moore midagi uskumatut – ta käis välja idee, et võtaks parimad Gran Turismo videomängurid ning paneks nad reaalse auto rooli. Ja parimale nende hulgast annaks isegi lepingu Nissani meeskonnas. Sellest ideest sündis Gran Turismo akadeemia, mille kolmas ja noorim võitja oli britt Jann Mardenborough. Ja tema uskumatust teekonnast ongi Neill Blomkampi lavastatud pingeline ja emotsionaalne spordidraama “Gran Turismo”.
Mul oli võimalus käia Barcelonas toimunud esilinastusel ning olles Neill Blomkampi filmide austaja, siis muidugi kasutasin seda võimalust suurima hea meelega. Blomkamp on eelkõige tuntud kui originaalsete ulmefilmide lavastaja, mille põhiline teema on ennast vaikselt hävitav inimkond ja sotsiaalne ebaõiglus. Tema lavastatud “District 9” (2009) on endiselt suur fännide lemmik, kuid nii “Elysium” (2013) kui ka “Chappie” (2015) on tegelikult sarnase mõtteviisiga inimkonna suhtes. Aastal 2021 ilmus tema sulest ulmeline õudusfilm “Demonic”, mille hea idee jäi kesise teostuse taha peitu. Ja nagu mees ise mulle intervjuu ajal lubas, et peale “Gran Turismo” ta naaseb tagasi inimkonna tumedama poole peale.
David Harbour on filmi edu võti
“Gran Turismo” on klassikaline spordidraama uuele põlvkonnale, mille eesmärgiks on inspireerida ja anda uut sädet sarnaselt nagu “Rocky” seda kunagi meie vanematele tegi. Lugu on äärmiselt huvitav ja unikaalne, sest Jann Mardenborough näitas tervele maailmale, et “Gran Turismo” pole ainult videomäng, vaid midagi enamat. See on simulaator, mis õpetab autot ja radu tundma ning ta demonstreeris seda oma oskustega päris autos. Ta oli tavaline noor võidusõiduhuviline, kes armastas videomänge. Ta veetis peaaegu iga oma vaba momendi ekraanide eest ning tulemuseks oli maailma parima Gran Turismo mängija tiitel. Üldiselt pole sellise tiitliga midagi teha, kuid kuna Gran Turismo akadeemia oli olemas, siis tema jaoks oli see võimalus teha midagi enamat.
Janni kehastab Archie Madekwe, keda tähelepanelikum vaataja tunneb filmist “Midsommer” või Apple TV+ seriaalist “See”. Tema põhiline kaaslane ekraanil on Hollywoodi üks lemmikud David Harbour (tuntud seriaalist “Stranger Things”) kui kangekaelne treener Jack Salter. Salteri ülesanne oli videomänguritest päris sõitjad koolitada. Treenida nii autoroolis kui jõusaalis, sest suured kiirused vajavad tugevat ja vastupidavat keha. Salteri ja Janni vahel tekib vaikselt selline isa-poja suhe ning Harbour teeb seda imeliselt. Olen mehe emotsionaalsest rollist sedavõrd lummatud, et ootan talle siit mingisugust nominatsiooni. Ilma Harbourita oleks see film igav ja kuiv.
Sama nimi, mis videomängul, kuid mitte videomängu järgi
Blomkamp ei hakanud ratast uuesti leiutama, seega “Gran Turismo” jääb tuntud valemite juurde, kust ei ole puudu treeningu montaaž, imal muusika ja üle paisutatud reaktsioonid. Ja 135 minutit läheb äärmiselt kiiresti mööda. Tegevust on palju ja tihedalt, seega peab alati valvas olema. Pissile ei tasu ka eriti minna, kuna selliseid rahulikumaid momente ei ole. Kiire tempo põhjuseks on Janni enda lugu, kus on palju olulisi sündmuseid. Tema algus on oluline, tema kasvamine on oluline ning muidugi tõusmine võitjaks. Samal ajal näeme tema keerulisi suhteid oma isaga (Djimon Hounsou), sest tema silmis ei ole sellel videomängul mingit tulevikku. Ja muidugi Janni enda hilisem karjäär, kust pole puudu ka tragöödia, mida soovitan mitte guugeldada. Jätke see osa endale üllatuseks kui juba varem sellest midagi kuulnud ei ole.
Filmi suurimaks plussiks on publikute maitse ühendamine. Kiirete ja ilusate autode fännid on rahul, sest siin on piisavalt lõhkumist, kihutamist ja pinget, et oma aega õigustada. Draama ja emotsioonide austajad on rahul, sest pisaraid peaks jaguma. Tahaksin öelda, et “Gran Turismo” on videomängul põhinev film, kuid tegelikult see seda ei ole. Mängul ja sellel film on vähe ühist peale selle, et loo peategelane Jann Mardenborough on mõlemaga seotud. Enne filmi pole vaja mitte mingeid teadmiseid ei Mardenborough ega mängu kohta, sest kõik vajalik räägitakse juba loo enda käigus.
Blomkamp jääb ise oma filmi varju
Need, kes on kursis Janni looga, siis siin on mõned üllatused. Filmi jaoks on osade sündmuste järjekorda muudetud ning muidugi on erinevaid elemente lisatud-eemaldatud, et tõsta loo dramaturgilist väärtust. Suures plaanis on asjaosalised ise looga rahul ning filmina toimib samuti paremini kui oleksin julgenud loota. Tugeva valemipõhise loona ei saaks öelda, et Blomkampi enda lavastaja käekiri kuidagi tugevalt esile tõuseks, kuid siin on momente, mida oleme varem tema filmides juba tähele pannud just tehnoloogia visualiseerimise kohapealt.
Üks tugevaid plusse on tegelikult ka loo üks põhiline miinus – draama. Teisel kolmandikul lugu unustab ennast draamasse ja see muutub väsitavaks. Ja mingil põhjusel on Blomkamp teinud otsuse, et publikule meelde tuletada asju, mida nägime 40 minutit varem. Sellel ajal tõesti tundus, et siit võiks vabalt 10 minutit sisu eemaldada, sest idee oli juba edasi antud. Teine problemaatiline koht on Orlando Bloom ja tema kehastatud Danny Moore.
Miks Orlando Bloom siin filmis on?
Danny Moore tegelikult ei peaks siin loos üldse enam olemagi peale selle akadeemia alustamise, kuid kuna Bloom on tuntud Hollywoodi staar, siis vägisi on talle momente otsitud. Terves filmis on meest muidugi vähe, kuid isegi need üksikud momendid on lohakalt näideldud. Jääb mulje, et Bloom ei viitsinud siin filmis olla ning kõik tema asjad filmiti kiiresti mingi päeva-kahega ära. Pean tunnistama, et Spice Girls’i Geri Halliwell teeb siin parema rolli kui Legolas. Veider.
“Gran Turismo” pole ideaalne spordidraama, kuid siin on piisavalt palju kõike head, et olla meeldejääv kinoelamus. Emotsionaalselt laetud atmosfäär ja uskumatult inspireeriv lugu on tegelikult kõik, mida meil on vaja. Blomkamp ütles, et soovis teha filmi selliselt, et just Janni enda lugu oleks tähelepanu all ning see tal ka õnnestus. Vahel asjad õnnestuvad ning kui enamus märgid viitasid sellele, et “Gran Turismo” ei tohiks olla suurepärane film, siis kas läbi vedamise või talendi see igal juhul õnnestus. Kindel soovitus.
Hinne: 8/10