Arvustus: “UNBOX: Newbie’s Adventure” – see mäng, millest Solid Snake sillas oleks.

Tootja: Prospect Games, Merge Games
Lavastaja: –
Platvormid: Nintendo Switch, Playstation 4, Xbox One, PC
Ilmumisaeg:  16. mai 2016 (PC), 26. juuli 2017

Maailmas, kus ei peeta kinni enam tähtaegadest ning pakid pidevalt kaotsi lähevad, tõstab pead üksik (oste tootmisliinilt tulnud) kangelane. Kõik selle nimel, et postiteenused niivõrd-kuivõrd normaalselt ja pankrotivabalt jätkuks ning pakid rõõmsalt ennast ise kohale toimetada saaksid. Appi tõttab täiesti tavaline pappkast, kes väidetavalt on targem ja võimekam kui teised temasugused. Vaatamata sellele et sissejuhatus kõlas nagu mõni Rick & Morty animatsioonist võetud kõrvaldimensiooni klipp ei tee ma nalja, keegi reaalselt tegi sellest mängu.

“Unbox: Newbie’s Adventure” on narratiivi poolest üsna näotu, täpselt nagu tema peategelane enne oma esimest poekülastust. Selleks, et postiteenus hõlpsamalt edeneks, on postifirma loonud liikuvad ja mõtlevad pappkastid, mis ise kaupa kohale viivad. Ühel päeval selgub siiski, et on grupp kaste, kes ei soovi enam transporditeenuseid osutada ning moodustavad oma kurja grupeeringu (wild card). Nutikastid jagunevad kaheks ning globaalset postifirmat (GPS) ähvardab pankrot. Nii otsustabki suurkorporatsioon olukorra päästmiseks luua ühe ülivõimeka superkasti, kes peaks suutma sama, mida iga teinegi kast, kuid lihtsalt paremini ning jääb lootma, et see kandiline kangelane päästab päeva. Pärast lühidat õpetuse osa soovitavad NPC (nägudega pappkastid) karakterid mängijal lihtsalt maailma avastama hakata ning otsest suurt ja sügavat main story and questline’i kui sellist ei ole, pigem mõned väiksemad, selgitavad vaheklipid.

Oma olemuselt on tegu 3D platformeriga, mis leiab aset avatud maailmas. Peategelane (näotu pappkast) suudab hüpata üllatavalt kõrgele ning suurtel kiirustel ka mööda maad veereda ning vajaduse korral ka kurjadele kastidele pähe hüpata. Tegelikult ei ole see mäng üldse midagi keerulist, vastupidi, nuppe on kasutusel vähe ning ülesanded ei ole raketiteadus. Pigem on aga probleemiks karakteri kontrollimine, suuremate hüpete puhul on pidev oht näiteks platvormist mööda lennata ning asi paistab kuidagi väga käest ära. Õnneks on sellistel puhkudel võimalik kasutada unboxing‘u nimelist oskust, mis sisuliselt kujutab endast topelthüpet, iga lisahüpe kasutab ressursina mängija elusid. Kõik karakterid mängus on kastid, kes ennast ise kohale toimetada suudavad, seega oskavad nad ka sõita erinevate mootorsõidukitega(makes sense) ning sama võimalus on ka mängijal. Järjekordselt tundus see toiming kuidagi üllatavalt ebamugav. Eriti valmistas pettumust sõidukite mittepurunemine kokkupuutel lõhkeainega.

Maailm on jaotatud mitmeks erinevaks osaks, kus on olemas keskne ala, millest on võimalik edasi liikuda teistesse. Kõik erinevad alad, kus mängija vabalt ringi joosta saab, sisaldavad palju kogutavaid objekte, üsna mitut (nägudega) kasti, kellelt saab ülesandeid, mida omakorda tasustatakse kirjamarkidega. Piisava arvu kirjamarkide täitumisel on võimalik esitada väljakutse mõnele bosskarakterile kurjast kastigrupeeringust. Bossi võitmine avab omakorda jälle võimaluse siseneda uude alasse et veelgi rohkem marke koguda saaks. Nagu näha, siis on tegemist ühe suure ja lõputu ringiga, mis ei paku väga midagi uut. Siiski ei pea mängija kogema Smartposti kulleri keskmist tööpäeva, sest põhilised ülesanded kipuvad olema ajapeale takistusraja läbimine, kurjade kastide laiaks litsumine või mõne kergemat sorti mõistatuse läbimine. Täiesti võimalik on ka peategelast ümber riietada, panna ette habet või asetada ühe külje ümber tutimüts, täiesti võimalik on anda talle ka nägu. Iga väiksema ülesande või kogutavate objektide eest on võimalik kosmeetilisi lahendusi juurde saada. Olemas on ka kohalik mitmikmäng, kus on võimalik kuni kolme sõbraga võistelda takistusraja läbimises või lihtsalt kakelda.

Graafilise poole osas pole midagi halba öelda, peaosaline – lihtne pappkast on visuaalselt nagu päris. Üldiselt näeb “Unbox: Newbie’s Adventure” välja üsna kena ja värviline. Maailm, milles seigeldakse on üles ehitatud korralikult, majad ning autod on just sellised nagu nad olema peaksid. Suvaliselt ringi veerevad nägudega kastid üritavad seda maailma elusamalt ja liikuvamana näidata. Häälnäitlejatele nähtavasti eelarves kohta polnud, sest kastidevaheline suhtluskeel on ilma sõnadeta suvaline mula, mis on (vähemalt minu jaoks) üllatavalt häiriv,  seega kogu info saamiseks peab lugema dialoogi. Muusika pole midagi erilist ega meeldejäävat, pigem kuuleb sellist liftis või telefonist, kui ootele jäetakse.

Kui nüüd mõelda hästi järele, siis ma ei julgeks öelda, et Unbox oma žanris midagi suurepärast ja võimast oleks. Lähim natukenegi sarnane teos millega varem kokku puutunud olen, oleks “Kula World” aastast 1998 ning leian, et viimane on oluliselt parem. “Unbox: Newbie’s Adventure” tuleb koos üsna mitme probleemiga, ebastabiilne kontroll karakteri ning sõidukite üle, häirivad heliefektid, olematu keerukusega mõistatused ning liigne korduv mängustiil teevad omaltpoolt kõik, et teos ei oleks ligitõmbav. Üsna meeldiv on näha, et tänapäevastes mängudes eksisteerivad endiselt bossmonsterid, lihtsalt väga kahju kui nad endale ise otsa peale teevad ning mängija midagi otseselt tegema ei pea – vähemalt nii läks minul. Mis aga veel rohkem üllatab on see, et lisaks füüsilise versiooni olemasolule on sellest veel omakorda ka lisadega limiteeritud kogus saadaval. Võimalik, et lihtsalt mina ei ole antud mängu sihtgrupp, kuid hetkel siiski tundub, et ainult Solid Snake oleks selle kastimängu üle õnnelik.

Hinne: 4/10

+ Kena välimus.
+ Kogutavate peidetud objektide olemasolu.
+ Kohalik mitmikmäng paljudele mängijatele samal ekraanil.
+ Sobililk igas vanuses.

– Vähe sisu.
– Liigselt korduv mängumehaanika.
– Karakterit ebamugav kontrollida.
– Häirivad helid.

Jäta kommentaar:

About Priit Kajandi

See "Oppai" särgiga tüüp, kes kaklusmängude turniiridel oma saamatusega silma paistab. Põhihuviks on küll taktikalised rollimängud, kuid alati valmis ka Tekkenis molli saama

Lisa kommentaar