Playstation 4 / Playstation 4 Slim / Playstation 4 Pro – mis on parim?

screenshot-2016-11-10-at-02-58-47

Tänaseks päevaks oleme saanud suhteliselt korralikult ära proovida ka värkselt ilmunud Playstation 4 Pro konsooli, seega on hea aeg vastata meilt küsitud küsimustele ühe korraliku võrdlusega, et mis on masinate vahed (kui neid üldse on) ning kas on mõtet uuendada, vahetada olemasolevat masinat või hoopis, millist masinat peaks ostma!

Sony on kaheksanda generatsiooni ülisuur liider ning hetkel liigub enneolematute rekordite suunas, kuid see ei tähenda nende jaoks edul puhkama jäämist, vaid pannakse suure hooga edasi. Väikese ajaga saime juurde nii Playstation 4 Slim versiooni, kui ka Playstation 4 Pro masina, mis võiks tehniliselt olla juba generatsioon 8,5 või midagi sinna poole. Põhiline küsimus kõikidel PS4 omanikel on nüüd selline: kas on mõtet muretseda endale Playstation 4 Pro? Proovime sellele küsimusele vastata!

Disain!

Kõik kolm erinevat Playstation 4 konsooli näevad erinevad välja, kuid vahed on tegelikult üpris väikesed. Slim on veidikene väiksem ja kergem, samal ajal kui Pro on suurem ja raskem, kui originaalne PS4 konsool.

 • PS4 – 305 x 275 x 53 mm ja 2.8 kg
 • PS4 Slim – 288 x 265 x 39 mm ja 2.1 kg
 • PS4 Pro – 327 x 295 x 55 mm ja 3.3 kg

Kõik kolm disaini on suhteliselt sarnased, jäädes truuks esimesele masinale, kõikidel on alles Blu-Ray mängija (samuti DVD sobilik). Slim ja Pro kasutavad USB 3.1 (kui originaalne on 3.0) ning Pro lisab juurde veel ka kolmanda USB pordi. Slim lisaks kaotas ära Optical Audio võimaluse, seega kõik kodukino omanikud peaksid sellega arvestama. Pro üks oluline lisa on HDMI 2.0, kuid tasuks ignoreerida Sony juttu, et HDMI 1.4 ei toeta 4K videot – toetab küll.

 • PS4 – 2x USB 3.0, 1x Gigabit Ethernet, 1x PS Camera, Optical Audio output, HDMI 1.4
 • PS4 Slim – 2x USB 3.1, 1x Gigabit Ethernet, 1x PS Camera, HDMI 1.4
 • PS4 Pro – 3x USB 3.1, 1x Gigabit Ethernet, 1x PS Camera, Optical Audio output, HDMI 2.0

Lisa USB port Pro konsoolil on kindlasti suureks abiks kõikiel Playstation VR mängijatel (eriti neil, kes kasutavad veel lisaks Move pulte). Slim ja Pro said uuenduse WiFi soorituses, minnes 802.11ac peale ning ka Bluetoooth sai uuenduse, minnes V2.1 pealt V4 peale. Välimuselt on selgelt kõige parem Slim, olles tõeline disaini tipp, kus on korralik matt kate, kergesti vahetatavad osad (ka kõvaketas) ja ikkagi suhteliselt väikene, arvestades, et juba originaalne PS4 on väga hea disainiga.
Slim ja Pro versioonide Dualshock 4 (mängupult) on läbinud minimaalse muudatuse – touchpadil (puutetundlik ala) keskel on lisa valgusriba, analoogkangide kattekummid on uuest polümeerist ja loodetavast enam ei lagune nii kiiresti ning läikivad pinnad on asendatud mattiga.

screenshot-2016-11-10-at-03-01-59

Võimsus!

PS4 Slim on põhimõtteliselt sama, mis originaalne PS4 konsool, kuid pakendatud natukene väiksemalt ja ilusamalt, siis PS4 Pro konsool toob lauale mõned huvitavad muutused.

 • PS4 – CPU: 1.6GHz 8-core AMD Jaguar; 1.84 TFLOP AMD Radeon (18CU, 800MHz); 8GB GDDR5 RAM
 • PS4 Slim – CPU: 1.6GHz 8-core AMD Jaguar; 1.84 TFLOP AMD Radeon (18CU, 800MHz); 8GB GDDR5 RAM
 • PS4 Pro – CPU: 2.1GHz 8-core AMD Jaguar; GPU: 4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz); 8GB GDDR5 + 1GB RAM

Sony enda sõnul on Pro versioon kolmandiku võrra võimsama CPU ja kaks ja pool korda võimsama GPU-ga (võrreldes Slim ja tavalise konsooliga). Lisaks on Pro versioonil veel ekstra 1GB RAM, mille eesmärk on täita mitte mängimisega seotud funktsioone ning pakkuda tuge neile mängudele, millel puudub HDR tugi (ca 580 mängu, mis seni ilmunud).

Selline muudatus võimsuses tähendab seda, et Pro toetab 4K mängimist ja videoteenuseid, kuid Pro ei toeta 4K plaate, ainult 4K striimi (Netflix, Amazion Video, Youtube). Suure plussina on igal PS4 variandil nüüd tugi HDR (High Dynamic Range) peale, mis lisab palju värve, detaile ja muud visuaalset. Probleemid selle muudatusega on järgmised: 4K mängimine vajab 4K televiisorit ning HDR vajab HDR toega televiisorit. Kui puudub Pro konsool, kuid on olemas HDR televiisor, siis kindlasti peate tegema kindlaks, kas televiisor toetab HDRi läbi HDMI 1.4 või HDMI 2.0, sest Slim ja tavaline versioon ei toeta HDMI 2.0.

Olgugi, et Slim ja tavaline versioon on piiratud 1080p resolutsiooniga, siis Pro puhul on arendajatel võimalus valida – kas teha 4K ja 30fps (kaadrisagedus) või 1080p ja 60fps. Lisaks enamus 4K mängimist on saavutatud 2K upscaling (kunstlik suurendamine) abiga, mitte ei ole tegemist 100% puhta 4K pildiga.
Pro maksab lisavõimsuse eest suurema elektrikuluga. Nimelt kasutab Pro 310w, kui tavaline versioon on 250w ja Slim kõigest 165w. Olgugi, et Sony väiksem konkurent Xbox One S omab ka Ultra HD plaatide võimalust, siis energiatarbimisega vähemalt näitab Sony teed rohelisele tulevikule.

screenshot-2016-11-10-at-03-05-15

Hind ja mahutavus!

 • PS4 – €329 – 500GB HDD (kasutaja poolt suurendatav)
 • PS4 Slim – €349 – 500GB / 1TB HDD (kasutaja poolt suurendatav))
 • PS4 Pro – €449 – 1TB HDD (kasutaja poolt suurendatav))

Hinnast pole pikalt midagi rääkida, seda peab otsustama iga inimene ise ja mida ta tegelikult saada soovib. Ütlen ausalt, et minu silmis on Slim täiesti kasutu lisa maailmas, kus on võimalik võtta endale Pro ja kuna Slim ja tavaversiooni vahed on suhteliselt olematud, siis pigem osta kas odavam tavaversioon või juba Pro, mis on aasta 2016 parim konsool. Suure tõenäosusega 2017 saab olema Xbox One Scoprio aasta, kuid seniks kuulub turg Sony uusimale masinale Playstation 4 Pro.

screenshot-2016-11-10-at-03-01-34

Isiklik mängukogemus ja kokkuvõte!

Ütlen ausalt, et vahed, mida suudame märgata on väga väikesed. Selle jaoks, et suuta midagi eristada, oli vaja panna masinad kõrvuti, kahe televiisori taha ning samal ajal võrrelda. Pildil ei ole mingit vahet – eriti kui mängida mänge, millele pole tehtud Pro tuge. Mängud, millel on olema Pro tugi nagu “The Last of Remastered“, “Uncharted 4“, “Mortal Kombat XL” ja veel mõned, on vahed siiski sees. “The Rise of Tomb Raider” puhul hakkas silma see, et kadus ära kaadrisageduse kukkumine teatud momentidel ning kaugemal olevad objektid on selgemad, lisaks mängu laadimine on kiirem. See peaks olema seotud teisttüüpi kõvakettaga. “The Last of Us Remastered” annab valida 4K/30fps või 1080p/60fps ja see viimane on ikka super. “Uncharted 4” puhul meie oma tavalise Samsungi televiisoriga mingit vahet ei teinud. Silmaga märgatav vahe on Playstation VR kasutamisega. Need vähesed mängud, millega proovida saime, on erinevus eelkõige tekstuurides ning teravuses. Eriti hakkas see silma “Batman Arkham VR” juures, kus kõrgema resolutsiooniga tekstuurid laevad kiiremini ära, mis on eeldatavasti Pro suuremast jõudlusest. Üldiselt on PSVR mängude laadmine kiirem Pro versiooni peal. Siiski pean rõhutama, et need on vahed, mida sai otsitud ja stopperiga võrreldud – tavasituatsioonis on suhteliselt võimatu mingit vahet märgata.

Kokkuvõtteks ütlen seda, et Pro on hea investeering siis, kui hetkel pole ühtegi PS4 konsooli kodus olemas. Sellisel juhul kindlasti tasuks alustada just Pro versiooniga, eriti võttes arvesse, et Pro jaoks mõeldud mängud (ka VR mängud) on alles tulemas lähitulevikus. Kui  hetkel kodus on juba olemas PS4 tavaversioon või Slim versioon, siis ei näe mingit põhjust vahetamiseks, vaid mängi rahulikult ja vaatame edasi, mis tuleb tulevikus.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar