22.-23. novembril 2005 ilmus müügile kauaoodatud Xbox 360. Tollel hetkel oli tegemist esimese seitsmenda põlvkonna konsooliga ning keegi isegi ei teadnud, milline näeb välja uus Playstation 3 ning Nintendo uus konsool polnud veel nimegi saanud. Wii tuli turule 2006 novembri lõpus ning Playstation 3 alles 2007 märtsis.
Xbox 360 tuli välja koos kaheksateistkümne erineva mänguga, millest suur osa olid tolle ajastu spordimängud. Esimese poole aasta jooksul lisandus juurde tervelt 80 mängu ning tundus, et Microsoft on suures hoos. Microsoft tahtis palju tõestada, sest Xbox ei olnud nii edukas kui loodeti ning kuuenda põlvkonna konkurentsis lausa viimane – müües isegi vähem kui Sega Dreamcast. Seda generatsiooni domineeris Sony ja Playstation 2, mis müüs massiivsed 155 miljonit ühikut ning ajas endale kokku 1890 mängu – mõlemad, mis on konsoolide rekordid.
Xbox 360 tuli suure pauguga ning fännid üle maailma rõõmustasid, kuniks hakkasid tulema RROD (Red ring of death) veateated ning garantii läks kuumaks. Esimese kaheksateistkümne kuu jooksul läks garantiisse üle viie miljoni konsooli läbi Euroopa ja Ameerika, mis oli suur tagasilöök. Sellest tulenevalt lasti välja uus versioon – Xbox 360 Elite (120GB). See oli uue disainiga ning pidi olema RROD probleemideta, kuid kahjuks nii see ei läinud. Ligi 20% Elite konsoolidest tuli samuti RROD veaga tagasi ning nüüd oli veel lisandunud plaadilugeja laseri probleemid, samuti kõvakettad lagunesid äärmiselt kiiresti. Microsoft reageeris hästi ning anti välja järjekordne uus komplekt, kuid seekord lausa kaks erinevat. Augustis 2007 ilmus müügile Xbox 360 Premium (20GB) ja Xbox 360 Core. Need kaks versiooni on need, mida tänapäeval kohtab enim ning nüüd tundus, et Microsoft on sõiduvees ning seitsmenda generatsiooni võiduajamise võitja on teada.
Wii kiire müügiedu tegi Microsofti murelikuks, sest Wii müüs esimese poole aastaga sama palju kui Xbox 360 pooleteise aastaga, seega otsustati pakkuda konkurentsi ka pere- ja lastemängude osas. Aastal 2009 kuulutati välja Kinect, mis kahjuks ilmus alles viis aastat peale Xbox 360 tulekut – 2010 november. Siis oli muidugi juba hilja, sest Wii oli müünud kaks korda rohkem kui Xbox 360 ning Kinecti tehnilised probleemid alles algasid.
2008 lasti välja parandatud versioon Xbox 360 Premium masinast, kus põhiline muutus oli uuendatud kõvakettas. See oli kiirem ning suurem – 60GB. Uus versioon ilmus alles 2010 juunis ning selle eesmärk oli minna paari koos peagi ilmuva Kinectiga. Uue versiooni nimi oli Xbox 360 S 250GB, pakkudes suuremaid salvestamise võimalusi, mis oli eelkõige tingitud Playstation 3 ootamatust edust. Kõige viimane Xbox 360 versioon ilmus 2013 suvel nimega Xbox 360 E ning 4GB ja 250GB versioon. Kuni tänase päevani ei ole täielikult kadunud RROD viga, plaadilugejate probleemid on sagedased ning kõik Xboxi versioonid on tundlikud liigutamisele ajal kui mäng on sees töötamas. Tulemuseks on “circle of death” ehk siis ring plaadil, mis tihti on parandamatu.
Tänaseks on Xbox 360 müünud kokku 78,9 miljonit ühikut ning ainult 1,6 miljonit ühikut läbi Aasia regiooni. Kuni tänaseni pole Xbox 360 tootnud ühtegi hästi müünud mängu Aasia regiooni jaoks ning NTSC-J regioonis on ainult loetud arv mänge. Microsoft pole öelnud, et kui suur kahjum tuli nende projektist Xbox 360 Aasia turule saada, kuid 2013 ilmunud raportist on selgunud, et kahjum on sama suur kui Euroopa regiooni kasum – täpne number ei ole avalik. Wii lõpetas oma müüginumbrid 2011 aasta keskel ning jäid pidama 102 miljoni ühiku peal, mis on hetkel ka selle põlvkonna suurim number. Ühikute järgi saaks öelda, et selle võidusõidu võitis hoopis Nintendo ja Wii?
Märtsis 2007 ilmus Xbox 360 suurim konkurent Playstation 3. Sony probleemid müügile tulemisega olid seotud eelkõige BluRay lugejaga, mis konsoolil sees oli ning tollel hetkel ei osatud ette näha, kui õige otsus see oli. 14 kuud müügis olnud Xbox 360 ei olnud mures, sest edu oli liiga suur, et seda tagasi oleks võimalilk teha – vähemalt nii oli nende pressiteade Playstation 3 ilmumisel ning Microsoft tegi isegi nalja Sony uue konsooli hinna üle, mis oli 600 dollarit (1,5 korda kallim kui Xbox 360). Microsofti rõõm oli üürike, sest Playstation 3 FAT versioon mängis nii BluRay plaate, kui ka Playstation 1 ja 2 mänge, lisaks oli PSN täiesti uus konseptsioon ja TASUTA (tasuline variant pakkus 2 tasuta mängu iga kuu), samal ajal kui Xbox Live oli tasuline teenus. Ja muidugi veel see, et Playstation 3 oli esimene konsool, kes loobus regioonidest, andes fännidele võimaluse mängida mänge mistahes maailmanurkadest. Kallist hinnast hoolimata müüs konsool kiiresti. Peagi ilmus probleemidevaba Playstation 3 Slim versioon, mis enam ei olnud suuteline mängima vanema generatsiooni mänge, kuid oli palju odavam ning selle garantii rating oli alla 0,5% – konsoolide rekord. Tänaseks on väljas veel Ultra Silm versioon, mis on 500GB.
Xbox 360 alustas tugevate mängudega nagu “Halo 3“, “Gears of War“, “Dead Rising“, samal ajal kui Playstation 3 tulistas eksklusiivseid mänge välja iga kuu ja seda kuni tänase päevani. PS3 alustas “Uncharted” ja “Resistance” mängudega ning kõik teame, kuhu need tänaseks on jõudnud. Xbox 360 probleemid ja piirangud kerkisid esile kusagil 2009 aasta kandis, kui masin ja nende valitud DVD formaat ei olnud enam suuteline toetama kõiki uuemaid mänge, mistõttu Xbox 360 versioonid enam ei tulnud või olid mitme plaadi peal, kasutades upscaling võimalusi, et saavutada minimaalsed HD resolutsioonid.
Playstation 3 edu Aasias ning kiiresti kasvav mängude valik muutis peagi nendevahelist vahekorda – 2012 aasta suvel möödus Playstation 3 müüginumbritega Xbox 360 konsoolist ning sama aasta lõpus oli Playstation 3 mängude valik tervelt kaks korda suurem kui Xboxi oma. 2013 november juba ilmus Microsofti uus konsool Xbox One.
Mis on toimumas praegu, kümme aastat hiljem? Xbox 360 on viimase kahe aastaga müünud ainult 2,3 miljonit ühikut, kui Playstation 3 müüs 2015 aasta esimeses pooles ainult Aasias 1,8 miljonit ühikut, mis on 200 000 ühikut rohkem kui Xbox 360 kümne aastaga seal kandis kokku. Playstation 3 müüb hetkel üks kümnele Xbox One vastu Aasias, seega võib kindlalt öelda, et Xbox on ja jääb eelkõike Ameerika konsooliks. November 2015 seisuga on Playstation 3 müünud 95,1 miljonit ühikut ning endiselt veel müüb, olles ainukene selle põlvkonna konsool, mis on veel aktuaalne müüginumbrites.
Tagasiulatuvalt saab öelda, et Xbox 360 pidi olema jõud, mis peataks Sony domineerimise konsoolide maailmas, kuid sellel on põhjus, miks Sony suutis tõrjuda nii Sega kui Nintendo nende juhtivatelt positsioonidelt. Xbox One ja Playstation 4 võitlus on hetkel väga ühepoolne, kuid Microsoft võitleb edasi ning loodame, et mõne aasta pärast saame kirjutada, kuidas Xbox One asjad ümber keeras nagu seda tegi Playstation 3.
Palju õnne Xbox 360 dekaadi täitumise puhul! Tõid vajalikku varieeruvust ja konkurentsi maailma, mis on täis mänge!
Jäta kommentaar: