Tootja: Loiste Interactive
Lavastaja: Aleksi Juvani, Jukka Koskelainen
Platvormid: PC
Ilmumisaeg: 15. jaanuar 2016 (I osa), 24. september 2016 (II osa), 27. september 2017 (III osa)
Hind: 22,99€
“INFRA” on (esimese isiku vaates) seiklusmäng, mis on välja töötatud Loiste Interactive (Soome) väikestuudio poolt. Mäng ei tulnud koheselt välja, vaid kolme osana, mis on ilmselt seetõttu, et meeskonnas on kõigest 1 programmeerija ja 4 disainerit ning kogu eelarve tuli läbi eduka Indiegogo rahvarahastuse. Kõige esimene osa tuli 15. jaanuar 2016 siis teine 24. september 2016 ja nüüd 27. september 2017. Struktuuri analüütiku töö on puhas paberimajandus, seega tekib küsimus, kas sellise stiili ja teemaga arendatud videomäng pakub ka mingit naudingut?
Tegevus asetseb linnas nimega nagu Stalburg, mis asub kusagil Läänemere ümbruses ja on muidugi välja mõeldud. Stalburgis on esile kerkinud väga tugev korruptsioon ja sellega seoses peab kontrollima erinevaid asutusi kontrollimaks, et korruptsiooni tõttu ei ole hoonete ehituskvaliteet kannatada saanud. Peategelane, kelle nimeks on Mark (kellega mängib ka mängija), tegeleb selles linnas laguneva infrastruktuuri kontrollimisega ning ühe rutiinse töö käigus jääb varemete vahele lõksu. Nüüd abiks ainult kaamera ja treenitud mõistus, tuleb tee välja leida.
Mängus on väga palju huvitavaid müsteeriumeid ja ülesandeid, mida mängija lahendama peab. Pea alati on olemas kaks võimalust, kuidas kuidagi pääseda või ülesanne ära teha. Mängija jaoks on üritatud teha kogemus piisavalt keeruliseks, et põnevus kestaks ja adrenaliin säiliks. “INFRA” ise näeb välja selline, et mängija jookseb mööda erinevaid niinimetatud koridore ja üritab lahendada mingit probleemi. Märgin ära, et kohati pole üldse kerge neid lahendada, sest näiteks mõni objekt on liiga hästi ära peidetud või ei saa esimese korraga aru kust ja mida otsima peab.
Lisatud on automaatne salvestamine, mis teeb elu kaks korda kergemaks, juhul kui ise ei taha koguaeg salvestada või lihtsalt ei viitsi. Süsteem salvestab võimalikult lähedale, kus mängija just oli. Mäng pole graafika poole pealt eriti nõudlik, vaid rohkem protsessori. Seega kõik kellel uuema generatsiooni protsessorid peaksid saama puhalt mängu jooksutada. Ebameeldivaks jäi siiski visuaalne pool, sest kasutajale pole jäetud palju valikuid, mida saaks muuta. Eriti imelikuks teeb see, et peale on pandud film grain efekt, mis häirib kohe meeletult. Kahjuks uut pole siin midagi, sest tegemist on Source mängu mootoril tehtud mänguga ja sarnaneb väga “Counter-Strike:Global Offensivile” ja muidugi “Sourcile“.
Tuleb ära märkida, et häälte näitlejad on valitud veidralt ja ei lähe kokku tegelastega. Näiteks välimuselt vana inimese hääl tundub olevat rohkem 20-30 kui 40-50. Ülejäänud on hästi paika pandud vastavalt keskkonnale, kuid ühes peatükis pidi kogema väga madalat kaadrisagedust ja tänu sellele pidi peatüki põhimõtteliselt hülgama. “INFRA” on siiski talutav mäng, kuid paljude ebameeldivustega, mis saaks kas eemaldada või parandada. Kohati oleks saanud paremini optimiseerida või teha paremaid juhiseid, mida tegelikult mängus tuleks teha. Igasugused video efektid võiksid olla eemaldatavad, sest kõigile need ei sobi või lihtsalt ei taha.
Isiklikult oleksin soovinud näha ka rohkem tegevust – jah on müsteeriume ja ülesandeid, mida pead lahendama, kuid sellele lisaks oleks võinud näiteks keset mängu tegelasi olla või mingeid videoklippe. Arvan, et 23 eurot selle mängu kohta hetkel pisut palju. Sellise raha eest oleks oodanud palju rohkem sisu. Source mootori asemel oleks võinud võtta mingisuguse teise mängumootori, mis hetkel saadaval on ja kindlasti oleks saanud lugu paremini teostada või kui Source mootoril piiranguid pole, siis on mängu tegijad lihtsalt jätnud asju teostamata või oskused jätavad soovida.
Narratiiv on hea, kuid teostus on veidikene halb. Mängida annab, kuid paljud asjad oleks saanud teisiti teha. Muidugi tuleb ka arvestada seda, et tegemist on siiski küllaltki väikese ettevõttega, kus pole palju disainereid ja programmeerijaid, kuid sellegipoolest, keda huvitavad müsteeriumid ja trikiga lahendused, võivad seda mängu julgelt proovida.
Hinne: 5 /10
+ Hea idee narratiiviks.
+ Huvitavad ülesanded.
+ Pea alati on vähemalt kaks lahendust olemas.– Puudulik teostus.
– Kohati väga halb kaadrisagedus.
– Hind pisut soolane.