Detsembri alguses ilmus Firaxis Gamesi ja 2K loodud taktikaline rollimäng “Marvel’s Midnight Suns”. Unreal Engine 4 peal valminud superkangelaste virr-varr sisaldab 12 mängitavat kangelast ja tervelt 65 tuhat rida dialoogi, mis on korralik amps igale Marveli fännile. Lisaks on mänguga liitumas veel Storm, Morbius, Venom ja Deadpool, kuid seda juba tasulise hooajapääsme kaudu. Esimesel pilgul lihtsakoeline XCOMi (tuntuim mänguseeria antud žanris) kloon muutub iga mängitud minutiga üha unikaalsemaks ja kihilisemaks. Sügavusel ei tundu olevat piiri kuniks kunstilised piirangud ja vägisi sunnitud korduvad tegevused panevad paika konkreetse raami, mis takistab žanri parimatega liitumist. Passiivse turundusega videomäng saabus küll vaikselt, kuid on piisavalt mõjuvõimas, et olla meeldejääv ja kütkestavalt sõltuvust tekitav. Raske on pulti käest maha panna, sest põnev maailm vajab avastamist.
“Marvel’s Midnight Suns” lubab mängida kui Iron Man, Captain America, Wolverine, Spider-Man, Scarlet Witch, Doctor Strange, Captain Marvel, Blade, Ghost Rider, Magik, Hulk ja Nico Minoru. Seda muidugi ainult lahingute ajal. Kolmandas isikus liikumine toimub meie enda loodud karakteriga kelle nimi on Hunter. Me võime olla nii mees kui naine ning välimust muuta vastavalt soovidele. Midnight Suns on teismeliste superkangelaste wannabe Avengers. Seal on noored, kes ei ole emotsionaalselt küpsed, kuid nende võimed on hirmutavad ja tihti kontrolli alt täiesti väljas. Mõtleme siin filmile “The New Mutants” (2020), kus Anya Taylor-Joy kehastas Illyana Rasputinit alteregoga Magik. Nagu seal filmis oli noortel palju probleeme, siis see sarnane atmosfäär kandub ka siia üle.
Narratiiv kannatab, sest Tasujad ei sobi siia
Põhilugu on selline klassikaline ja veidi lohakas Marveli koomiks, kus kuri HYDRA doktor Faustus äratab ellu deemonite kuninganna Lillithi. Kuus kuud peale seda liigub planeedi Maa poole täht nimega “Midnight Sun”, mis destabiliseerib maagiat ja annab märku Lillithi õpetaja Chthoni saabumise kohta. Doktor Strange ja Tony Stark proovivad saada haruldast planeeti päästvat teksti Johnny Blaze’i (Ghostrider) käest, kuid samal ajal toimub rünnak Sanctum Sanctorumi vastu. Võitlusel Lillithi vägedega liituvad ka teised Avengersi liikmed nagu Wanda Maximoff (Scarlet Witch) ja Carol Danvers (Kapten Marvel), kuid neil ei õnnestu vaenlast taganema sundida. Doktor Stange’i viimane plaan on värvata appi neutraalne Midnight Suns, grupp noori ja võimsaid superkangelasi, et deemonite kuninganna ei saavutaks oma eesmärki. Selle jaoks nad kasutavad keelatud maagiat, et tuua ellu tagasi Lillithi tütar/poeg Hunter – kangelane, kes peatas oma ema sadu aastaid tagasi.
Atmosfäärilt ja kerguselt julgeksin väita, et “Marvel’s Midnight Suns” on meenutus aegadest kui Marvel tõepoolest hoolis oma lugejatest. Siin on hea tasakaal fännitoote ja tõeliselt hea teose vahel, kus kohtuvad suurejoonelised karakterid, hea märul, ilusad inimesed ja uhked võimed. Mäng särab eriti säravalt just kaartide poolt juhitud korra põhises lahingus, kuid kannatab enim läbi vabadust piiravate sunnitud tegevuste. Narratiivi põhiliseks nõrkuseks on suur kogus tuntud Avengers liikmeid, kelle iseloomud on veider segu MCU kinoversumist ja koomiksist. Vestlused nendega muutuvad poolkoomiliseks sarkasmiks, mis tõmbab tähelepanu ära nimitegelastelt Midnight Suns liikmetelt.
Sõprussuhete arendamine on lõputu dialoog ja suur töö
Paljud Marveli fännid isegi ei mäleta enam aega kui Midnight Suns oli suuremasse jutuajamisse kaasatud. Kui X-Mehed ja Tasujad, isegi Fantastiline Nelik, on tuntud superkangelaste grupid, siis see 90-ndatel populaarne seltskond ei suutnud ennast pikemaks ajaks pildile jätta. Antud mängu narratiiv on tegelikult tugev ja magus lisa igale fännile, eriti uutele Marveli austajatele. Me näeme tuntud ja vähem tuntuid tegelasi omavahel rääkimas, tihti ka kuulsatest situatsioonidest nii filmidest kui mujalt. Avengers liikmed selgelt on lisatud ainult populaarsuse nimel, et kinoversumi fännidel oleks rohkem tuttavaid nägusid, kuid nende kohalolek devalveerib Midnight Suns liikmete tähendust ja vajalikkust. Sellisel kujul see kõik taandub tagasi järjekordseks Marveli promotooteks rohkem kui tõsiseks katseks anda fännidele midagi head.
Mängu põhiline mahlane osa on mehhanismid, mis kõike seda asja koos hoiavad. Peategelane Hunter peab dialoogides tegema valikuid ning üldiselt on valida kolme erineva vahel – neutraalne, Light ja Dark. Viimased kaks on Hunteri enda sisemine võitlus kui deemonite printsess. Vastavalt valikutele ta muutub heaks või kurjaks, mis omakorda muudab suhteid teiste kangelastega. Ja muidugi on erinevad omadused, trikid ja võimed ka võitlemise ajal. Oluline ja äärmiselt aega nõudev tegevus on sõprussuhete arendamine. Iga karakteriga on võimalik saavutada Level 5 sõprus, mis lukustab lahti Legendaarse kaardi saamise väljakutse. Kahjuks see Level 5 saamine võtab kaua aega ja vaeva ning tihti teeb valesid valikuid, mis hoopis viib taset alla. Romantilisi suhteid kahjuks arendada ei saa.
Taktikaline võitlussüsteem on lihvitud teemant
Mängu võitlussüsteem käib kaartide ümber. Iga karakter saab lahingusse tuua kuni 8 kaarti, millest vähemalt 3 peavad olema Heroic. Kaardid on erinevad oskused ja võimed, mida lahingus kasutada ja need jagunevad kolmeks – Skill, Attack ja Heroic. Iga kaari kasutamine nõuab käigukorda, mida on alati kolm, kuid seda on kerge manipuleerida erinevatel viisidel. Osad kaardid annavad Herosimi, mida saab kokku olla kuni 10. See on eraldi ressurss, et saaks kasutada kaarte, mis lisaks käigukorrale nõuavad veel ka Heroismi. Kaartide väärtused jagunevad omakorda neljaks – Common, Rare, Epic ja Legendary. Ja siit see sügavus alles algab.
Kaarte on võimalik teha paremaks kui kaks samasugust omavahel kokku panna. Lisaks on hiljem võimalik veel enda soovi järgi neile lisada eraldi väikeseid boonuseid. Sellised tegevused võtavad jällegi ridamisi erinevaid ressursse nimega Essence. Ja muidugi ka raha. Kaartide saamiseks on mitu võimalust – kõrvalised missioonid, Hero-Ops, sõprussuhete arendamine ja Coil-ide uurimine. Viimane siit on põhiline ja seda teeb Iron Man. Doktor Stange ja Iron Man teevad Abbey keldrisse uurimise keskuse ja labori, kus mängija saab jällegi avastada ja lahti lukustada vajaminevaid asju. Hunter kannab erinevaid kostüüme ja kaelarõngast, mis kõik annavad jällegi midagi juurde. Doktor Strange avab salapäraseid esemeid, mis iga uurimise käigus tõstab uurimisoskuse taset. See tase määrab, et milliseid uusi asju on võimalik juurde saada. Lisaks on veel tosinaid abiks olevaid esemeid ja kümneid keerulisi menüüsid. Keeruline ja täis palju infot, kuid mänguliselt sügav kaev mille kaudu luua unikaalne kogemus.
Abbey on täiesti eraldi mäng
Üleval mainisin korraks Abbey keldrit, siis nüüd oleks rääkida, et mis see Abbey on. See on vana loss, mis asub peidetud dimensioonis ja käitub siin mängus kui peakontor. Siin toimub liikumine kolmandas isikus ja saame käia igal pool ringi. Suur kompleks on ka ümber maja, mis on omakorda täis üllatusi ja avastamist. Abbey avastamine on täiesti eraldiseisev mäng, sest need pusled võtavad aega. Õues saab korjata erinevaid taimi ja esemeid, et nende abil võlujooke valmistada. Igal pool on Arcane kirstud, mille avamiseks on tarvis võtmeid. Neid leiab kui Abbey ümber olevat suurt ala avastada. Seal on mitmeid väljakutseid ja eduka läbimise eest saab Hunter võimeid oma keskkonda muuta. Näiteks sildu tekitada või seinu lõhkuda ning seeläbi minna täiesti uutele aladele. Esimesel korral tundub kõik ülevoolavalt keeruline, sest kaart on suur ja igal sammul on midagi teha.
Abbey sisemine osa on täis meie sõpru ja kaasvõitlejaid. Kõikidel on omad ruumid ja muidugi siis jagatud ruumid. Seal on raamatukogu, bassein, treenimiseks mõeldud alad, magamise ruumid ja sõjaruum. Abbey tegevus on jagatud kaheks – hommik ja õhtu. Iga hommik saab otsa missioonile minnes ja õhtu algab sealt tulles. Õhtuti on sõprussuhete arendamise aeg, vestlused ja ühised tegevused. Hommikuti on see mahlasem osa nagu uute kaarte tegemine, treenimine, Hero-Ops (valikulised missioonid, kuhu mängija ise minema ei pea, vaid saab kellegi saata) ja asjade ostmine. See päeva-öö tsükkel muutub kiiresti tüütuks, sest piirab mängimise kiirust ja vabadust. Eriti väsitav on iga kord joosta oma tuppa, et magama minna kui see võiks olla mingi eraldi funktsioon mõne nupu peal.
Graafiliselt omas žanris täielik tipp. Produktsioon on vapustav.
Mängul oli ilmumise ajal omajagu tehnilisi probleeme, kuid need parandati kiiresti ära. Sellega kadusid ära tuhmad näod ja animatsioonide mured. Praegune versioon on jooksnud veatult viimased 60+ tundi. Iga kaart siin mängus on eraldi trikk ning sellega käib kaasas unikaalne animatsioon. Meil on 13 mängitavat karaterit, kellel igal ühel on keskmiselt kusagil 30 erinevat kaarti. Ja need kõik on ära animeeritud. Vapustav kogus tööd ja seda annab tunda. Lisaks on meil siin suur kogus tuntud häälnäitlejaid nagu Elizabeth Grullon, Rick Pasqualone, Michael Jai White, Brian Bloom, Yuri Lowenthal, Laura Bailey, Josh Keaton, Steve Blum, Lyrica Okano, William Salyers ja siis veel teised. Lavastajad Chad Rocco ja Jacob Solomon on teinud imelist tööd.
Muusikaliselt on Marveli mängud alati esmaklassilised, siis “Midnight Suns” pole mingi erand. Tim Wynn ja Phill Boucher on loonud vääriliselt eepilise ja filmiliku tasutamuusika, mis tekitab minus nostalgilise tunde. Oleksin nagu tagasi see väikene poiss koomiksiga oma toa voodi nurgal, kes endamisi arutab – kas Ämblikmees on tugevam kui Raudmees? Vigadest hoolimata on tegemist imelise videomänguga, mis teeb õigesti nendes kohtades, mis on oluline. Minu 90+ tundi selle mänguga kadus märkamatult ja juba ootan uut sisu, et selle juurde naasta. Mul on hea meel, et nad viskasid ära XCOMi seeriast tuntud tabavuse tõenäosused ja läksid lihtsamat teed pidi – iga rünnak läheb pihta. See tegi parema kogemuse ning andis põhjuse proovida erinevaid raskusastmeid. Kahel käel julgen soovitada.
Hinne: 8/10
+ Sügav mänguline süsteem, mis ei lõpeta üllatamast
+ Kaartide süsteem ja nende uuendamine
+ Lahing
+ Abbey avastamine
+ Graafika ja animatsioonid
+ Häälnäitlejad ja narratiiv– Avengers võttis tihti loo üle
– Päeva ja öö tsükkel on rõhuv ja vabadust piirav
– Sõprussuhete arendamine on liiga pikk protsess
– Ei ole mitmikmängu võimalust
Mäng ilmus 02. detsember ja on saadaval Playstation 4-5, Xbox One, Xbox Series S/X, Nintendo Switchi ja PC peal.