STAN LEE 100. JUUBEL: Kuidas Marveli superkangelaste kuningast sai moodsa popkultuuri arhitekt

Täna, 28. detsember, märgib saja aasta möödumist legendaarse Stan Lee sünnist. Stanley Martin Lieber on Rumeenia immigrantide laps, kes nägi ilmavalgust 1922. aasta talvel Manhattanil ja temast kasvas tõeline koomiksite ning superkangelaste kuningas. Mehe kõige domineerivamaks kümnendiks oli 60-ndad, kus tema sulest sündis X-Mehed, Thor, Raudmees, Hulk, Must Panter, Daredevil, Doktor Strange, Fantastiline Nelik, Wonder Man ja Ämblikmees. Tänane Marveli suur kinoversum ei eksisteeriks ilma Stan Lee fantaasiata, seega suure juubeli puhul on tore meest veidi lahke sõnaga meenutada.

12. novembril neli aastat tagasi Stan Lee kahjuks suri väärikas eas 95-aastasena. Fännide poolt palavalt armastatud kirjanikule meeldis Marveli filmides väikeseid kõrvalrolle teha ja oli tõeliselt kurb teda näha viimast korda filmis „Avengers: Endgame“. Tegemist on ühe tänase popkultuuri tõelise arhitektiga, kes on kujundanud meie moodsa meelelahutuse läbi filmi, animatsiooni, videomängu ja koomiksi. Ta alustas kirjutamist juba noore mehena kui toimetas surmakuulutusi ja promomaterjali tuberkoloosi keskusele. 1939 alustas tööd Timely Comics’is (hiljem tuntud kui Atlas Comics ja alates 1961 kui Marvel), kus juba kaks aastat hiljem ilmus mehe esimene superkangelane The Destoryer. Veidi enne seda andis oma nägemuse Joe Simoni loodud Kapten Ameerikale, et näiteks kilp võiks visates talle kätte tagasi naasta.

DC Comics oli kuningas kuni saabus Avengers

Superkangelased alustasid tegelikult juba 1930-ndatel kui DC Comics avaldas lugusid Batmanist, Supermanist ja Wonder Womanist. Marveli turuks oli ja jäi ulme ning õudus antoloogiad veel pikaks ajaks, sest 1942 läks Lee USA sõjaväkke. Ta naases küll 1945, kuid tõsiselt alustas koomiksite loomisega 60-ndate alguses. Esimene tõeline hitt saabus 1961 kui tema sulest sündis Fantastiline Neli. Esimest korda koomiksite ajaloos ei pidanud kangelased oma identiteeti peitma ja nad olid tavalised inimesed igapäevaste muredega. Neile anti hellitav hüüdnimi kui „Marveli esimene perekond“, sest selle koomiksiga sündis ka Marvel.

DC Comics oli vaieldamatu turuliider ja tegi otsuse tuua kokku oma populaarseimad kangelased ühte universumisse. Sellega ilmus esimene Justice League of America. Stan Lee samal ajal töötas välja Marveli esimese ja ühe tõelise rahateenija – Ämblikmees. Tänaseni üüratult populaarne sõbralik naabruskonna kangelane tõstis Marveli kaardile. Stan Lee tegelikult alles kogus hoogu. Kohe tuli järgi Imeline Hulk ja Thor. Aastakene hiljem X-Mehed, Raudmees ja Doktor Stange. Ja juba 1963, ainult 3 aastat peale Justice League of America, ilmus esimene Avengers koomiks. Sellest momendist edasi oli Marvel ja Stan Lee sõiduvees.

„Marveli meetod“ andis võimaluse luua sadu koomikseid

1964 ta kirjutas Daredevili ja Wonder Mani. 1965 ilmus Inhumans, 1966 tuli Must Panter, aasta hiljem Kapten Marvel. Kümnendi lõpuks oli ta loonud veel Falconi ja toonud tagasi Kapten Ameerika. Ta suutis kirjutada sadu koomikseid, sest tema alustas „Marveli meetodi“, kus autor ainult teeb loo ja paneelide plaani koos dialoogiga, samal ajal mitu erinevat kunstnikku joonistavad lõpliku toote. Sellepärast on Stan Lee karakteritel alati kõrval teine nimi – originaalne kunstiline disainer. Stan Lee tõusis samal ajavahemikul ka Marveli peatoimetajaks, sest Joe Simon ja Jack Kirby liikusid üle DC Comics juurde. Sellest momendist muutus Stan Lee Marveli avalikuks näoks ja eestkõnelejaks.

Ta alustas animatsioonide ja videomängude masstootmiseid. Ise luges peale paljudele animatsioonidele ning mängudele. Ta alati oli lummatud religioonist ja selle mütoloogilisest tähendusest. Mees ise ei olnud usklik, kuid kasutas palju selle motiive oma lugude ja loodud kangelaste juures. Stan Lee oli omast ajast alati natukene ees. Tema sulest tuli esimene mustanahaline superkangelane, esimesed LGBTQ lood selles vallas ja palju enamat. Ta alati ütles, et tema näeb koomikseid kui päevaseid unelmaid, mis peavad tuju heaks tegema. Samuti korrutas sügavalt hingest, et pole vaja peita oma tõelist loomust ja soovi. Stan Lee näiteks kartis kaua aega kõva häälega öelda, et ta on „ainult koomiksite autor“. Pole olemas seda „ainult“. Unusta see „ainult“. Me oleme kes me oleme ja seda uhkusega.

Stan Lee võrdus Marvel ja vastupidi.

1974. aastal ta võitis esimese Inkpoti auhinna, mis antakse parimale koomiksi autorile. Seda jagatakse iga aasta alates sellest momendist. 1981 ta alustas tööd Marveli filmi projektidega, millest tuli näiteks kuulus Hulki seriaal ja Howard Ducki seiklused. 90-ndad ja edasi ta oli rohkem ärimees ja ikoon kui autor. Ta asutas mitmeid firmasid ja erinevaid projekte, millest enamus on aktiivsed ka täna. Ta muutis superkangelased inimlikumaks ja alustas populaarse trendi, et tõeline jõud on peidus sügaval meie sees. Stan Lee legendaarne karjäär kestis 70 aastat ja selle jooksul ta lõi üle 300 erineva superkangelase. Tema nimi võrdus Marveliga ja Marvel oli Stan Lee. Maailm on täna veidi parem, sest Stan Lee veetis siin natukene aega. Puhka rahus.

Excelsior!

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar