“ELDEN RING”- Videomängude tippklass.

Elden Ring
Elden Ring

Arvustus: “ELDEN RING”
Tootja: 
FromSoftware
Lavastaja: 
Hidetaka Miyazaki
Platvormid: 
PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X , PC
Ilmumisaeg: 
25. veebruar 2022
Toetaja: 
Bandai Namco

Nii mõnedki aastad tagasi välja kuulutatud “Elden Ring” sai üsna kähku üheks kõnekaimaks mänguks eales. Arendaja FromSoftware on tuntud oma väljakutsuvate üllitiste poolest ning huviga oodati, mida suudab pakkuda “Dark Soulsi” frantsiisi looja Hidetaka Miyazaki ning “Troonide Mängu” autori George R.R. Martini vaimusünnitis. Peale pikka ootamist on see lõpuks siin- kas “Elden Ring” tõestab, et kaua tehtud kaunikene?

“Elden Ring” algab kunstilise vaheklipiga, mis tutvustab meile erinevaid tegelasi- Gideon, Fia, Dung Eater, Goldmask ning otse loomulikult, mängija ise. Mäng leiab aset maailmas, kus Elden Ring on pilbasteks tehtud ning erinevad inimesed, kelle ühiseks hüüdnimeks on “Tarnished”, üritavad antud asja parandada, et saada Elden Lordiks. Kuigi teose promomaterjalis kasutati palju George R.R. Martini nime, on nüüdseks läbi mitmete intervjuude teada, et mees tegeles ainult maailma taustaloo kirjutamisega- erinevad tegelased, kellest paljudega kohtub mängija bossiareenil ning nende lood, mis aitavad ehitada maailma üles. Ülejäänud mäng on ikkagi täis Miyazakile omaseid tegelasi, kes isegi surmale näkku naeravad ning aksepteerivad seda, et kõik asjad ongi totaalselt halvasti.

Hiiglaslik maailm

Peale oma tegelase loomist ning oma algusklassi valimist algab suur seiklus- maailm on hiiglaslik ning täis erinevaid koopaid, kaevandusi, katakombe ja palju muud, millele juhtub 99% ajast poolkogemata peale. Tegemist on pea piiramatu avastamisrõõmuga, kuna teoses on ainult mõned asukohad, millele ligipääs mängu algusest puudub. Limgrave’i imeilusad metsad; Liurnia hiiglaslik järv ning maagiakool; Caelidi veripunane mäda; Leyndalli kuldkollased puud ning katused- kõik need on nii erinevad ja ilusad, et pea alati vajus suu lahti, kui täiesti uude asukohta sai jalg tõstetud. Muidugi ei pea seda tegema jalgsi- üsna alguses saab mängija ligipääsu Torrentile- hobusele, kes saab liikuda tunduvalt kiiremini ning suisa kaks korda järjest hüpata(Tuleb mainida, et ka mängija saab niisama hüpata). Pea igas asukohas on ka “Legacy Dungeon”- suurem asukoht, mida võib võrrelda ühe “Dark Soulsi” asukohaga(suuruse mõistes)- erinevad peidetud teed; uksed, mida ei saa avada sealt poolt, kui mängija neid esimest korda näeb; vastased, kellega esimest korda madistades peab alla andma ning hiljem tagasi tulema ning palju muud. FromSoftware’i levelidisain ning aastakümnete pikkune kogemus hiilgab just nendes, sisuga pungini täidetud asukohtades.

“Elden Ringi” maailm on, nagu öeldud, suur. Seetõttu on lisatud siia kaart, mida mängija peab ise lahti saama, kogudes kaarditükke. Tegemist on väga hõlpsa süsteemiga, kuna iga avastatud Grace(mõelge nende peale kui “Dark Soulsist” tuntud Bonfire või “Sekirost” tuttavad mungakujud) on punkt, kuhu mängija saab end teleportida. Neid on palju ning seetõttu on lihtne teose hilisemates faasides minna tagasi mõnda asukohta, kus ennem jõud üle ei käinud. Mängus on ka kohustuslik ala, kus leiduvad erinevad tegelased- Roundtable Hold. Mängija satub sinna päris tihti, et uuendada oma relvi, rääkida tegelastega, osta uut kraami või lihtsalt võtta väike hingetõmme enne mõne bossiga viiekümnendat korda madistades.

Tuttav, aga võõras

Kes on mänginud “Dark Soulsi”, tunneb end väga koduselt “Elden Ringis”- võitlussüsteem on väga sarnane, kuid lisatud on palju erinevaid lisasid, et mängijale veelgi enam vabadust pakkuda. Erinevad loitsud on ägedamad ning tugevamad kui kunagi varem; kaks eri tüüpi tuhka lubavad panna oma relvadele uusi võimeid või kutsuda surnud sõdalaste, koletiste või koguni millegi muu hingi; talismanid, mis võivad muuta kogu mängustiili ja palju muud. “Elden Ringi” vabadus ei piirdu ainult tema massiivse maailmaga- ka mängija enda tegelane on justkui savimass, mida mängu jooksul pidevalt voolida.

Kui mõelda FromSoftware’i varasematele rollimängudele, siis siin on tegemist natuke tuttava, kuid samas ka uuendatud molli andmisega. Alati ei pea oma probleemidele otse näkku jooksma- mängijal on võimalus kavalalt ära kasutada teda ümbritsevat maailma ning ringi hiilida, hüpates kõrgetel katustel, luues ise maailmast korjatud nänniga endale nooli ning pomme ning oma sihtmärgid vaikselt vibuga maha võtta. Võibolla pakub rohkem huvi maag, kes suuda lasta välja erinevaid loitse, alustades maagilistest mõõkadest lõpetades draakonite enda jõudu kasutades. Äkki on mängija siiski lihtne inimene ning jookseb ringi suure mõõgaga, mis ilmselgelt on inspireeritud “Berserki” mangaseeriast, kasutades hüpperünnakuid, et oma vastase tasakaal murda ning neile meeletult haiget teha. Mõni mängija võib olla ka kavalam ning kasutada ära mitut erinevat tuhka, et kutsuda välja olendeid ning lasta nendel töö enda eest ära teha, samal ajal neid ravides. Võimalused on piiritud ning kõike seda toetab hiiglaslik valik relvi, loitse ning rüüsid, et oma kogemus teha endale vastavaks.

Taavet ja Koljat(id)

Bossivõitlusi on palju- kuigi paljud koobastes redutavad elukad leiavad kasutust rohkem kui üks kord, on loos olulist rolli mängivad vastased unikaalsed ning isegi unikaalseimad, mida FromSoftware on eales loonud. Pea iga boss hõlmab mitut faasi, mõni suisa mitut eluriba. Nende liigutused on surmavad ning variatsioon on rohke. Varieeruv ajastus, millal nad oma kombosid teevad, sunnib mängijat elu ja surma piiril mängima veidi rohkem mõeldes, kui meeletult eemale rullides. “Elden Ring” sisaldab nii mõndagi bossi, mis teevad igale teisele mängustuudiole silmad ette. Ühes hilisemas alas kohtub mängija vaieldamatult ühe hirmsaima draakoniga, kes eales videomängudes eksisteerinud- eelnevalt “Dark Souls 3” bossi Midiri käes olnud “FromSoftware’i parima draakoni bossivõitluse” kroon on julgelt üle antud just sellele koletisele, kes ootab mängijat umbes 50-60 tundi peale tema seikluse algust.

Ja kui on raske, siis alati on võimalik appi kutsuda teisi mängijaid, kes on kas noored Jeesused või saavad surma 0.01 sekundit peale võitluse algust. Teistega koos on võimalik ka niisama maailma avastada, kuid tuleb arvestada, et siis puudub ligipääs hobusele ja lisaks on mängija avatud ka nendele tegelinskitele, kelle eesmärgiks on teiste maailma tungida ja neile kolki anda.

Arendajale omaselt on teoses ka mitu erinevat lõppu, mis julgustavad uuesti ja uuesti mängimist. Olles ise praegu oma kolmandal tiirul, võin öelda, et peale esimest suuremat avastamist, leveldamist ja mängu tundma õppimist on päris hea tunne minna näiteks mängu alguses kohe Margiti juurde ning talle kõigest kahe hoobiga ära teha. Kuigi “Elden Ring” on massiivne, on hilisemad tiirud tunduvalt kiiremad, kuigi vastased on numbrite järgi veidikene tugevamad, kui esimesel läbimängimisel. Ei olnud kaua aega tagasi, kui keegi oli juba teose vähem kui tunniga läbi teinud.

Helisev muusika

Maailma avastades, bossidega kakeldes või kasvõi lihtsalt menüüs istudes on taustaks absoluutselt võrratu muusika, mille on loonud mitu erinevat heliloojat, kuid neist potensiaalselt kõige tuntum on “Dark Soulsi” ning “Sekiro” heliriba koostanud Yuka Kitamura, kelle loomingut saab kuulda juba “Elden Ringi” tööle pannes. Erinevaid alasid saadavad lood, mis annavad avastamisele kohutavas koguses kõhedust või vau-efekti juurde. Bossidega kaklemisel muutub meloodia vastavalt faasile, kuhu mängija on jõudnud. Kõik see loob totaalse audioporno(selle parimas mõistes), mida peab kogema ise.

“Elden Ring” on üks selle aasta parimaid mänge. FromSoftware’i kogemus ning uued ideed, George R.R. Martini ning Hidetaka Miyazaki geniaalsed ning samas hullumeelsed ideed ning mängijale antud uskumatu vabadus loovad kogemuse, mis on väärt uuesti ja uuesti mängimist. Just see mäng tõestab seda, et videomängud on kunst. Ootan juba oma järgmist uut tiiru ning kes teab, äkki leian veel midagi, mida siiani pole näinud.

Hinne: 10/10

+ Elav maailm, mis ei ole kunagi tühi

+ Tegelased, kelle lood on unikaalsed

+ Aegumatu võitlusüsteem

+ Mängija piiramatu vabadus

+ Fantastiline muusika

+ Bossivõitlused, mis ei lase alla anda

+ Võrratu levelidisain

Jäta kommentaar:

About Margus Saldre

Twitter- @Fujyno

Lisa kommentaar