“Horizon Zero Dawn” PC versioon annab uue võimaluse nautida tõelist kvaliteeti

"Horizon Zero Dawn" PC versioon
“Horizon Zero Dawn” PC versioon

Kolm aastat tagasi ilmus Playstationi peale “Horizon Zero Dawn“, mis oli suurepärane seiklusmäng. Tegi kõike paremini kui tollane konkurent ““The Legend of Zelda: Breath of the Wild” ning vallutas südameid üle maailma. Pool aastat peale ilmumist tuli ka suur lisapakk “The Frozen Wilds“, mis parandas veidi vigu ning täiendas juba niigi ideaalile lähedal seisvat teost. Olles suur Playstationi austaja, siis armastan neid üksikmänijale suunatud eksklussivseid teosid, kuid samal ajal olen õnnelik, et lõpuks näeb neid ka PC peal. Optimeerimine ning võimalus mänge modida on alati teretulnud lisa ning seda tegin ka värskelt ilmunud “Horizon Zero Dawn” PC versiooniga. Algus oli konarlik ning meel läks kurvaks, sest kogemus ei olnud see, mida ootasin, kuid siis Sony tegi kiire viimase minuti uuenduse. Sealt edasi alustasin mängu taaskord algusest peale, kuid nüüd juba hoopis paremas tujus.

Kuna mängud on juba tegelikult korralikult arvustatud, siis detailidesse ei süvene, vaid hakkan võrdlema Playstation 4 ja PC versiooni. Minu masin on Intel i7-7700K CPU, GTX 2080 ja 32GB RAM ning mängisin 4K/60fps läbi UHD televiisori Dualshock 4 puldiga. Tunnistan ausalt ülesse, et koheselt ei olnud mingit vahet märgata, kuid nagu selgus oli põhjus pigem selles, et kolme aastaga on asjad nii palju muutunud ja mälu petab. Kui võtsin kõrvale Playstation 4 versiooni, siis sai koheselt selgeks, et mitte ainult kaadrisageus pole parem, vaid ka pilt. Teravus ja valgus loovad realistlikuma pildi võrreldes algse versiooniga. Karakteri higistamine on selge, hingeldamine nüüd paistab paremini silma ning loodus on rikkam. Puud ja murukate on tihedam, näeme kaugemale kui enne ning muidugi kõik jookseb stabiilse lukustatud 60 kaadrit sekundis sagedusega.

"Horizon Zero Dawn" PC versioon
“Horizon Zero Dawn” PC versioon

Millised on graafilised võimalused?

35GB suurune esimese päeva uuendus parandas omajagu tehnilisi muresid, mida enam ei hakka eraldi lahkama. Mängu alustades toimub automaatne optimiseerimine, seega tuleb ainult oodata ja hakata mängima. See muidugi ei tähenda, et ei saaks ise erinevaid asju muuta. Antud automaatne protsess võtab omajagu aega ning lisab kettaruumi päris palju, sest renderab omajagu asju varakult ette ära, mis vähendab pildi värelemist ning kaadrisageduse võnkeid. Hoiatus: mängu ruuminõudlus tõuseb üle 100GB, seega selle jaoks tuleb valmis olla. Kui ruum saab otsa selle protsessi jooksul, tuleb ekraani veateade ning kogu mäng tuleb uuesti installeerida. Äärmiselt tüütu ning see mure kahjuks jäi alles ka peale uuendust.

“Horizon Zero Dawn” PC versioon

4K pildiga jooksis esialgu suurepäraselt, kuid kui hakkasin lindistama, siis tegin kontrolli jaoks ekraanitõmmiseid, et saaks kontrollida resolutsiooni, avastasin midagi veidrat. Mäng alustab puhta 4K peal, läheb alla 1080p peale ning siis suurendab seda uuesti 4K peale. Guugeldasin seda probleemi ja selgus, et täisekraani puhul kui tegemist pole toetatud monitoriga (minu puhul siis televiisor), võib taolist probleemi esineda. Lahendus on lihtne – tuleb võtta äärteta täisekraan ning siis jookseb veatult. Isiklikult meeldib graafiline valik nimega “originaal”, mis viitab Playstationi versioonile. Seega on alati võimalus teha samasuguse pildiga nagu seda tegid mängijad konsoolil või panna juurde ja minna kõrgemale. Siiski graafilised uuendused on märgatavad kui originaalne versioon on kõrval, sest vahed ei ole nii suured kui osad mängurid ehk ootasid.

Kas midagi on täiesti katki?

Mis ei toimi hästi? Varjudega ei saa muuta peaaegu mitte midagi. Proovisin erinevaid variante ning vahesid silmaga ei saa eristada. Eriti laia pildiga on näha, et näiteks Aloy ees olevad varjud on teravamad, kuid ka siis võtab see võrdlus mitu pilti ja omajagu tööd – liiga väikene vahe konsooliga. Tekstuuride kvaliteet muutub ainult kaugusesse, mitte mängija juures ning anisotropic seade ei tee mitte midagi. Manuaalselt läbi GPU seadistuse on võimalik saavutada parem tulemus. Kahjuks stabiiline 60fps pole nii stabiiline kui võiks olla. Kõikumine toimus 35-60 kaadrit sekundis, mis kohati oli veider, eriti karakterite rääkimise juures. Midagi ei ole siin päris korras.

“Horizon Zero Dawn” PC versioon

Kokkuvõtteks ütleb, et mul on hea meel, et see mäng leidis tee PC peale. Veidi kahju, et siin on kerged probleemid, mis veidi võtavad ära PC võimsuse potentsiaali, kuid usun, et neid parandusi ja uuendusi tuleb veelgi. Mänguna on tegemist ühe isikliku lemmikuga ning kindlasti mängin selle ka nüüd uuesti lõpuni. Veidi väsisin ära pidevalt uuesti alustamisest, et seda mängu testida, kuid juba ootan kaugemaid momente Aloy loos. Igal juhul on tegemist hea ostuga, eriti kui pole nii võimas arvuti, et 4K üldse isegi proovida.

Mängu saab osta SIIT!

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar