Lühiarvustused: “Chernobyl VR Project” – VR sobib ideaalselt harimiseks / “FoxyLand” – aasta halvim mäng?

Chernobyl VR Project

Tootja: The Farm 51 Group SA
Lavastaja: –
Platvormid: PSVR, OculusRift, HTC Vive
Ilmumisaeg: 26. september 2017
Hind: 9,99€
Toetaja: The Farm 51 Group SA

Chernobyl VR Project” ei ole niivõrd mäng kui suurepärane hariduslik kogemus. Tunnistan, et enne selle Videogamers.eu-le pakkumist ei olnud sellest isegi kuulnud ning esimese hooga arvasin, et see on õudusmäng. Kuni kusagil pool tundi ootasin, et kohe kohe tuleb midagi õudset, sest olen harjunud ideega, kus Tšernobõli katastroof on seotud õudusfilmidega. Algmaterjal on tegelikult sedavõrd paeluv, et sellel teemal on võimalik kõike teha – ka hästi töötavaid videomänge.

“Chernobyl VR Project” on 360 kraadi film, kus mängija ei tee suurt midagi, vaid on lihtsalt kuulaja rollis. Kasutada on ainult üks nupp, millega liikuda ja teha valikuid. Liikumine on piiratud on mõne hoonega nagu haigla ja koolimaja, muudel juhtudel saab ainult ringi vaadata ja nurka vahetada. The Farm 51 Group SA on väikene Poola stuudio, kelle jaoks on tegemist kireprojektiga. See tähendab, et siin ainukene rõhk on sõnumil – õpime inimkonna vigadest. Visuaalselt lummav, sest inimestest hüljatud väikene linn on sünge ja kutsub ennast vaatama, kuid väljaspool seda on pildi kvaliteet nõrgemapoolne. Meenutab Oculus DK1 aegu, kus praeguseks elementaarsed mugavused olid puudu. See on tingitud pikast protsessist, mis läks selle tegemiseks, sest seal on võimalik viibida korraga väga vähe aega, enne kui radioaktiivsus jäädavaid kahjustusi tekitab.

Mängus on põhimenüü, kus on valik erinevate asukohtade vahel nagu koolimaja, lasteaed, spordikompleks, antennid (kõige võimsam osa) ja veel mõned. Osad on veel omakorda jaotatud ruumideks, et lähemalt uurida. Lisana on alati võimalus mõõta radioaktiivsust ja lugeda dokumente, mis laiali vedelevad. Momendil kui avastasin, et see on hariduslik video, mida on VR peal suures koguses, tahtsin selle kinni panna, kuid olin juba konksu otsas. Kuulata reaalseid raadioteadaandeid õnnetuse kohta, vaadata neid ruume ja ümbrust lähedalt, saada teada, mis ja miks kõik toimus. “Chernobyl VR Project” täidab enda eesmärgi, milleks on harida. Olen targem ning huvi ainult suureses. Nüüd on kindel plaan elu jooksul seal ise ka ära käia, nii palju kui sinna tavainimesed ligi saavad.

Hinne: 7,5/10


FoxyLand

Tootja: OraMonkey, BUG-Studio
Lavastaja: –
Platvormid: PC, Mac, Linux, Xbox One
Ilmumisaeg: 17. oktoober 2017
Hind: 2,99€

FoxyLand” on tulemuseks, kui mobiilimäng eksib ära. Tegelikult juba trailer näeb halb välja, kuid kuna Xbox One on tolmu kätte suremas, siis on aeg-ajalt vaja seda kasutada, seega valikute puudumise tõttu tuli see võtta. Lastega koos võtsime selle ette ja tegime algusest kuni lõpuni ära – kusagil 2-3 tunniga, kuid teekond ei olnud lõbus ega nauditav. Tegemist on 2D platvormeriga, kus rebane jookseb ja korjab kirsse ja teemante. Mille jaoks? Keegi ei tea. Mängu müügipunktiks on retrostiil ja unikaalne midi muusika – siis nende asemel seda nii kõva häälega ei ütleks.

Alustan probleemidest (ega siin tegelikult muud ei olegi). Visuaalid on nõrgad ja isegi seda tüüpi mängu kohta. Stuudio on kasutanud internetis leitavaid tasuta materjale – reaalselt. Levelite disain fantaasiavaene ning igasugune väljakutse on puudu. Raskus mängimisel on tehnilised vead, mis ei luba teatud kohtades hüpata või kukub lihtsalt läbi seina (redelist kinni saamine on nagu lotovõit). Muusika on jubedalt piiksuv ja lõputult korduv ainult üks lugu – kõik. Masendavalt nukker kogemus. Lähikene mäng, kus menüüd ei tööta ning näiteks isegi mängu alustamine võttis kannatust, sest nool, millega valikuid teha, ei liigu korralikult ja pidevalt taastab ennast algusesse.

Ei mäleta, millal viimati nägin sedavõrd lohakalt ja halvasti tehtud mäng, kus hinnasilt 2,99€ on ülemõistuse palju. Antud juhul ei tasuks seda isegi tasuta mängida, sest see ei paku mitte midagi. Hetkel ei suuda leida ühtegi väärtust, mille ümber seda “kogemust” siduda – kõik tundub olevat halb. Siiski, midagi positiivset peab olema, seega küsisin laste käest, mis neile “FoxyLand” juures meeldis. Nende ainukene vastus oli “rebane”. See asi lahendatud – rebase eest ei saa miinimumpunkte, kuid kõik muu on kohutav. Raisatud aeg.

Hinne: 2/10

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar