Playlink mängudest: “Knowledge is Power”, “Hidden Agenda”, “That’s You”, “Planet of the Apes: Last Frontier” ja “Singstar Celebrations”.

Sony tuli eelmise aasta lõpus välja uue süsteemiga Playlink, mis ühendab endaga Playstation 4 mängud ja inimeste nutitelefonid. Põhimõtteliselt nagu Jackbox mänguseeria, kuid kasutab veebilehe asemel äppi, seega internetti enam vaja ei ole. Selgelt on eesmärgiks tuua tagasi rohkem peomänge, et haarata kaasa igavlevad täiskasvanud, kes ei oska Dualshock 4 puldiga midagi peale hakata, kuid sooviksid mängida mälumängu ning nautida head lugu, kus otsused on nende käes. Playlink mängud ei ole kõik isegi ainult telefonide jaoks mõeldud, vaid mõni tunnistab ka mängupulti ning kõik üksikud ei pea ka kurvastama – saab ka üksinda mängida, kuid siis on põhimõtteliselt tegemist kõrgema kvaliteetse TellTale narratiivil põhineva videomänguga.

Playstation Eesti andis Videogamers.eu kätte kõik esimesed viis mängu ning koheselt hakkasime ka neid mängima. Kes meie Facebooki jälgivad on ammu näinud klippe meie mängusessioonidest, kuid senimaani ei ole eriliselt seda uut žanri kommenteerinud. Noh, päris uueks ei saa seda nimetada, sest taolisi mäng on tegelikult varem ka tehtud, seega Playlink sümboliseerib Sony enda alažanri mobiili ja konsooli ühendamise jaoks. Alustame mängudest ning vaatame kiirelt üle, et mis on mis ja kuidas need mängivad. Eraldi teksti Singstari kohta tegema ei hakka, sest see on tavaline Singstar, uute lauludega, kus nutitelefon on mikrofoni asemel. 2018 on Playlink mängudest veel tulemas “Frantics” ja “Erica“.


KNOWLEDGE IS POWER

Tootja: Wish Studios, Sony Interactive Entertainment Europe
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4
Ilmumisaeg: 24. oktoober 2017
Hind: 19,99€
Toetaja: Playstation Eesti / Sony

“Knowledge is Power” on mälumäng, kus on olemas ka väikene taktikaline element, mille abil endast targemat ja kiiremat vastast tagasi hoida. Iga mängija valib endale avatari, kuhu siis pildistab enda näo. Mäng kestab kokku 12 vooru, kus neljas ja kaheksas on teistsugused kui tavalised küsimused ning viimane on erivoor, kus kõikidel on võimalus kogu asi võita. Mängukõik on lihtne – enne iga küsimust on neli teemat, millest iga mängija saab valida lemmiku ning populaarseim osutub valituks. Asjade huvitavamaks tegemisel on abiks võimalus ühe korra mängu jooksul enda valik jõuga läbi suruda.

Küsimustele vastamine on kerge, kus tuleb leida õige vastus valikvastuste hulgast ning kiireim õigesi vastanud mängija saab enim punkte. Siin tuleb sisse taktika, sest iga mängija saab kedagi teist segada. Selle jaoks on mängus olema jää (tuleb vastust mitu korda vajutada, et jää lõhkuda), lima (tuleb ekraan limast puhtaks pühkida), pommid (pommid lendavad ekraanil ringi ja pihta minnes tuleb natukene aega oodata), nibbler (väikene koletis, kes sööb osa tähti vastustest ära), diskopall (korrutab kõikide mängijate punktid kahega) ning täht (ennustus selle kohta, et kes vastab õigesti ning hea valiku puhul saab tema punktid ka endale lisaks). Kõik need asjad lisanduvad üksteisele otsa, seega mida rohkem mängijaid, seda kaootilisem see on.

Neljas voor on sorteerimine paremale ja vasakule, vastavalt teemale. Kaheksas voor on paaride leidmine vastavalt teemale ning kummaski erivoorus segada ei saa. Viimane voor võtab mängus kogutud punktid ja paneb mängijad trepile vastavalt järjestusele. Kes esimesena tippu saab on võitja. “Knowledge is Power” on äärmiselt tore mäng, kus peale kümneid mänge ei ole ühtegi küsimust korduma hakanud. Meeldib idee, et pole vaja internetti ning palju inimesi saab telefonidega mängida. Küsimused on suhteliselt üldised ning sobilikud rahvusvahelisele mängule, seega leian, et siin on konkurentsi Jackboxi seeriale piisavalt.

Hinne: 8/10


HIDDEN AGENDA

Tootja: Supermassive Games, Sony Interactive Entertainment Europe
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4
Ilmumisaeg: 24. oktoober 2017
Hind: 19,99€
Toetaja: Playstation Eesti / Sony

Hidden Agenda” on nagu “Heavy Rain“, kuid parema visuaalse kvaliteediga ning vähemate QTE-ga (quick time event). Kuna see on Playlink mäng, siis mängitakse samuti läbi nutitelefoni ning siin mängus on eesmärgiks teha otsuseid. Tegevus ekraanil jookseb ise ning enamus ajast vaatab nagu filmi. Mängijatel on mitu rolli, kus fookuses on üks vana juhtum, mille kurjategija surmanuhtluse aeg hakkab kätte jõudma. Üks prokurör on veendunud, et vang on süütu ning alustab juhtumi uurimist uuesti. Sündmust uurinud politseinikud tuuakse teemasse, vanad asjad kistakse ülsse ning sündmused tulevad päevavalgele, mida keegi ei osanud oodata. Siin on kergem mõelda sellest kui paaritunnisest filmist, mis keskmisest lõbusam.

Visuaalselt on mäng tugev, kus nägude animatsioonid on ühed parimad, mida olen näinud, kuid väljaspool seda ei paku see suurt midagi. Esimene tunnikene on lõbus, kus saab dialoogi valikuid teha, toast vihjeid otsida ning isegi märulist osa võtta enda kiire reaktsiooniga, kuid see tegevus kaotab võlu kiiresti. Põhiliselt kannatab nõrga narratiivi ja tihti seosetu dialoogi tõttu. Teod ja tagajärjed on paigast ära ning tihti on tunne, et midagi on vahelt puudu. Suuri üllatusi lugu ei paku, kuid selle kahekümne euro eest on siin mängu ikka korralikult. Soovitan seda proovida, eriti kuna on niivõrd lühikene ning annab huvitava ülevaate Playlink võimalustest.

Hinne: 6/10


THAT’S YOU!

Tootja: Wish Studios, Sony Interactive Entertainment Europe
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4
Ilmumisaeg: 04. juuli 2017
Hind: 19,99€
Toetaja: Playstation Eesti / Sony

That’s You” on üks esimesi Playlink mänge, mis oli ka pikalt tasuta kõikidele PSN kasutajatele ning hiljem veel PS+ omanikele, seega võib arvata, et tegemist hetkel kõige populaarsema Playlink mänguga. Minu peres osutus see üllatavalt popiks just tänu sellele, et abikaasale ei meeldi muud tüüpi mängud ja selline rahulik üksteise avastamine läbi huumori on just tema maitse. Siin mängus ei pea tegelikult midagi muud teadma kui inimesi kellega koos seda mängid. Klassikaline peomäng, kus seltskond vastab küsimustele ühe inimese kohta seltskonnast. Siin mängus on küsimused hüpoteetilised situatsioonid nagu näiteks, et mida keegi teeks kui kohtaks metsas karu?

Mänguna kusagil 20 minutit pikk sisaldab lastele mõledud versiooni ja täiskasvanute veidikene nilbemat versiooni, et ikka kõigil oleks lõbus. Paraku erinevaid asukohti mängus on ainult 8, seega kiiresti hakkavad asjad korduma.  Samuti joonistamine enda väikesele nutiteleoniekraanile pole just kõige lõbusam, kuid näiteks tahvelarvuti ekraaniga on lugu juba palju palju parem. Mängu võidab enim punkte kogunud mängija ning neid saab kahel viisil – olles osa populaarseimast vastusest kus vastuste arv määrab punktid (x100) ning panustas pudelikorke, mida igal mängijal on teatud arv. Pudelikork on punktisumma kahekordistaja, seega maksimaalne võimalik punktisumma ühest küsimusest on 1000 (500+500). Väga kerge, kiire ja lõbus. Soovitan.

Hinne: 7/10


PLANET OF THE APES: LAST FRONTIER

‘Tootja: The Imaginati Studios, FOXNEXT Games, Creative England
Lavastaja: –
Platvormid: Playstation 4
Ilmumisaeg: 21. november 2017
Hind: 19,99€
Toetaja: Playstation Eesti / Sony

 “Planet of Apes: Last Frontier” põhineb kuulsal filmitriloogial ning mängu tegevus leiab aset filmide “Dawn of the Apes” (2014) ja “War for the Planet of the Apes” (2017) vahel. Sarnaselt “Hidden Agenda” mängule on ka siin ainult valikute tegemise küsimus, kuid see ongi kõik. Erinevalt “Hidden Agenda”, kus mängijal oli suurem roll kui ainult valikuid teha, siis siin on see täielikult taandunud kuni mitte vajalikuks olemiseni välja. Olgugi, et tegemist on Playlink mänguga, siis seda on võimalik ka tavalise Dualshock 4 puldiga mängida, kuid kuna küsimustel ja valikutel on taimer, siis tegelikult ei pea tegema muud kui võtma kõrvale joogi ning filmi nautima. Tõsi, vahel siiski tuleb vajutada X nuppu, et tegevus edasi liiguks. Need on siis momendid, kus toimub midagi olulist.

Paraku siin sündmuste käiku väga muuta ei saa, sest tegevusele on järg juba olemas ning kui filmid on vaadatud, siis mingeid suuri üllatusi ei ole. Sellest kõigest hoolimata nautisin seda väga ning minu jaoks oli see esimene Playlink mäng (kuna sain kõik korraga, siis see tõmbas kõige enam). Olgugi, et see ja “Hidden Agenda” kukuvad samasse auku kui žanr, siis tulemus on vastupidine. Kui “Hidden Agenda” on ilus ja tehniliselt innovatiivne, andes mängijale suuremat rolli, siis “Last Frontier” on tehniliselt täiesti simplistlik ning mängjale konkreetset rolli ei teki kuni lõpuni. Samal ajal “Hidden Agenda” lugu on igav, kerge pöördeid märgata ning üldiselt suhteliselt kližee, siis “Last Frontier” on täis sümpaatseid karaktereid, hästi paigutatud sündmuseid ja põnevat tegevust, kus dialoog on tugev ning olustik tõmbab kaasa. Üldine kogemus on positiivne, oleksin lihtsalt soovinud omada mängus suuremat rolli, kuid mõistan, et Playlink on uus asi, seega katsetamine on loomulik. 2018 on tulemas mäng “Erica“, mis on taoline kinemaatiline narratiiv, seega hoiame pöialt ja vaatame, mis tuleb.

Hinne: 7/10


Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar