“Tech support: Error Unkown” – tundsin ennast kui päris klienditeenindaja.

Tootja: Dragon Slumber, Iceberg Interactive
Lavastaja
Platvormid: PC, Mac, Linux
Ilmumisaeg: 27. veebruar 2019
Hind: 9,99€

„Tech Support: Error Unkown“ on mängusimulaator, milles on võimalus olla eraklientide teenindaja. Idee on lihtne – lülita arvuti sisse ja hakka raha teenima klienditoe valdkonnas. Aja möödudes muutub tegevus ning on võimalus hakata tegelema ka illegaalse tööga ehk häkkimisega. Saab liituda ka illegaalse grupeeringuga vastavalt tahtmisele. Kogu tegevus on tekstipõhine ja arvutiekraanil.

Mängija tööks on aidata inimesi, kel on probleeme oma nutiseadmete või muu elektroonikaga. Alustuseks on arvutisse laetud vaid 3 rakendust: veebirakendus, email ja erinevad vidinad. Varsti saabub kiri, kus mängijale pakutakse uut tööd ning kus tutvub sellega lähemalt. Saadetakse uus rakendus, kuhu hakkavad tulevad eraklientide küsimused ja soovid. Klientidele tuleb vastata võimalikult kiirelt ja konkreetselt, aidates neid kõigega. Ebaõnnestudes tihti ja eirates kliente, pole just raske töökohalt kinga saada, ning oma inventariga lõpparve teha. Õnneks mingisugune salvestamise funktsioon on olemas, seega ei pea tunniajast töötamist ja vaeva prügikasti viskama.

Ei lähe palju aega mööda kui juba ongi esimene klient oma soovi klienditeenindajale esitanud. Selleks, et aru saada mis kliendil mureks, peab temalt küsima mis mureks ja mis juhtus. Näiteks võib tuua isiku, kel ei lähe telefon tööle. Rääkides tuleb välja, et isikul kukkus telefoni vette ja seda on vaja kuivatada. Õiged juhised abivajajale andes saad kiita ja positiivse tagasiside märke. Kui aga klienditeenindaja on jätnud midagi kahesilma vahele või unustanud, siis saab negatiivse tagasiside märke ning saab teada mis on valesti tehtud. Siia võib tuua näite, et isik on kirjutanud klienditeenindajale, kuna ekraan on purunenud ja ise seda parandada ei soovi, ning puudub kõrgeim, vaid tavaline garantii, siis ei pea kahjusi hüvitama.

Mängu tegevus sarnaneb päris elule, kus tööpäevad algavad kell 8 hommikul ja lõppevad kella 5 paiku õhtul. Mida rohkem päevi möödub ja positiivset tagasisidet on saadud, siis ootab mängijat ametikõrgendus. See toob kaasa uued lahendused ja rakendused probleemidele. Kui karjääriredeli algul sai vaid pakkuda lahendusi ja saata kellegi targema juurde, siis nüüd on võimalus ka ise rohkem aidata. Näiteks saab jälgida kadunud mobiilseadme asukohta, logides sellesse seadmesse sisse ning saata selle asukoht, pakkuda ka erinevaid parandusteenuseid inimestele, kel puudub garantii ja nii edasi. Arvutis on ka rakendus nimega Wiki, kus on võimalik näha erinevad võimalusi mobiilseadme parandamiseks. Kui inimene kirjutab, et tal on raskusi interneti ühendusega siis sealt saab kiiret ja konkreetset abi.

Muidugi ei puudu mängust ka tüngakõned ja erinevad rahanõuded. Üsna alguses hakkab kirjutma nõbu, kel ema on väga haige ja vajab raha, kuid ka terrorismi organisatsioon, kelle kaudu on võimalik hakata häkkima.  Võimalik on ise valida oma tulevik minnes omale kõige sobivamat teed.

Mida kauem on tööl oldud, seda rohkem põnevust tekib. Hakkavad tulema erinevad kirjad, milles räägitakse plaanidest ja sündmustest. Erinevad turvameetmed võetakse kasutusele ning et neist võimalikult hästi aru saada, peab e-kirjad korralikult läbi lugema. Läbides mängu jäin ühel momendil sügavalt jänni. Tuli süsteemikontroll, kus pidin sisestama koodi, et oma tööd edasi teha. Kui selle põrusin, kaotasin aega ja mind vallandati töölt. Tulevad ka teised erinevad süsteemiuuendused, kuid ka tõrked näiteks bluescreen.

Kuigi teose idee on huvitav ja kaasahaarav, nautisin mängimist ja oli nii realistlik, et tundsin end kui päris klienditeenindaja, siis nautisin tegutsemist vaid esimese tunni vältel. Palju tegevust hakkas korduma ja erinevad uuendused olid liiga harva, et püsiks põnevust. Erinevate meilide lugemine ja nendest mõistmine võttis ka omajagu aega, kuna iga pisemgi detail võis määrata su töö tulevikku. Kuid kui oled tüdinenud tavapärastest mängudest, siis see võib olla hea lahendus, kuna erineb teistest mängudest ja saab rahus mõelda ning tunda ennast kui populaarse mobiilifirma töötajana. Mäng sobib ka noorematele, kuna on võimalus ka mängusidene ropendamine välja lülitada.

 

Hinne: 6/10

+ Idee on omapärane.
+ 3 erinevat võimalust läbides mängu.
+ Katsumuste küllas.
+ Olemas ka „Ropendamise“ väljalülitamine.
+ Võimalus valida ise oma tulevik.

– Narratiiv on üks ja see sama, ning muutub ajapikku igavaks.
– Arusaamatud ülesanded.

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar