Tootja: Bandai Namco Entertainment
Lavastaja: Shinji Takamatsu
Platvormid: Playstation 4
Ilmumisaeg: 6. juuli 2017
Toetaja: Bandai Namco Entertainment
Suured animerobotid on mulle lapsest peale, erinevatel platvormidel ja žanrites huvi pakkunud, välja arvatud Transformerid, sest see tundub lihtsalt naeruväärne. Kõik need, kes saavad aru millest räägin, on kindlasti ka tuttavad suurima robotimängude probleemiga. Animerobotid näevad välja oluliselt ägedamad kui mängudes ja probleemiks oleks see, et äärmisel juhul on neil võimalik muuta ainult relvastust. Seevastu nendes teistes robotimängudes, mis on veidi vähem animelaadne toode, on võimalik tundideviisi meistriteoseid valmis vorpida, muuta värvi ning nikerdada iga pisemat detaili, kuid vaatamata kõigile võimalustele, ei ole neis seda animeroboti hinge. Täpselt sama võib öelda ka käesoleva teose kohta. “Gundam Versus” toob mängijani suurel hulgal erinevaid mechasid, kes kindlasti tulihingelisele fännile ühest või teisest kohast tuttav on. Vaatamata sellele, et tegemist on isikliku esimese Gundamiga, leidsin minagi mõne tuttava isendi.
“Gundam Versus” on fännidele mõeldud võitlusmäng, kus puudub igasugune narratiiv ja vaheklipid. Kõik on puhtalt selleks, et mängija(d) saaksid lihtsalt minna ning oma lemmikmasinaga suurest kultusesarjast kusagil tühjal platsil üksteist tükkideks materdada, ilma et peaks aega mingisuguse mitte kaasakiskuva narratiivi peale raiskama. Mida muud ühest hiigelrobotitega 3D kaklusmängust ikka soovida. Kui on mõni lugeja, kes ei tea täpselt millest räägin ning arvab et Gundam on lihtsalt üks anime, mis tehti aastal 2015, siis kahjuks see nii ei ole. Kogu saaga on tagasihoidlikud 38 aastat ja natuke peale vana, hõlmab paljusid mänge, filme ning animatsioone ja otse loomulikult suuremas koguses mänguasju. Täiesti vabalt saaks öelda, et võrreldav Power Rangersi suuremahulise universumiga.
Esmakogemus Gundamiga oli üllatav. Mängu enda allalaadimine kestis küll üsna pikalt, kuid juba varakult oli võimalik proovida ühte lõputute eludega lahingut keset tühermaad. Sellel hetkel loomulikult arvasin, et mäng on installitud ning selle lühikese lahingu jooksul toimuvad viimased muudatused. Vastaseks loomulikult vaevu üritav tehisintellekt ning taustaks käis üks nähtavasti väga vana Gundami theme song, mis kõlas nagu katkine plaat. Antud lahingut sai proovitud tagasihoidlikud pool tundi, enne kui aru sain, et mäng laeb ennast veel seitse tundi alla. Selleks ajaks oli kahju juba tehtud ning olin võimeline seda kohutavat jaapanikeelset laulu juba peast laulma. Seitse tundi hiljem, kui kõik valmis oli, suundusin esimese asjana õpetuse menüüsse, sest esialgne lõputu lahing oli lihtsalt kaos.
Tutorial käib küll üle kõik uue mängija jaoks vajalikud põhiasjad, kuid võiks olla oluliselt parem. Pole tähtis, kas on vaja õppida kiiret kõrvaleliikumist või mingit kindlat rünnakut, õpetuse samm loetakse enamasti läbituks, kui märklauaks olev robot juba hävitatud on, isegi kui ei tehtud seda, mida õpetus ette nägi. Üsna tüütu on ka laadimine iga õpetusosa vahel, kõik oleks võinud olla palju sujuvam. Loomulikult saatis kogu seda tutoriali osa üks ja sama kindel laulujupp, millega ma juba eelnevalt tuttav olin.
Päris mängus on enamasti abiks paariline, kes suurema osa ajast juhtub olema tehisintellekt, mitmikmängus on võimalik paariliseks võtta sõpra või kedagi juhuslikku, kuid seda ainult läbi interneti, kohalik mitmikmäng puudub. Kindlasti tahab “Gundam Versus” oma liikumismehhaanikaga korralikult harjumist. Iga kiirem liigutus kulutab energiat, aeglase liikumise kätte sureb aga üsna kiiresti. Energia varud on küll väiksed, kuid taastuvad õnneks üsna kiiresti. Väga harjumatuks osutus kaamera ja vaatenurga mitte keeramise võimalus. Igasugustes muudes mängudes on võimalik pilti keerata, kasutades selleks paremat analoogi. Antud teoses seda pole ning enda ümbruse nägemiseks tuleb vahetada (vahel korduvalt) märklauda.
Kõik erinevad kaugrünnakud kasutavad spetsiaalset laskemoona, mis mõne lasuga otsa saab, aja jooksul see jällegi taastub. Meeldiv on näha, et osad rünnakud võivad ka oma olemust muuta, vastavalt sellele mis suunas mõnda noolt vajutatakse. Kogu lahingu taustaks teeb erinevaid hääli mängija navigaator, keda on võimalik soovi korral muuta. Kogu lahingusisene kisa on loomulikult jaapanikeelne ning seda pole võimalik muuta, samuti pole ka subtiitreid. Kokku sisaldab “Gundam Versus” 94 erinevat masinat, millega areenile astuda, nendest 13 on lisadena ostetavad. Kõik pakuvad erinevaid võimalusi ning iga mängija peaks nende hulgast leidma vähemalt ühe, mis talle sobilik on. Lisaks navigaatorile on ka võimalik muuta ühte Striker’i nimelist relva, kuid kõik muu varustus roboti küljes on kahjuks puutumatu.
Enamuse ajast veetsin Ultimate Battle mängurežiimis, kus mängija peab ennnast ja paarilist elus hoidma, samal ajal kui lainetena vastaseid peale tuleb. Iga viies laine toob endaga kaasa ka bosskarakteri. Ultimate Battle sisaldab endas ka killukest online mängu, kus aeg-ajalt tuleb extra wave. Lisalaine kujutab endast juhuslikku missiooni teiste mängijatega, näiteks üksteisele võidu pihta tulistamist suurima skoori peale, vastaste jahtimist suurima skoori peale või ülisuure bossi hävitamist. Ka boss võib vabalt olla mõni teine mängija. Peale iga laine võitmist saab oma robotit veidikene ajutiselt tuunida ning suurendada rünnakut või kaitset. Üksi tehisintellekti vastu võitlemiseks on Trial Battle, kus tuleb läbida jada erinevaid ülesandeid, kus vahel antakse mängijale võimalus mitme missiooni vahel valimiseks. Oskuste harjutamiseks on olemas Free Battle. Vastaseks ja paariliseks on ainult tehisintellekt ning mängija saab enne lahingut kõik oma soovi järgi seadistada ning paika panna.
Mitmikmängude all on saadaval Ranked Match, mis mingil põhjusel mind sisse ei lasknud, väidetavalt on vaja oma taset juba enne sisenemist tõsta, kuid ei paistnud, et seda mujal teha saanud oleks. Casual Match lubab teha kuni 3 vs 3 lahinguid ning selle lõppedes leiab mängija end peamenüüst. Pole olemas sellist asja nagu rematch (kas see üldine Namco Bandai probeem, sest Tekken 7 ja Dragon Ball Fighter Z kannatavad sama probleemi käes?). Player match lubab luua ruumi, kuhu sõpra mängima kutsuda või mõnda juhuslikku inimest oodata. Üllatavalt pikalt on vaja mitmikmängus vastaseid oodata, ju siis pole uus Gundam veel nii levinud.
Välimuselt näeb siiski uus Gundam välja suurepärane ning juba visuaalne poole üksinda tekitab tahtmist seda proovida. Robotid näevad üsna võimsad välja ning nad ei ole mitte kuidagi ühesugused, seega iga fänn võib rahule jääda. Erinevad areenid, kus lahingud toimuvad, sisaldavad palju objekte ja ehitisi, mille taha varjuda saab, samas on neid ka võimalik lõhkuda. Üleüldine levelite disain on suurepärane ning kõik detailid näevad välja üsna kenad. Muusikavaliku osas pole midagi halba öelda, sest osa muusikat on kindlasti ka fännidele mõnest animatsioonist tuttav, kui mitte kõik. Kui on mingisugune kindel lemmiklaul, siis on võimalik seda mõne robotiga siduda, et seda tihedamini kuuleks. Vaatamata sellele, et ma pole seadistuses midagi paika pannud, on siiski üllatavalt tihti kuulda ühte vana tuttavat viisijuppi, millega juba esmakatsetusel kokku puutusin.
Kokkuvõtteks võib öelda, et ootasin siiski natuke enamat. “Gundam Versus” on väga ilus mäng, liikumismehaanika võiks küll olla parem, kuid sellega harjub ning mittemängitavaks see seda teost ei muuda, pigem lisab omajagu riski ning sunnib mängijat tegema paremaid otsuseid liikumise osas. Pigem on probleemiks see, et pidevalt sama asja tegemisest tüdineb üsna kiiresti, tehisintellekt ei paku sellist väljakutset nagu sooviks, samas päris inimestega mängimine ei toimi nii hästi kui võiks. Pole ka mingit sisu või narratiivi, mis tekitaks uuele inimesele huvi seda mängida, seega pigem on see toode tõesti suunatud fännile, kes kõike juba teab või on žanriga tuttav. Pettumust valmistab ka pisiasi, et roboteid pole võimalik kuidagi paremaks teha, alamenüüs asuv skill tree annab lisaks mõnele uuele strikerile juurde ainult tiitleid ja erinevaid embleeme. Hetkel ei jää üle muud, kui tunnistada pettumust. Lisaks tuleb ära mainida pisiasi, et “Gundam Versus” ei lase videosid salvestada traditsioonilisel teel, sest share nupp ei tee midagi. Küll aga on olemas mängusisene automaatne replay salvestamine.
Hinne: 7/10
+ Palju karaktereid, kelle vahel valida
+ Ilus välimus.
+ Mitmikmängu olemasolu.
+ Võimalik kehastuda mitmikmängus bosskarakteriks.– Liigselt korduv mängumehhaanika.
– Pole võimalik share nupuga klippe salvestada.
– Vähe sisu.
– Online keskkonnas on vähe mängijaid kohalikule huvilisele.