WHO lisab uuel aastal sõltuvusliku videomänguhäire rahvusvahelisse haiguste nimekirja

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) on videomängude mängimisega seonduvaid kasusid ja ohte jälginud viimased kümme aastat. WHO defineerib, et sõltuvuslik videomänguhäire (gaming disorder) tähendab, et inimese elus on kõik muu peale mängude tahaplaanile jäänud. Tekib põhimõte, et mängust saab reaalsusest kaugenemine, mis ainult süvendab päriselulisi probleeme.

Sõltuvusliku videomänguhäire diagnoosi saab inimesele panna siis, kui ülejäänud maailma eirav käitumine on kestnud vähemalt aasta.

The Daily Mail kirjutab, et teisi tehnoloogiaga seotud häireid veel rahvusvahelisse haiguste nimekirja kantud ei ole, seega pole seal näiteks interneti- või nutitelefonisõltuvust. Viimastel aastatel on muuhulgas arvatud sedagi, et ametlike haiguste sekka võiks jõuda ostlemissõltuvus, töönarkomaania ja isegi sõltuvus teleseriaalidest.

Vladimir Poznyak on WHO vaimse tervise ja sõltuvusttekitavate ainete osakonna juhtivaid nimesid ning tema ütleb, et meditsiinitöötajad peavad aru saama, et videomängusõltuvus võib viia tõsiste tervisehädadeni. “Suuremal osal inimestest, kes videomänge mängivad, ei ole häiret,” toonitas ta. “Täpselt nagu ei ole kõik inimesed, kes alkoholi tarvitavad, alkohoolikud.”

Hinnanguliselt jääb problemaatiliste mängijate hulk 0,2 – 20 protsendi vahele, nii et käärid on väga suured.

Rahvusvahelist haiguste klassifikatsiooni uuendati viimati aastal 1990.

Allikas: Daily Mail / Forte

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar