Arvustus: Xbox One X Scorpio Edition – kas väärt ost või mitte?

Xbox One X on värskelt ilmunud ja hetkel kõige võimsam mängukonsool Microsoftilt, mille eesmärgiks on pakkuda konkurentsi Playstation 4 Pro võimsale mängumasinale. See on juba kolmas Xbox One konsool, mis kaheksandal põlvkonnal on ilmunud, kus esimene oli Xbox One ja teine Xbox One S. XBX toob endaga kaasa maksimaalse võimekuse, mis hetkel konsoolidel on saada ning on suunatud mänguritele, kes soovivad nautida parimat võimalikku pilti enda kodusel 4K UHD HDR televiisoril.

Konsooli võtmefunktsioonideks on stabiilne ja voolav ökosüsteem, pakkudes päris 4K (3840 x 2160 pikslit) HDR (high dynamic range) kvaliteeti nii RGB (8 bitti) kui YUV420 (10 bitti) värvilahenduse puhul. Masinas on Dolby Atmose helisüsteemi tugi, 4K Bluray mängija, kolm USB 3.0 porti, optiline heliväljund ja 2 HDMI otsa (HDMI 2.0 välja, HDMI 1,4 sisse). Masinal on kaheksatuumaline 2,3GHz protsessor, kuue terafloppine graafikakaart (AMD 1,172GHz 40 CU), 12GB RAM (GDDR5 6,8GHz) mälu, 1 TB salvestusmahtu ja 245W sisseehitatud toiteplokk. Konsool on väiksem kui esimene, kuid suhteliselt sama suur kui S versioon, dimensioonidega 30cm x 24cm x 6cm, kaaludes 3,8kg. Xbox One X maksab ca 600€.

Numbrid on ilusad, jättes paljud mängurite arvutid selja taha, siis reaalne mängude arv ja 4K tugi ei ole praegusel hetkel veel midagi, millest saaks pikemalt rääkida. Ajaga lisatakse mänge, millele pakutakse 4K tuge, kuid kuna enamus seda kunagi ei saa, siis suurem osa mänge on põhimõtteliselt samasugune kõikidel Xbox One konsoolidel. See tähendab, et Xbox One X kogemus on seotud individuaalsete mängudega rohkem ning tõenäoliselt vajab aega, et ennast korralikult juurutada. Sellest hoolimata ei saa eirata masina võimsust ning mida selle tootmine esindab. Esiteks tõstab see konsoolide kvaliteeti, teiseks suurendab tuge 4K mängimisele, millest lõikab kasu ka PC ja PS4 Pro omanikud ning kolmandaks selle ilmumine pikendab kaheksandat konsoolipõlvkonda paari aasta võrra. Kuid kas see kõik tähendab, et Xbox One X on konsoolimängurile kohustuslik ost või seda võib vabalt vältida?

Väiksemal disainil on suuri eeliseid võrreldes esimesel 2013 aastal ilmunud versiooniga, mis oli jubedalt suur ja kandiline koos telliskivi suuruse adapteriga, mis tegi selle konsooli paigutamise keeruliseks. Esimesel versioonil oli jahutus otse konsooli peal, seega sinna ei tohtinud kunagi midagi panna, kuid Xbox One X jahutus on konsooli taga, seega nüüd saab erinevaid masinaid üksteise peale ladude – kui peaks selline soov olema. Väljaspool seda on Xbox One X sarnane eelmiste versioonidega, kus internet, USB, HDMI ja teised pordid on kõik samades kohtades, ainult külje USB on läinud teisele poole. Masina kate on matt, seega seda ei kriimusta nii kergelt, kuid visuaalselt on Xbox One S silmale meeldivam, eriti erksa valge värviga. Minu käes olev Xbox One X Scorpio limiteeritud versioon on natukene teistsuguse disainiga ka kui standardne XBX.

Võimekus on olnud suur probleem Xbox One jaoks alates algusest, kus suurem osa mänge on viidud 720p resolutsiooni pealt 1080p upscaling tehnoloogia abil, samal ajal kui turuliidel Playstation 4 seda ei vajanud. Xbox One S oli juba võimsam ning 4K suuteline, kasutades samuti upscaling tehnoloogiat, et pilti 2160p peale tõsta. Xbox One X teeb seda kõike otse ning esialgu päris veatult, kuigi osad mängud juba kasutavad upscaling tehnoloogiat. Siiski korralik 4K ja HDR loovad erakordselt terava pildikvaliteedi ja sujuva mängukogemuse, mida Xboxi mängija pole veel tunda saanud. Oluline muudatus on ka ekstra jõu kasutamises, mida XBX suunab mängu üldise soorituse parandamiseks. See on üks asi, mida Playstation 4 Pro nii hästi teha täna veel ei suuda.

Nüüd oluline teema – mängud! See on Xbox One jaoks valus teema ning see mure jätkub ka siin. Mänge on väga vähe ning iga mäng tuleb eraldi Xbox One X jaoks ümber teha, et saavutada 4K tulemust. Kuna Xbox One ei oma ühtegi eksklussiivset teost, siis uute mängijate meelitamine ei saa kerge olema, sest PC ja PS4 Pro omanikud juba naudivad samu teoseid. Siiski on mängud, mis on ainult PC ja Xbox One peale tehtud, seega kasutasin neid, et proovida konsooli pilti ja võimekust reaalajas. Mängud, mida sain 4K proovida on “Gears of War 4“, “Shadow of War“, “Killer Instinct“, “The Rise of Tomb Raider“, “Fifa 18“, “Forza 7“, “Assassin’s Creed Origins” ja “Destiny 2“.

“Gears of War 4” ja “Forza 7” näevad suurepärased välja. Paremad kui ootasin ning jooksevad sujuvalt. Masin on vaikne, läheb natukene soojaks ning mingeid probleeme ei esinenud. Televiisoril, millel mängin, on 70-tolline 4K UHD Phillips, mis toetab kõiki Xbox One X funktsioone. Huvitav asi on see, et Xbox One X teeb pildi paremaks ka tavalise Full HD televiisori jaoks, renderdades pildi kõige pealt 4K peale ja siis tuues selle alla maksimaalse kvaliteediga. Jällegi asi, mida konkurent PS4 Pro teha ei saa. Xbox One X lubab kasutada ka sellist asja nagu “Performance Mode” (sarnane PS4 Pro “boost mode“), mis 4K pildi asemel teeb 1080p resolutsiooni ja tõstab kaadrisageduse 30fps pealt 60fps peale. Väga vajalik lisa sedavõrd võimsale mängukonsoolile.

Fifa 18” ja “Killer Instinct” puhul oli raske mingit vahet märgata. “Assassin’s Creed Origins” jooksis sujuvamalt, kuid visuaalselt samuti koheselt ei suutnud erinevuseid leida, kus detailide rohkus, värvid ja varjud on siiski elulähedasemad, andes veelgi juurde juba niigi suurepärasele mängule. Probleemiks on märgata vahet Xbox One S ja Playstation 4 Pro versioonidega. Kuna mul puudub võimalus lindistada 4K ja HDR pilti, siis ainult enda silmaga on vahed liiga väikesed, et suudaksin midagi konkreetset öelda. Siit saab välja tuua ainsa tõelise võimu demonstratsioonina konstanse 60 kaadrit sekundis, mis on suur samm edasi konsoolimängude maailmas. “Destiny 2” ja “Shadow of War” tegid masina ebanormaalselt kuumaks, kuid hetkel ei oska öelda, et kas see on üldine probleem, mängude 4K seadistus või minu Scorpio versiooni probleem.

Pettumuseks on masinas olev 1TB suurune kõvaketas, mis on naeruväärselt väikene, arvestades 4K mängude suurused on üle 100GB ning pealegi see on aeglane. Laadimisajad püsivad enam-vähem samad kui eelmistel versioonidel, kuid  välise SSD kettaga saab juba muljetavaldavamaid kiiruseid. Playstation 4 Pro mängud laadivad kiiremini mingil põhjusel. Teine pettumus on mängutootjate erinev lähenemine 4K jaoks. Microsoft on lisanud korralikud menüüd, kus on võimalik enda jaoks sobivalt mängu seadistada nagu arvutimängurid, kuid teiste puhul on 4K lihtsalt salajane uuendus, kus täpselt ei saagi teada, mida see lisab ja muudab.

Mängupult on sama nagu S versioon, kus on olemas 3,5mm audiootsik otse puldi küljes, mida esimesel versioonil ei olnud. Kinecti jaoks on vaja adapterit, seega on selge, et see projekt on ära unustatud ning kogu asi jääbi ainult 20 mänguga üheks piinlikuks momendiks Xboxi ajaloos. 4K BluRay lugeja on tore lisa, kuid mul ei ole 4K filmi plaadi peal, seega seda kahjuks ei ole saanud proovida, kuid kindlasti võtan plaani ühel momendil.

Mis edasi saab? Xbox One X on võimas masin – siin ei ole kahtlust. Vaiksem ja võimsam kui Playstation 4 Pro ja kallis hind konsooli kohta on siiski odav kui arvestada, et mänguarvuti sellise võimuga maksab orienteeruvalt 1400€. Esimest korda saaks öelda, et paneb küsimärhi alla mänguriarvuti soetamise. Xbox One omanikule, kes muul masinal ei mängi, on Xbox One X kindel soovituslik uuendus, sest see muudab liiga palju asju, et seda ignoreerida. Muidugi hind on hetkel kõrge ja mänge 4K jaoks vähe, seega vabalt võib pool aastat oodata. Mängurid, kellel on korralik mänguarvuti ja Playstation 4 Pro, pole mitte ühtegi põhjust Xbox One X soetamiseks. PC on võimsam, internetis mängimine tasuta ja mängud odavamad. Playstation 4 Pro jooksutab 4K, seal on Playstation VR, eksklussiivsed mängud, Playlink, rohkem mänge ja mängijaid, parem tugi Euroopas kõigele veel lisaks. Minu jaoks oli see konsool seda raha väärt igal juhul, sest mängin palju ja koguaeg, kuid tavamängija peab siin tugevalt kaaluma ja põhjuseid enda jaoks ise leidma.

+ Imeilus 4K kvaliteet.
+ Töötab vaikselt.
+ Ilus ja väikene konsool.
+ Kasutab enda potentsiaali maksimaalselt igal võimalusel.

– Kallis hind.
– Väikene ja aeglane kõvaketas.
– Mängude arv on väikene.
– Praktliselt kasutu PC ja PS4 Pro omanikule.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar