Arvustus: “Portal 2”

Valve on tulnud välja suurepärase järjega mõistatusmängule “Portal“. Mäng on veelgi intelligentsem, innovaatilisem, põnevam ning takistusterohkem kui eelkäija. Tegemist on rohkesti erinevaid mõistatusülesandeid sisaldava mänguga, kus mängija kehastub tulevikurobotiks ning testib Aperture Science’i nimelise ettevõtte jaoks erinevate füüsika- ja mõttereeglite kooskõlastust. Mäng on jaotatud erinevateks osadeks ning mõistatused on jaotatud kindlatesse ruumidesse. Mängija ülesandeks on läbida erinevad katsetoad ning jõuda nendest välja, kasutades eelkõige just kahte portaali. Robotil käes olev Portalgun võimaldab lasta kaks eri värvi portaali, need portaalid on justkui uksed – ühest sisse, teisest välja. Ülesandeks on paigutada portaale õigete kohtade peale ning liikuda ajas ja ruumis tänapäevaste füüsikareeglite vastaselt.

Mida mängus edasi, seda keerulisemaks lähevad ka testid ning mängijatel tuleb kasutada nii erinevaid kaste, palle, lasereid kui ka palju muud jõudmaks oodatud sihtpunktini. Kõike seda saadab äärmiselt huvitava huumoriga juhendaja, tegemist on nii-öelda pearobotiga, kes oma jutuga teeb mõnitavalt nalja Sinu käitumise, liikumise ja olemuse üle üldiselt. Kogu single player’i pikkuseks on jällegi umbkaudu 8 tundi.

Eriti huvitavaks muutub olukord aga co-op versiooni mängides – äkitselt on kahe portaali asemel vaja kasutada sünkroonselt nelja portaali. Kahekesi koos mängides tuleb mõlemal ka oma mõtteline panus mängu anda, enam ei saa niimoodi, et üks mängijatest laseb teisel kõik ära teha.

Üleüldse on mäng muudetud lõbusaks, nimelt saab sõbraga mängida “kivi-paber-käärid”, teha koos pilte ning isegi üksteist togida. Robotite vaheline nagelemine koos erinevate kommentaaridega on vaieldamatult oluline loomaks just seda õiget mängukeskkonda. Mängu eesmärgiks on ju kindlasti ka kaaslasest targem ja parem olla ning mõistatus kiiremini ära lahendada, jättes sellega teine pisutki halba valgusesse.

Heaks näiteks oleksid olukorrad, kus roboteid katsetel juhendav hääl proovib meid korduvalt tülli pöörata, rääkides, kuidas teine pool üldse oma ülesannetega hakkama ei saa, isegi kui see tõele ei vasta. Eeltoodu tekitab huvitavaid diskussioone nii robotite enda kui ka mängijate vahel pultide taga. Kuid üksteist päris üle trumpama ei saa ega tohi hakata ning tülli ei tohi pöörata, sest mängus edasijõudmiseks on hädavajalik korralik koostöö. Perfektse tulemuse saamiseks on äärmiselt oluline ka õige liigutuste ajastus, mille paika lihvimiseks oleks mängijatel vaja omavahel takistusteta suhelda. Seega kõige parem on kutsuda sõber külla ja mängida ühe teleka taga. Co-op peaks sisustama umbes 10-12 tundi Sinu ja Sinu sõbra ajast, aga eks terasemad teevad kiiremini ning mõni lihtsalt tahab rahulikumalt asjasse süveneda.

Ka graafilise poole pealt on mäng edukaks osutunud, robotite detailsus ja muu lihtsus on moodustanud koosluse, mis muudab miljöö eriti vingeks ning samuti ka tõetruuks. Portal 2 on valitud mitmete mängusaitide poolt ka 2011. aasta parimaks mänguks. Kui ma eelnevates arvustustes olen öelnud, et häirivaks osutub just eelkõige mängude lihtsus, siis lõpuks leidsin mängu, mis meeldib mulle enim. Annaksin hindeks 10/10. Nüüd tuleb ainult oodata kolmandat osa ning loodame, et see ei ole oma eelkäijatest kordagi kehvem, ning Valve toob meieni uue ning veelgi huvitavamate mõistatustega episoodi mängust, mis pakub meile taaskord tundideks mõistatusi ja huvitavaid lugusid sellest, kuidas teadus peaks arenema, ning kuidas inimesed on kõige paremad katsesubjektid teaduse arendamiseks.
Arvustaja: Ott (kaskarai)
Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar