Arvustus: “Call of Duty: Black Ops”

Mänguarvustus seitsmendast “Call of Duty” seeria mängust – “Black Opsist“. Sa alustad mängu Alex Masonina, keda kuulatakse üle informatsiooni osas, mida ta ise ei suuda meenutada, ning mängus mängidki läbi Alex Masoni mälu, meenutamaks juhtunud sündmusi. Algus tundub suhteliselt hirmutav ja segane, kuid see selgineb suhteliselt kiiresti. Mäng viib Sind kaugele vastase tagalasse, kus Sul tuleb hakkama saada erinevate konfliktidega, kasutades nii mõistust, erinevaid relvi kui ka lõhkeaineid. Relvad on kaasaegsed ning reaalsed, st mängus ei ole mingisuguseid ulmelisi plasma- või laserrelvi, mis mulle üldse ei meeldi.

Mäng kajastab pärast maailmasõdu aset leidnud külma sõda, mis  leidis aset eelkõige just Venemaa ja USA vahel. Sellest tulenevalt toimub peamine tegevus Venemaal ja Kuubal, kuid ameeriklasest peategelasel tuleb liikuda ka läbi raju Vietnami. Mulle kui maailmaajaloo huvilisele meeldis kogu mängu süžee väga, eriti hindan just tõetruud süžeed. Mäng tõi minuni tükikesi meie koduplaneedi ajaloost, naljaga võiks ka väita, et mängu mänginud inimesed võivad teada fakte Vietnami sõjast, mida ka ajalooõpetaja ei tea. Õpetaja ju räägib, mis seal oli, aga Sina oled seal lausa olnud ja oma silmaga näinud ning kogenud sõjas toimunud sündmusi, küll aga läbi videomängu. Justnimelt sedavõrd eheda ja reaalse tunde annab “CoD: Black Ops” selle mängijale.

Algusest lõpuni mööda tegevustikku liikumine võtab peategelasel umbkaudu 7-8 tundi, mille ka hingematvalt ilus graafiline pool ülimalt nauditavaks muudab. Kui enamik mängude puhul jäävad mind mingisugused graafilised elemendid häirima, siis selle mängu puhul tundus tõepoolest kõik oivaline. Võib-olla on asi ka selles, et mängin nüüdsest korraliku HD telekaga.

Lisaks suurepärasele single player võimalusele on mängul ka multiplayer funktsioon, mis sisaldab kõiki oodatud mänguvariante: Team Deatchmatch, Domination, Search and Destroy, Capture the Flag ja palju muud. Minu arvates on igal õigel mängul olemas multiplayer funktsioon, sest single player muutub varem või hiljem kõigile igavaks.

Enne võrgus mängimist tuleb Sul luua enda kriteeriumitele vastav sõdalane. Valida on erinevate automaatide, pumppüsside, snaiperite ja kuulipildujate vahel. Mängust ei puudu ka modernne sõjatehnika, milles sisalduvad näiteks erinevaid peibutised, kaamerad ning tsensorid. Just erinev sõjatehnika pakub seda põnevust, mida mängijad sellisest mängust võiksid oodata. Kui sõjamängus saaks kasutada ainult väikest osa juba reaalelus loodud vidinatest, muutuks mäng vähemalt minule üpriski ruttu rutiinseks ning igavaks. Erineva sõjatehnika loov kasutamine arendab loogilist mõtlemist ja muudab lahinguvälja põrguks Sinu vastastele.

Kõike eelmainitut saab osta spetsiaalse valuuta eest (CoD Points), mida saab teenida erinevaid missioone tehes. CoD Points’ide lisamine on üks põhilisemaid uuendusi CoD seeria eelmisest üllitisest “Modern Warfare 2-st“. Mängus sisalduva valuuta eest saab osta ka relvade lisavarustust, erinevaid näomaske ja palju muudki, mis vähehaaval sõdimist lihtsamaks ning huvitavamaks muudavad. Häirima jääb see, et nimetatud CoD Points’id võivad osutuda eriti sõltuvust tekitavateks, kuivõrd mängus saavad tunduvalt parema positsiooni need mängijad, kes on rohkem mänginud ja parema varustuse muretsenud. Seetõttu võib tekkida olukord, kus pead kohati isegi vastu tahtmist mängima, et parem varustus osta ning teinekord teistele ikkagi võrdväärset konkurentsi pakkuda.

Samuti võib CoD Points’ide süsteem esialgu tunduda üle mõistuse keeruline, kuid kui olla juba natukene mänginud, saab igaüks aru, et tegemist on väga laheda mängulisaga. See põhimõtteliselt lubab mängijal spetsialiseeruda ning ise vastavalt oma mänguajale ja vajadustele sobiv lahingutaktika valida. Sealjuures peab mängija meeles pidama, et juba ostetud varustust enam müüa ei saa. Seetõttu soovitan enne järjekordse snaiprirelva ostmist järele mõelda, kas soovid järgmised kolm tundi mängust veeta snaiperina, sest mõne teise relva jaoks ei ole enam raha.

Seal kus on raha, seal on võimalus ka raha peale mängida. Nii ka selles mängus. Nimelt on mängu sisse ehitatud uus Wager Matchide süsteem, mis võimaldab teatud võistlusi teenitud CoD Points’ide peale. Heaks näiteks oleks minu enda valimatu lemmik Gun Game. Sisuliselt tähendab see, et kuus osalejat maksavad kõik teatud summa oma varem teenitud CoD Points’idest mängu sisenemiseks ning auhinnarahad jagatakse esikolmiku vahel. See gamemode võimaldab osavamatel mängijatel kiiremini CoD Points’e teenida. Gun Game juhatab sind läbi erinevate mängus pakutavate relvade. Nimelt vahetub iga punkti teenides sinu käes olev relv ning võitjaks on mängija, kes esimesena kõik 20 relva läbi mängib. Nimetatud Gun Game on minu jaoks ka vaieldamatult kõige nauditavam osa selle mängu juures, eriti meeldib just võistlevus ning võrdsus, kuivõrd Gun Game ei võimalda mängijatel kasutada olemasolevate CoD Points’ide eest ostetud lisavarustust. Seal võidab see, kes on lihtsalt teistest parem, osavam ja kavalam.

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et “Call of Duty: Black Ops” on mäng, mis igal FPS mängude armastajal kindlasti olemas peaks olema.

Arvustus: Ott (kaskarai)

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar