Gamescom 2023 | SUUREJOONELINE AVAÕHTU: mängureid on ootamas tõeline paradiis

Maailma suurim videomängumess Gamescom on tagasi ja suurem kui eales varem. Päev enne messi algust toimub suur kahetunnine lavašou Opening Night Live, mis täis külalisi ja üllatusi tulevaste (ja olemasolevate) mängude kohta. Saalis ühtegi tühja kohta ei olnud, seega täismaja mängureid, kes kõik ootavad imelisi uudiseid. Võtame järgnevalt kokku kõik, mida sellel ilusal õhtul Kölnis Saksamaal tervele maailmale näidati.

Tänavune Opening Night Live (ONL) toimub juba kolmandat korda ning on sisuliselt üle võtnud suviste uudiste edastamise koha, mida varem hoidis enda käes tehnikamess Los Angeles E3. Ürituse peakorraldaja ja iga-aastane õhtujuht Geoff Keighley reklaamis seda kui vaatemängu, kus näeme peamiselt videoklippe või natukene uut informatsiooni juba avaldatud mängudest, kuid reaalsuses oli hoopis vastupidi. Tegelikult jagus üllatusi igale maitsele ning järgnevad kuud aastal 2023 saavad olema tõeline mängurite paradiis.

ONL-i avanumbriks oli, nagu arvata võis, “Starfield“. Hiiglaslikust seiklus-rollimängust nägime uhiuut päris näitlejatega treilerit, mille juhatas sisse Bethesda pikaaegne ja vankumatu liider Todd Howard. Kuna mäng tegelikult ilmub juba 6. septembril, siis on veider, et kuni praeguse hetkeni on ainult vähesed päris mängupilti näinud. Samal ajal on osa mängureid selle endale tegelikult juba koju kätte saanud, seega “Starfield” on üks nendest veidratest lugudest, mis tõenäoliselt juba paari nädala pärast on lihtsalt ilus (ja veider) ajalugu.

“Starfield” alustas ilusa klaveripalaga, mida mängiti otse laval. Imeline kosmilise atmosfääriga muusika aitas elevil ja väsinud publikul mõnusalt õhtuga alustada. Eelnevalt mitmed tunnid järjekorras passimist ning kuumus jättis paljud veidi närviliseks, siis mahe muusikapala koos kuulsa videomängude persooniga lõi ideaalse õhustiku meeldejääva õhtu jaoks.

Meie põhjanaabrite stuudio Remedy Entertainment (“Max Payne”, “Control”) kauaoodatud järg “Alan Wake 2” on viimastel kuudel saanud palju agressiivset reklaami ja muud silmapaistvat promo. Esimene osa on juba 13 aastat vana mälestus, mis erinevalt teisest osast ei olnud isegi õudusmäng. Siiski pettumuseks pole ühtegi põhjust, sest uuest narratiivipõhisest treilerist võime järeldada, et õuduse žanr on paremas kohas kui eales varem. Etenduse viimane treiler ajas terve saali energiliselt sumisema ning Remedy liider Sam Lake nautis tähelepanu nii laval kui publiku hulgas. Mäng ilmub 27. oktoobril 2023.

On üks asi, mida keegi ei oota sellisel üritusel nagu Gamescom ja selleks on filmid. Kõigile ootamatult astus lavale maailmakuulus filmirežissöör Zack Snyder (“300”, “Batman v Superman: Dawn of Justice””, kes esitles enda täiesti uut Netflixi projekti – “Rebel Moon” või täpsema nimega “Rebel Moon: Part One – A Child of Fire“. Tegemist on kaheosalise fantaasia-seiklusfilmiga, mille esimene osa ilmub juba 22. detsembril ja teine osa 19. aprillil 2024. Snyderi populaarsus on ilmselge kui kuulsime saalis oleva publiku reaktsiooni (seal hulgas ka meie). Mees on muidugi tuntud lobamokk ja laval olles lahkelt lubas “Rebel Moon” videomängu, kuid tasub olla skeptiline. Selle filmi treiler on ka kirjutamise hetkel ülekaalukalt kõige enimvaadatud video sellelt ürituselt.

Ootuspäraselt oli suurel ekraanil ka Call of Duty seeria uusima peatüki “Modern Warfare 3” umbes 10 minutit mängupilti, mille põhiline tõmbenumber on vihmane ilm ja öövaatlusseadmed. Videos nägime loo esimest missiooni, mille teema on sarnane 2019. aasta mängus “Modern Warfare” ülipopulaarseks episoodiks saanud “Clean House”. Pika video käigus publiku reaktsioonid vajusid peaaegu nulli, kuid lõpuks kõik ärkasid üles ja panid telefonid käest ära. Militaar-tulistamismängu saab iga huviline (ja neid on miljoneid) oma käega proovida juba 10. november 2023.

19. septembril ilmuva ja keerulise järjestusega “Mortal Kombat 1” kaaslooja Ed Boon hellitas ja ärritas publiku silmi järjekordse ebanormaalselt verise treileriga, milles avaldati 2 naasvat karakterit –  julm ning külmavereline kindral Shao ja võluv, kuid salakaval, kuninganna Sindel. Abistavate karakterite (mängus on lisaks põhitegelasele veel üks abistav) näol on tagasi tulemas 2 fännide lemmikut – Motaro ja Shujinko. Saalis võeti mäng vastu väga eurooplaslikult – tagasihoidlikult, samal ajal kui kohaliku meedia ja kaklusmängude kommuuni esindajatena vilistasime, plaksutasime, karjusime ja elasime kaasa. Kahjuks mitte iga mängur ei oska näha eeslit sitahunnikus.

Teise kauaoodatud kaklusmängu “Tekken 8” treileriga saime pisikese eelvaate kuue naasva karakteri kohta ja avaldati mängu ametlik ilmumise kuupäev, milleks on tuleva aasta 26. jaanuar. Kaklusmängude entusiastide hulgas võeti mängu treiler ja uudised palavalt vastu, siis tavamängijate jaoks oli see pigem unustatav. Omaselt Tekkeni seeriale tõmbab esimese tähelepanu muusika, teiseks graafika ja antud juhul ka “Street Fighter 6” mängust kopeeritud uus mängulaad, mille kohta saame teada rohkem juba tulevikus.

Ubisofti ülieduka Assasin’s Creed seeria uus peatükk “Mirage” eelvaade vihjas, et oleme suundumas tagasi 9. sajandi Baghdadi. Mäng seab atmosfääritunde eriti kõrgele, kasutades ainuüksi araabia keelset dublaaži, kuid astudes samasse ämbrisse, mis imeilus “Valhalla”. Nimelt puudus tolle ajal tsivilisatsioonil kõrged hooned, kus turnida, mis on antud seeria üks tunnusmärke. Assassin’s Creed seeria entusiastid on oodanud klassikuid meenutava mängulaadi juurde tagasi minekut juba pikka aega, siis ONL saalile ei pakkunud see erilist pinget. Tegelikult ei pakkunud see pinget mitte kellelegi, sest kirjutamise hetkel on see üks enim ignoreeritud uudiseid tervest üritusest. Mäng ilmub juba 5. oktoobril, kuid seni läinud täielikult mängurite radari alt läbi.

3 aastat tagasi ilmunud “Cyberpunk 2077” saab lõpuks kauaoodatud laiendi “Phantom Liberty“, mis lubab parandusi ja muudatusi, mida fännid on aastaid palunud. Publiku tagasisidest oli tunda ootuspära, sest kohe kui Keeley mainis CD Project Redi (mängu arendaja) suurteost ja ekraanile ilmus mängu disain, läks rahvas pöördesse. Laiend ilmub 26. septembril.

Sonicu fännid võivad lõpuks rahus hingata, sest järjekordne copy-pasteSonic Superstars” annab meile lõpuks võimaluse kuni nelja inimesega samalt ekraanilt Sonicu mängu nautida. Visuaalselt muutumatu viimased 30 aastat platvormer, mida saab nüüd mängida mitme inimesega koos – ongi kõik. Mäng ilmub juba 17. oktoobril (jälle).

Bandai Namco üks suurimaid rahaprintereid “Little Nightmares 3” on õhtu üks suurimaid saladusi ja uudiseid. Massiivselt kiitust saanud tumeda atmosfääriga side-scroller saab järje. Seeria austajad võivad pidutsemise plaane valmis panna, sest uus peatükk on mängitav koos sõbraga. Kolmas osa jätkab täpselt sealt, kus teine pooleli jäi ning võtab üle ka täpselt sama fantaasiamaailma, mida saame võrrelda ahistatud laste ettekujutusega reaalsest maailmast, mis teda ei soovi. Põhiline uus mehhanism on mõlema karakteri kasutamine takistuste eemaldamiseks. Muud asjad on samad, mis varem, mis antud juhul ei ole negatiivne kommentaar. Kui see ei ole katki, ära seda paranda. Ilmumise kohta puudub muu info kui mingi hetk järgmine aasta.

Toolid märjad ja telgi püsti, sest esimene Unreal Engine 5 soulslikeBlack Myth: Wukong” andis välja järjekordse treileri. Oeh, mis siin salata, mäng näeb tõesti ebareaalselt hea ning lõbus välja. Treiler räägib enda eest. Kurvaks teeb tõsiasi, et ma (Art Simson) ei suuda seda mängu tõsiselt võtta, sest tegemist on nö soulslike mänguga, mis mulle ei meeldi. Võibolla (loe: kohe kindlasti) on põhjuseks oskuste puudumine, kuid ootamist on mäng igal juhul. Mäng ilmub mingi moment järgmisel aastal.

Konkurentsitult kõige suurem üllatus meie jaoks oli “Crimson Desert” uus ja pikk videklipp. Vaadates treileri algust jäi mulje nagu näidatakse vaid paari uut mängumehaanikat. Eelvaade aga kestis ja kestis kuni mingi hetk hakkasime mõtlema: “Oot, see on ju kõik ühes mängus!”.  Lõuna-Korea arendajate Pearl Abyss poolt avatud maailmaga rollimäng tundub massiivne ning ei oleks üllatunud kui sellest tuleb midagi revolutsioonilist. Tundus, et mäng publiku seas laineid ei löönud, siis ei imestaks kui rahvas oli lihtsalt šokis, sest suurt promo enne ONL-i mängu kohta polnud. Ilmumise kohta pole mitte midagi teada.

Rääkides saladustest ja üllatustest – “Killing Floor 3“. Olles suur zombi žanri ja “Doomi” armastaja, siis uus Killing Floori peatükk on nagu muusika mu silmadele. Jääb üle vaid loota, et ultravägivaldne, tume ja lootusetu armosfääriga mutantide massimõrvamise simulatsioon ei pane meid liiga kauaks ootama. Oli kurb näha, et mäng jättis saali tegelikult täiesti külmas, sest tundus nagu keegi oleks kunagi sellest seeriast mitte midagi kuulnud. Ilmumine on tõenäoliselt kaugemas tulevikus.

Lords of the Fallen” treiler oli kahjuks täielik läbi kukkumine. Miks? Olles samas žanris, mis eelmainitud “Black Myth: Wukong“, siis jäi 2014. aastal ilmunud samanimelise mängu järg täielikult oma konkurendi varju. Tõenäoliselt võib siit oodata üllatust, sest mängul on uued ja kompetentsed arendajad. Võib öelda, et soulslike fännidel on valikuid küll ja mitte vähe. Pidevalt surra ja ennast karistada ning selle eest maksta saab teha juba 13. oktoobril 2023.

Personaalseks favoriidiks selle aasta vaatemängul jäi Nexoni uus looter shooter The First Descendant“. Ilusad visuaalid, huvitavad karakterid ning unikaalne maailm lausa paitas silma. Olles pannud samas žanris mängude alla lugematu arv tunde, siis olen õnnelik, et on vähemalt keegi, kes ei ole mängurite kirumise tõttu alla andnud ja proovib looter shooteri žanris verise varrega rehast mööda astuda.

Vaatemängu vahepaladeks olid mõned väiksemad uudised ja uued väljalasked. Laiendusi ja uut infot said järgmised mängud: “Diablo 4”, “Sonic Frontiers”, “Marvel Snap”, “Age of Empire IV”, “Genshin Impact”, “Honkai Star Rail”, “Zenless Zone Zero” ja “Payday 3”. Enim tähelepanu pälvis “Sonic Frontiersi” tasuta laiend, mis pakub kuni kuus tundi täiesti uut sisu ning aitab lahendada pooleli jäänud narratiivi elemendid.

Uute mängude seas olid ka: “Dustborn”, “Thank Goodness You’re Here”, “Warhaven”, “Granblue Fantasy: Relink”, “Expeditions: A Mudrunner Game”, “Stormgate”, “The Last Epoch”, “The Crew: Motorfest”, “Fort Solis”, “Delta Force”, “Homeworld 3”, “Mandragora”, “Warhammer Age of Sigmar: Realm of Ruin” ja “Ara History Untold”. Eelnimetatud mängudest tasub tähelepanu juhtida “Warhammer Age of Sigmar: Realm of Ruin”, kuid suures plaanis võib neid kõiki julgelt ignoreerida.

 

Jäta kommentaar:

Lisa kommentaar