PROOVITUD | Kas tõesti “Mortal Kombat 1” on parem kui “Mortal Kombat X”?

“Mortal Kombat 1” ilmumine on paari nädala kaugusel, kuid enne seda oli mul võimalus proovida beeta versiooni nii kodus kui Gamescomil. Esimesed muljed on äärest äärde, sest eluaegse kaklusmängude fännina on mul omajagu kritiseerida ja kiita. Mortal Kombat on tänaseks maailma kõige populaarsem kaklusmäng ning NetherRealm Studios on oma oskuseid tõestanud kui veteran videomängude meister, seega latt ja ootused on kõrgel. Kas “Mortal Kombat 1” on see, mida fännid on oodanud?

Mortal Kombati ajalugu on keeruline ning pikemalt ei hakka analüüsima, vaid jään pealiskaudseks. Sisuliselt saab kogu ajaloo jagada kolmeks perioodiks – sünni ja kasvamise periood (esimesed neli mängu), 3D mängude periood (kõik mängud jäid Playstation 2 ajastusse) ning uuesti sünni periood (2011 ja edasi). Meie jaoks on hetkel oluline aasta 2011, kus ilmus “Mortal Kombat”. Tegemist on põhiseeria üheksanda mänguga, kuid kuna lugu alustas uuesti, siis nimeks jäi lihtsalt “Mortal Kombat”.

“Mortal Kombat X” murdis tagasi massidesse

Mortal Kombati 3D perioodil see frantsiis oli suremas ja inimesed hakkasid seda unustama. Midway oli pankroti äärel, kuid Warner Bros. sügav rahakott astus ligi ja lisas Mortal Kombati oma juba pikka omandi nimekirja. Midway uueks nimeks sai NetherRealm Studios ning nüüd kõik muutus. 2011 aasta “Mortal Kombat” tõi mängu tagasi rambivalguse kätte, minnes tagasi oma juurte juurde. Tehti seda, millega kuulsaks saadi, kuid moodsas kuues. Ja fännid armastasid seda.

Muidugi ei olnud tegemist ideaalse mänguga, kuid suures näljas ei hakka keegi valima. Suur edu viis selleni, et NetherRealm Studios hakkas mänge iga kahe aasta tagasi välja andma. 2013 ilmus “Injustice: Gods Among Us”, mis on kaklusmäng DC superkangelastega. 2015 ilmus “Mortal Kombat X”, 2017 ilmus “Injustice 2” ja 2019 tuli “Mortal Kombat 11”. Ja siis see muster murdus. 2015 oli äärmiselt oluline aasta, sest just “Mortal Kombat X” viis selle seeria tagasi massidesse. Ja mäng müüs rekordeid, astudes taaskord Tekkeni ja Street Fighteri kandadele.

Miks “Mortal Kombat 11” põrus?

“Mortal Kombat X” koondas tervest ajaloost kõige paremad aspektid üheks hullumeelseks kaklusmänguks. Jah, see oli võib-olla liiga kiire ja agressiivne, kuid mängul äärmiselt vaba, lõbus ja tunnustav. Sellist vabadust polnud varem üheski Mortal Kombati mängus olnud. Siit algas Mortal Kombati tõeline müüginumbrite momentum, mida kandis edasi ka “Mortal Kombat 11”. Kahjuks MK11 ei olnud, mida fännid ootasid, sest päris kiiresti vajuti tagasi MKX mängimise juurde.

“Mortal Kombat 11” ei olnud halb mäng – kohe kindlasti mitte. Lihtsalt NetherRealm Studios disainis üle, mille tulemuseks on täielik loomingulise puudujääk. Esimene suur viga oli mängu aeglustamine. Neutraalne olek meenutab rohkem Street Fighterit kui seda kaootilist ja verist Mortal Kombatit. Samuti kadus vabadus valida oma mängustiil. Iga karakter taandus samasuguseks, sest arendaja pani täpselt paika iga liigutuse kasutusvõimalused. Kui üldse on soovi võita, siis peab mängima just ühte konkreetset moodi.

“Mortal Kombat 1” on liikumine õiges suunas

“Mortal Kombat 11” murdis ka selle kahe aasta mustri, sest nii “Tekken 7” kui “Street Fighter V” tõestasid, et pidev uuendamine ja lisatasu eesti lisapakkide tootmine on seda väärt. MK11 fännid mängisid rahulikult edasi, kuid teistel oli võimalus alati MKX juurde naasta ja nautida tõenäoliselt parimad Mortal Kombati mängu, mida näeme pikka aega. Nüüd lõpuks jõuan “Mortal Kombat 1” juurde ja alustan kohe küsimusega – kas see on ootamist väärt?

Jah, on küll. Kui “Mortal Kombat 11” oli mitu sammu tagasi, siis “Mortal Kombat 1” on liikumine õiges suunas. Vähemalt suures plaanis. Siiski see ei puutu seda kõrgust, kus “Mortal Kombat X” ja “Mortal Kombat 3 Ultimate” on, kuid ega tegelikult palju maha ka ei jää. MK1 on järjekordne uus algus, kus lugu läheb tagasi tagasi, kuid see number “1” seal on viide jätkamisele. Eelmise mängu lõpus Liu Kang muutus tulejumalaks ja nüüd kasutab oma võimeid, et ajalugu muuta. Tehniliselt siiski järg, sisuliselt uus algus.

Suurim muudatus on “kameo”. Mis see on?

MK1 sai lahti sellest MK11 suurest probleemist, kus mängijatelt võeti ära loovus ja vabadus. Nüüd saab iga karakter jälle oma mängija näo ning seekord on abiks ka teine karakter. See pole tavaline “tag” süsteem, mida nägime “Mortal Kombat 9” juures, vaid rohkem nagu “assist” süsteem mujalt kaklusmängudest. Siin on selle nimeks “kameo” ning üldiselt neil on 3 rünnakut, kuid mõnel on ka rohkem. Ja need “kameo” tegelased saavad aidata liikumisega, ründamisega, kaitsmisega või millega iganes. Valikuid ja võimalusi on palju, seega loominguliselt on MK1 võib-olla isegi võimsam kui seda on MKX.

Visuaalselt on MK1 NetherRealm Studios kvaliteedile vastav. Ilmekad näod, palju dialooge ja imeline helitöö. Muusika pole seni eriti esile tõusnud, kuid muusika on selle frantsiisi juures alati nõrgaks kohaks olnud. Mõtlen nüüd videomängudes, sest animatsioonides ja filmides on ikka korralik möll. “Mortal Kombat 11” oli ka esimene mäng seerias, mida hakati kutsuma “mobiilimänguks”, sest liikumine oli aeglane ja animatsioonid liikumisel hakkivad. Näiteks kui MK9 ja MKX olid animeeritud sujuvalt igal teisel kaadril, siis MK11 animeeris ainult neljandal kaadril, mille tulemuseks on 8 kaadrit kestev lööl, millel on ainult alguspunkt ja lõpp.

Löökidel on jõudu

Moodne 2.5D visuaal ja selline hakkiv animatsioon on tugevas kontrastis, mistõttu on seda kerge märgata. Isegi kui ei oska seda defineerida, siis silm saab aru, et midagi on valesti. Täpselt sama mure tuleb kaasa ka “Mortal Kombat 1” juurde, millest on äärmiselt kahju. Imeilus mäng kaotab oma visuaalse võimekuse momendil kui karakterid hakkavad liikuma. Koheselt on kõik nagu kandiline ja hakkiv. Puudub igasugune sujuvus.

“Mortal Kombat 1” muidugi on lõpuks saanud lahti ühest selle seeria animeerimise probleemist, milleks on raskuskese. Alates “Mortal Kombat: Deadly Alliance” on see olnud pinnuks silmas ja näiteks MKX ja MK11 juures häiris ikka massiivselt. Vähemalt selle osa on MK1 eemaldanud ja suures osas on tegelaste raskuskese paigas. See tähendab, et löökidel on nüüd jõud taga sarnaselt näiteks Street Fighteri mängudele. Nüüd on aeg rääkida “Mortal Kombat 1” kõige suuremast probleemist – liikumine.

Miks siin joosta ei saa?

Jah, liikumine. See kõige olulisem element kaklusmängudes on MK1 juures puudulik. See algas MK11 juures, kus karakterite tagasiliikumine muutus kiiremaks kui edasi. See aeglust mängu, sest kontakti on keerulisem saada. Teine liikumise mure on jooksmise puudumine. Alates aegade algusest saadik on Mortal Kombati mängudes saanud joosta, siis alates “Mortal Kombat 11” see enam võimalik ei ole. Tuleb vaikselt “dashida” nagu seda tehti MK9 juures, kuid aeglasemalt ja pikema pausiga.

Liikumine ilma jooksmiseta polegi kõige hullem, sest Street Fighter on tegelikult tõestanud vaikse mängustiili võimekust. Isegi “Killer Instinct” (2013) ei kasutanud seda ja ikkagi on maailma parim kaklusmäng. “Mortal Kombat 1” probleemiks on rünnakute aeglustamine koos aeglase liikumisega. Need tulevad välja sama kiiresti kui muidu, kuid löökide vahel on mitu korda pikemad vahed ning põhimõtteliselt igal pool on “stun”. Seda nii blokeerides kui pihta saades. Ja see muudab “Mortal Kombat 1” kõige aeglasemaks Mortal Kombati mänguks.

See pole veel päris “Mortal Kombat X”, kuid kas see peakski seda olema?

Nüüd lähivõitlus on nagu aeg-luubis ja selline ankur kaelas tunne on frustreeriv. Nad loovad sellise vaba ja loomingulise rünnakute süsteemi, kuid siis ei lase mängijal seda kasutada, sest mingil põhjusel oled lihtsalt oma koha peal kinni. Ja see kontrast tuleb eriti hästi esile kui võrdled “Mortal Kombat 1” teiste kaklusmängudega. Kuna mäng on kohe ilmumas, siis enam ei ole mõtet ka loota, et liikumine muutub kuidagi paremaks. Vabadus on selle seeria võti ja hetkel see on puudu.

Tugev kriitika korraks kõrvale jätta, siis “Mortal Kombat 1” on tegelikult üle ootuste lõbus. Minu karmid sõnad tulevad südamest, sest ootan palju. Ajaga olen näinud kvaliteeti ning oskan seda nõuda. Samal ajal on fakt, et hetkel olen mängust proovinud ainult ühte mängulaadi ning teades NetherRealm Studios stiili, siis meid on palju veel ootamas. Jah, hetkel see pole veel päris “Mortal Kombat X”, kuid kas see peakski seda olema? Muutused on head ja loodetavasti peale pikemat mängimist olen muutunud mees. “Mortal Kombat 1” on kohe siin, seega juba varsti harjutame suure naeratusega, sest see on ikkagi ju MORTAL KOMBAT.

Jäta kommentaar:

About Raiko Puust

Raiko on eluaegne videomängur ja maailmas tuntud video- ja lauamängu kollektsionäär. Matemaatik ja endine ehituse peatöövõtja ja/ning projektijuht on täiskohaga rahuvusvaheline meelelahutuse ajakirjanik. Abikaasa ja nelja lapse kõrvale aega leida pole kerge, kuid suurimaks kireks videomängude juures on JRPG ja kaklusmängude žanrid, lauamängude puhul strateegia ja deck-building.

Lisa kommentaar